+90 539 342 6363
 
   

  “1915 SİPER CANLANDIRMASI PROJESİ YAKINDA ZİYARETÇİLERE AÇILACAK”

Tarih : 20.10.2022  |  215 defa okundu..
Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ayrıca basın mensupları ile yeni hayata geçirilen projenin de tanıtımını yaptı. Çanakkale'nin Eceabat ilçesi Alçıtepe köyünde 1915 Hilal-i Ahmer Hastanesi yakınında başlatılan "1915 Siper Canlandırması Projesi"yle, Çanakkale Savaşları esnasında kullanılan siperlerin bire bir aynısı yapımına devam edildiğini ifade eden Kaşdemir, projenin Kasım ayı sonu itibariyle bitirilerek ziyaretçilere açılacağını söyledi.ZİYARETÇİLER, SİPERLERDE MEHMETÇİĞİN HİSLERİNİ YAŞAYACAK


Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir proje ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede; “Proje kapsamında Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Çanakkale Kara Savaşları'nda kullanılan 2 metre 20 santimetre derinliğindeki siperlerin benzerleri birebir ölçülerde hazırlanıyor. Savaşa katılan askerlerin anı, günlük ve dönem fotoğrafları seçilerek, siperlerde yaşanan bir gün, 12 başlık halinde seslendirme desteğiyle canlandırılacak. Osmanlı Ordusu ile İtilaf Devletleri askerlerinin siperleri arasında kalan insansız alanda yapılacak canlandırmayı ziyaretçiler siper çuvallarının arkasından dürbünle izleyebilecek, Mehmetçiklerin savaş enasında yaşadıkları hisleri tecrübe edebilecekler” dedi.
HEDEF: “DÜNYA’NIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN AÇIK HAVA MÜZESİ OLMAK”


Tarihi Alan Başkanlığı olarak ‘Dünya’nın en çok ziyaret edilen açık hava müzelerinden biri olmak’ hedeflerinin olduğunun altını çizen İsmail Kaşdemir, konuşmasının devamında; “Burası, dünyada siper savaşlarının en çetin yaşandığı muharebe alanlarından biri. Birinci Dünya Savaşı döneminde bir siperin yüksekliği ve genişliği 2 metre civarında. Biz Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu siper canlandırma işinde yaklaşık 235 metrelik bir çalışma yaptık. 10 bölümden oluşan bu çalışmada Mehmetçiğin dinlenme, yemek pişirme, uyuma, gözetleme, hücum etme anlarını, birçok faaliyeti burada canlandırılmış olacak” dedi.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım