+90 539 342 6363
 
   

  Tarihi Yarımada’da Yeni Şehitlik Gün Yüzüne Çıkartıldı!

Tarih : 20.10.2022  |  79 defa okundu..
107 yıl önce Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi yarımada’da, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nca şehitlikleri ihya çalışması çerçevesinde Büyükanafartalar köyünde Projektör Tepe Şehitliği bulundu. Şehitlikte, Çanakkale Kara Savaşları'nda bölgede görev yapan ve ismi tespit edilen 1'inci, 17'nci, 33'üncü, 35'inci, 39'uncu ve 126'ncı Alaylardaki toplam 322 şehidin ismi yazılacak.Dünya tarihine “Çanakkale Geçilmez” dedirten, 250 binden fazla şehidin verildiği Tarihi yarımada da Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında yeni şehitlikler gün yüzüne çıkartılmaya devam ediliyor. Kurulması ile birlikte Çanakkale Savaşları’nın geçtiği her bölgede titiz çalışma yürüten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, son olarak Projektör Tepe Şehitliğini keşfederek bölgede hızlıca çalışma başlatılarak şehitlikte düzenleme çalışması başlattı.
 


“322 ŞEHİDİMİZİN TEK TEK İSİMLERİ TESPİT ETTİK”


Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkaleli basın mensupları ile birlikte yeni bulunan ve hemen çalışma başlatılan Projektör Tepe Şehitliğinde açıklamalarda bulundu. Kaşdemir; “Canını ortaya koyan ve şehit olan kahraman Mehmetçiklerimizin ebedi istirahatgahı olan ve yeni tespit edip ihya ettiğimiz Projektör Tepe Şehitliği'ndeyiz. Projektör Tepe Şehitliğimizde 322 vatan evladımız kefensiz yatmaktadır. Biz de Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı olarak o kahramanların hatıralarını yaşatmak ve uğruna şehit oldukları bayrağın gölgesinde ebedi istirahatları için çalışmalarımızı başlattık ve 322 şehidimizin ismini tek tek tespit ettik. Bu arkamızda görmüş olduğunuz toprakta kefensiz yatan 322 Mehmetçiğimizin ismini tespit ettik ve hemen çalışmalarımıza başladık. Doğal dokuyu, orijinalliği bozmadan en az beton ve demir kullanarak çok sade bir şekilde bu şehitliklerimizi ihya ediyoruz. O kahramanların isimlerini tarihe nakşediyoruz” açıklamasında bulundu.
“KAHRAMANLIKLARINI, FEDAKÂRLIKLARINI ÖDEYEMEYİZ”


Projektör Tepe Şehitliğinde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Kaşdemir, 107 yıl önce vatan savunmasında hayatını kaybeden şehitleri de minnetle anarak; “Tarihi Yarımadaya gelen ziyaretçi o kahramanların isimlerini hem öğrenmiş olacak, hem de o kahramanları tarihe mal etmiş olacağız. Biz bu toprağa hangi şehitliği yapsak, hangi abideyi diksek, onların o büyüklüğünü, o kahramanlığını, o fedakârlığını haklarını ödeyemeyiz. Tarihi Alan Başkanlığı olarak bir hayalimiz var. Bu kahramanlığı Çanakkale Ruhunu gelecek kuşaklara aktarmak ve tarihe nakşetmek ve gelen her ziyaretçi, gelen her Türk evladı bu memleketin evlatları onların isminden hem bilecek. Onları saygıyla anacak hem de belki bir Fatiha okuyacak" dedi.


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım