+90 539 342 6363
 
   

  İsmet BALKANİsmet BALKAN   -   ismetbalkan@hotmail.com
17.01.2024   -   41 defa okundu..
Belediye Seçimleri Ve Çanakkale Turizmi..
Paylaş

Ülkemizin her ilinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin ve dünya medeniyetinin temellerinin atıldığı Çanakkale topraklarında da yeni belediye başkanı seçilerek hizmet edecek. Çanakkaleliler doğal olarak yaşadıkları kadim topraklara önümüzdeki 5 yıl hizmet edecek başkan adaylarını ve ekiplerini tanımak, beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmek istiyor. 


Uzun yıllar Siyaset ve Sivil Toplum kuruluşu başkanlıkları yapmış bir Çanakkaleli olarak gayet iyi biliyorum ki, hiçbir Çanakkaleli sadece kendi partisinden olduğu için Belediye başkan adayına oy vermez. Belediye Başkan adaylarının nitelik, samimiyet, vizyon, program, istek ve kadrosuna bakarak oyunu kullanır. Bana göre yeni Belediye Başkanı ve ekibinin, öncelikle hedefi Çanakkale'ye ruh katmak olması gerekir. 


Çanakkale'nin iki ana temel değeri vardır. Birincisi Çanakkale Savaşı ve Zaferi, diğeri Troya Antik Kenti ve Efsanesi, Çanakkale bu iki büyük olguyu hem iyi temsil etmesi, hemde bu güçlü değerlerinin üzerinde yükselmesi gerekir.


Bunu başarması sadece Çanakkalelilerin arzusu değil, aynı zamanda Türk ve Dünya insanlarının da Çanakkale’den özlem ile beklediği bir anlayışıdır. 


Her alanın uzmanları, bilir kişileri vardır. Benim de uzmanlık alanım Turizm ve Arkeoloji olduğu için, bu bakış açılarından yeni Belediye başkanı ve ekibinin öncelikle yapmasını arzu ettiğim hizmetleri kısa kısa sıralamak istiyorum; 


Çanakkale Şehir merkezinin ve çevresinin en önemli gelir kaynağı Turizm sektörüdür. Öncelikli olarak yapılması gereken Turisti getiren Turist otobüslerine Şehir merkezinde indirme bindirme yeri gösterilmeli ve ardından otobüsler sağlıklı park edebilecekleri bir yere yönlendirilmelidir. Bunun için en iyi çözüm yaz aylarında Demircioğlu Caddesinin İskele Meydanı ile İnönü Caddesi arasında kalan yolun bir şeridini sadece Turist Otobüslerinin kısa süreli (30 Dk.) park ederek indirme bindirme yapabileceği şeklinde tasarlanması ve ardından Turist Otobüslerinin Cuma Pazarı Sarıçay park alanına yönlendirilmesidir. 


Yeni Cumhuriyet Meydanını adeta açık bir Müze şekline büründürerek, Turistlerin Çanakkale Zaferini bu bölgede öğrenebilecekleri harita, büst ve diğer modern tanıtım materyalleri ile donatılması gerekir. Çanakkale Eski kordon, Çanakkale Kahramanları, Yeni Kordon ise Troya Kahramanlarını ve hikayelerini anlatan büstler ve tanıtım materyalleri ile donatılmalı. Bu bölgelerde çok dilli infomasyon deskleri olmalı. Turist gezebileceği turistik noktaları ayrıntıları ile buralardan öğrenebilmeli. 


Çanakkale'nin en büyük sorunlarından biri de park sorunudur. Yeni Belediye başkanın ilk yapması gereken hizmetlerden biri de Şehir merkezindeki park yerlerine modern bir düzenleme getirmesi olmalıdır. Bu problem sadece Çanakkale'ye özgü değildir. Fakat Çanakkale'de durum çok vahimdir. Yapılması gereken bu hizmeti düzensiz değnekçilerin elinden alarak İstanbul'da olduğu gibi '' İspark '' şeklinde modern park alanları oluşturmak. Park yer ve fiyatlarını açık ve net bir şekilde belirlemek, hatta online olarak boş park alanlarını araç sahiplerine önceden göstermek, problemi çözmek isteyen bir belediye için günümüzde çok da zor değildir.


Mevcut Belediyenin en iyi yaptığı hizmetlerinden biri Yeni kordon Plaj alanı ve Eski Kordon Yüzme yeri platformudur. Yeni Belediye Başkanı bu hizmeti geliştirerek Şehrin her uygun yerini sağlıklı denize girilecek konuma getirmelidir. Bu tüm dünyada denize kıyısı bulunan şehirlere artı katan bir hizmettir. Fransa Rivierasında bulunan Nice ve Cannes gibi dünya çapındaki şehirler önce şehir içi plajları ile meşhur olmuş ve günümüzde en çok bu hizmetlerini öne çıkarmaktadırlar.


Çanakkale'nin merkezinde Halk bahçesinin olması çok güzel avantaj, fakat daha fazla yeşil alan yaratılmalı özellikle yaz aylarında Turistlerin dinlenebileceği, hatta serinletmeli park alanları oluşturulmalıdır.  Çanakkale ismini '' Çanak '' kelimesinden almış, Şehir içi Peyzajı Seramik üzerine kurgulanmalı, Çanakkale’deki Seramik ustalarının eserleri şehrin her yerinde uygun bir şekilde sergilenmelidir. Çanakkale Sanat ve Sanatçıları ile bütünleşmelidir. 


En önemli konulardan biride özellikle kordon ve merkezi konumda bulunan binaların dış cepheleridir. Hiç Denizden Çanakkale'ye baktınız mı Yapıların dış cepheleri ya bozuk ya da birbirinden alakasız renkler ile boyanmış. Oysa Akdeniz ve Ege Turizminin rengi beyazdır. Yeni Belediye başkanı ve ekibi kesinlikle bu konuya el atarak zaman içinde güzel bir görüntü oluşturmalı ve bir zamanlar Çanakkale'de yapılan güzel Balkon yarışmalarını tekrar başlatmalıdır. 


Çanakkale, Festival ve Kültürel etkinlikler şehri olmalıdır. Mevcut Troia Festivalinin birinci hedefi dışarıdan Uluslararası Turist çekmeye yönelik olmalıdır. Festivalin tarihi sonbahara kaydırılmalı, düşük sezon olarak tabir ettiğimiz Eylül / Ekim aylarında yapılarak Şehre ekstra turist çekilmelidir. Yeni Kültür ve Turizm Müdürümüzün ilk demecinde okudum ve çok hoşuma gitti. Çanakkale de Macaristanda yapılana benzer bir Türk Dünyası Festivali düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun tarihi de yine düşük sezon olarak tabir ettiğimiz ilkbahar da olmalıdır. 


Çanakkale turizmini geliştirmek adına ilk etapta yukarıdaki önerilerimizi yeni Belediye başkan adaylarına sunmuş olalım. Kaale alırlarsa Çanakkale’mizi dünya çapında zengin bir Turizm şekli yaparlar, almazlarsa üç gün sonra eleştirilere boğulurlar. Kim ne derse desin, mevcut Belediye Başkanımız Sn. Ülgür Gökhan ve ekibi Çanakkale'yi köhne bir yer olmaktan çıkarmış, Türkiye'de yaşana bilinecek en iyi şehirler arasına sokmuştur. Yeni Belediye başkanı daha fazlasını yapabileceğini göstermesi gerekmektedir. 


Gelecekte daha fazla Çanakkale Ruhu ile bütünleşmis özgür ve  huzurlu bir Çanakkale de yaşamak ümidi ile kalın sağlıcakla.


 


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım