+90 539 342 6363
 
   

  Bilgelik YolcusuBilgelik Yolcusu   -   bilgelikyolcusu1@gmail.com
09.08.2023   -   386 defa okundu..
Helen'den Huban Asena Özkan'a..
Paylaş
Tarihimizde önemli savaşlar içerisinde yer edinilen Truva savaşı sembollerinden Helen ve biricik  aşkı Paris önemli sembollerden birisidir. Efsaneye göre; Helen daha çocukken Yunan kralı Theseus tarafından kaçırılır ancak daha evlenecek yaşta olamadığı için kral onu annesi Aethra'nın yanına Aphidnae'ya yollar. Fakat Helen, ağabeyi Dioscuri tarafından kurtarılır, Dioscuri aynı zamanda Aethra'yı da esir alır. Helen evlenecek yaşa geldiğinde Yunanistan'daki bütün güçlü ve nüfuzlu erkekler onun peşine düşer fakat kalbi kırık damat adaylarının çıkaracağı sorunları düşünen babası kral Tyndareos, Odysseus'u dinler ve kızını istemeye gelen herkese Helen kimi seçerse seçsin, onun evliliğini ve mutluluğunu korumaya yemin ettirir. Daha sonra kral, Menelaus'ta karar kılar ve Helen onunla evlenerek ona Hermione isminde bir kız çocuğu verir.

Ancak, on sene kadar süren mutlu bir evlilikten sonra Helen, bir gece Truva prensi Paris ile kaçar. Bunun üzerine kocası Menelaus diğer damat adaylarını, onlara yeminlerini hatırlatarak bir araya toplar ve tarihteki en büyük Yunan ordusu, Agamemnon komutasında efsanelere konu olacak savaş için Truva'ya gider.

Truva savaşından yıllar sonrasına gelindiğinde, Mondros mütarekesinin imzalandığı geminin adı da ne tuhaftır ki Agemennondur. Yani biz tarihimizi unutuyoruz, ancak batı tarihine gayet ciddi ve dört elle sarılıyor. Helen’den çıktık yola Huban ile yürüyüp bitirelim.Peki kimdir Huban  


Huban, gönül güzelliği ile birçok insanın gönlünü çalabilmeyi başarmış birisidir. Helen ile arasındaki ortak en büyük payda da tam da burasıdır işte. Çocuk yaşlarından itibaren şiirle, yazıyla içli dışlı olan Huban, gün geçtikçe maharetlerini, enerjisini etrafına sunmaya devam etmiş, sunduğu kişilerden yeri geldi çok olumsuz tepkiler almıştır. Ancak mücadele ruhunu hiçbir zaman yitirmeyen Huban, yıllar yılları kovaladıkça şairlik, yazarlık, tv ve radyo sunuculuğu gibi çeşitli sanatsal kollarda rol alabilmeyi ve kendini gösterebilmeyi başarmıştır. Huban’ın bir de Helen ve Paris misali aşkı vardır. Huban, savaşı başlatan değil, kalemi tutan bir sembol olmuş, Muzaffer’ine dört elle Muzaffer’de Hubanı’na  dört elle sarılmayı kendilerine kural edinmişlerdir. Yazar, şair, aşk hikayesi ve şiirlerine konu olan kadın, bir de tiyatro eğitmenidir. Tüm bunlar birleşince kim mi ortaya çıkıyor Huban Asena Özkan. Yazarımız, şimdiler de Çanakkale bölgesinde bir zamanlar gerçekleşen Truva savaşının yürekli komutanı Hektor’un cenaze ritüelini konu alan bir tiyatro oyunun eğitmenliğini de yürütmektedir. Bir zamanlar Helen ve Paris’e konu olan savaşın yani Truva savaşanının tiyatro eğitmenliğini başarı ile yürütmektedir. Son olarak kendisine bu yoluculukta başarı diliyor, her şeyin gönlünce olmasını temenni ediyorum.
Bilgelik Yolcusu Diğer Yazıları


Helen'den Huban Asena Özkan'a

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım