+90 539 342 6363
 
   

  İsmet BALKANİsmet BALKAN   -   ismetbalkan@hotmail.com
28.03.2024   -   244 defa okundu..
2024 Turizm Sezonuna Yeni Başkan İle Girerken..
Paylaş

2024 Turizm sezonu ülke turizmimiz için bereketli başladı. Bir taraftan 21 Mart Nevruz Bayramı ile birlikte güney sahillerimize akın eden Orta Asya Türk devletinden gelen özellikle İranlı turistler. 31 Mart Paskalya ve 10 Nisan'da 9 güne çıkan Ramazan Bayramı Ülkemizin Turizm gelirlerini artıracak, büyük zorluklar ile kışı geçiren turizmciyi nisbeten rahatlatacaktır. 


 


Çanakkalemizde 18 Mart ile birlikte bir yoğunluk yaşandı, ardından ramazanın girmesi ile bölgemizde turizm hareketliliği azaldı. Fakat Bayram ile birlikte yine yoğun bir turizm hareketliliği yaşayacağız. Kış boyunca biz turizmciler hiç boş durmadık, birçok turizm fuarında bölgemizi en iyi şekilde tanıtmak için büyük gayret gösterdik.


 


Bu yıl sevindirici olan, Çanakkale Kültür Turizm Kültür Müdürlüğü, Belediyeler, ÇTSO, TÜRSAB Çanakkale Balıkesir BYK, ÇARO, ÇATOD ve biz Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği ( ÇATUD ) bir bütün olarak hareket etme kabiliyeti kazanmaya başladık.


 


Turizm bölgemizin en önemli gelir kaynağı, gelen turist sadece otel, acenta, rehbere para kazandırmıyor, restaurantından tutun, taksicisine, balıkçısına, çiftçisine kadar tüm kesimlere hem para kazandırıyor, hemde istihdam sağlıyor. Bu yüzden hepimizin Turizme sahip çıkıp iteleyici gücü olmamız gerekiyor. En başta gelen turiste iyi bir ev sahipliği yapıp güler yüzlü olmamız, kesinlikle onları kısa vadeli kazançlar için üzmememiz, turisti velinimet olarak görmemiz gerekiyor.


 


Beni en çok üzen, biz turizmciler bölgemizin turizmini geliştirmek için büyük fedakarlıklar ile uğraşırken, bazıları turizmi baltalamak için fırsat kovalıyor, buna hep birlikte 2024 sezonunda izin vermemiz gerekir. Nerede bir sorun görülürse hemen yetkililere haber vermemiz, bacasız sanayi olarak tariflendirdiğimiz turizmin gelişmesini tüm Çanakkaleliler olarak desteklemeliyiz. Bunu yaparsak bölgemizde güzellikler gelişir, yapmazsak çirkinlikler çoğalır.


 


Önümüzde belediye seçimleri var. Belediye Çanakkale Turizminin gelişmesinde baş aktördür olmalıdır. Bir belediye başkanı Turizm Profesyoneli olmayabilir, fakat mutlaka Turizm Profesyoneli olan bir başkan yardımcısı olması gerekir. Oyları ile önümüzdeki beş yılı tayin edecek seçmende yeni belediye başkanı olarak rahat, düzenli, temiz, kaliteli, doğası korunan, betona boğulmayan, arazileri dışarıdan gelecek rantçılara açılmayan, Turizm, Denizcilik ve Tarım gibi alanlarda şehrimizi geliştirecek vizyonlu belediye başkanı ve belediye meclis üyesi seçmeli.


 


Kısacası Çanakkalemiz dünyanın en muhteşem coğrafyasında yer alıyor. Bu kadim toprakların üzerinde yaşayanlar koruma ve geliştirme bilincine sahip olur, yönetenlerde doğru kişilerden olursa yarınlarımız hem aydınlık olur, hem de sevdiklerimiz ile bu topraklarda mutlu bir yaşam süreriz. 


 


Kalın Sağlıcakla,


 


Arkeolog & Profesyonel Rehber


 


İsmet Balkan


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım