+90 539 342 6363
 
   

  Salih SÖNMEZIŞIKSalih SÖNMEZIŞIK   -   salihsonmezisik@hotmail.com
07.09.2023   -   363 defa okundu..
Bugün Aydın'ın Kurtuluşu 7 Eylül 1922..
Paylaş


Bu mutluluğumuz ,Aydın eski dört yolda,Vali Konağı önünde, 1966 yılında ,Aydın Lisesi 2.sınif ögrencisi olarak ,açılışında benim de  görev aldığım anıt heykelin resiminde betimlendiği gibi,efe de bu tarihi, kayalara kazıyarak ölumsüzleştiriyor.

Yunanlılar 15 Mayıs 1919 da İzmir'i işgal ettiler ama en büyük mezalimi Aydın'da yaptılar .Çünkü işgal ile birlikte efeler dağdan düze inerek,  Son efe Mustafa Kemal'e bağlanarak örgütlendiler...Demirci Efe,Çiftlikli Kübra EFE, Gökçen Efe,Cafer Efe ile son resimde görülen Yörük Ali EFE gibi,daha nice kahramanlarla , Aydın- Nazilli arasını kesip,yüzlerce de şehit vererek,Yunan ordusunu oraya adeta hapsettiler.Ve 15 ay boyunca Yunanlıların Ankara'ya: ulaşmasını engellediler.

Bu süreçte, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları düzenli ordu kurup, 9 eylül de  hem İzmir'i hem vatanı kurtarmak için zaman kazandı.

Bu nedenle,benim için en büyük bayram,en coşkulu kutladığımız 7 Eylül Aydın'ın Kurtuluş bayramıdır.

Hele de benim için.. . Çocukluğumda her yıl 7 Eylül'ü iple cekerdim.

Çünkü bu kutlamalarda,Yunanlılarla savaşan ve o günlerde hayatta olan gerçek  efeler, özgün giysi ve gerçek silahları ile, her 7 Eylülde, Aydın vilayet Konağını, kendilerinin gerçek mavzerleri ile basarak,temsili Yunan ordusunu teslim alıp, Türk bayrağını göndere çekmelerini, ben heyecanla,ama büyüklerimiz sevinç göz yaşları ile izlerdi.

Akşam olunca ,Aydın Belediyesi bahçesi ile İstasyon Meydanında öbek öbek toplanmış gerçek efelerin, davul zurna eşliğinde oynadığı zeybek oyunlarını seyretmek benim için doyumsuz bir zevk idi.

Arkadaşlarım gençlik yıllarımda bana,sen harika zeybek oynuyorsun derlerdi. Acaba ben zeybek oynarken, gerçek efeleri hayal edip onların taklidini mi yapıyordum

YAZARLAR


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım