+90 539 342 6363
 
   

  BAJA TROIA TURKEY2022 YENİLİKLERLE START ALIYOR

Tarih : 22.09.2022  |  243 defa okundu..
BAJA TROIA TURKEY 2022 Basın Tanıtım Toplantısı 21 Eylül Çarşamba günü Büyük Truva Oteli’nde yapıldı. TOSFED Çanakkale İl Temsilcisi Sayın Mustafa Kansu, İstanbul Off Road Kulübü Başkanı Kubilay Tüfekçi, Yarış Direktörü Özlem Mestçi ve Yarış Sportif Direktörü Selahattin Toperorganizasyon ile ilgili bilgi paylaşıp medya mensuplarının sorularını yanıtladılar.

2017 senesinden bu yana İSOFF tarafından uluslararası East EuropeanToutTerrain SeriesTürkiye ayağı olarak düzenlenen BajaTroia Türkiye, bu sene 22-25 Eylül tarihleri arasında yine Çanakkale’de muhteşem etaplarda start alacak.Ralli ve Raid Kategorilerinde koşulacak bu zorlu yarışta, Türkiye’den ve dünyadan tanınmış off-road ekipleriyaklaşık 900 km uzunluğundaki etaplarda yarışacaklar.


4 gün sürecek bu yarışta ekipler Çanakkale ve Bayramiç sınırlarında off-road etaplarında rekabet edecekler. Yarışta ayrıca şehir içinde koşulacak bir Süper Seyirci Etabı da yer alacak.


22 Eylül Perşembe günü başlayacak yarışa İtalya, Bulgaristan, Polonya, Yunanistan ve Türkiye’den 43 ekip kayıt yaptırdı. Çarşamba gününden bu yana gelmeye başlayan ekipler İl Özel İdare Binasında hazırlanan Servis Alanında yerlerini almaya başladı. Bu sene BajaTroia Türkiye’nin Ralli Merkezi de İl Özel İdare Binasında yer alıyor.


BajaTroia Türkiye 2022 birçok yenilikle start alacak. Bu sene FIA Cross-Country BajasEuropean Cup Aday Yarış statüsüne alınan organizasyon süresince, FIA Gözlemcisi Mr. RaymondJohansson etkinliğin her yönünü değerlendirmek için yarış sahasında olacak.


İkinci bir yenilik, BajaTroia Türkiye Fair Play Kupası. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz’ın da içinde yer alacağı Yarış Fair Play Komitesi, en centilmen ekibe ödül töreninde bir FAIR PLAY Kupası takdim edilecek.


Çevre konusunda sorumluluklarının farkında olan Organizasyon,yağ atıklarının kontrolü ve toplanması, servis alanında ve etaplarda geri dönüşüm ve ayrıştırma yapılması, kumanyaların naylon poşet yerine kese kağıtlarında dağıtılması gibi önlemlerin yanı sıra Çanakkale Belediyesi ile ortak gerçekleştirdiği bir proje kapsamında görevli ekipler ve yarışçıların orman etaplarında tohum paketleri serpmesini organize ediyor.


T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) destekleriyle düzenlenen organizasyona Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi de tam destek veriyorlar. Ana Destekçimiz MAJOR dışında Terzioğlu Vakfı, Büyük Truva Oteli, TMS Grup, Mega Metal, Boz Tıbbi Malzeme, Ender Mağazaları, HIC Industrial Solutions, Noccar, Tekfil, Pesent’e, Eko Sistem, EnkayModa organizasyonumuzun kusursuz işleyebilmesi için yanımızda yer alıyorlar.Numberone Radyo ve TV de Medya sponsorumuz olarak destek veriyor.


2022 BAJA TROIA TÜRKİYE


KISA BİLGİLER


YARIŞ VE LOKASYON


Baja Troia Türkiye, off road disiplininde Türkiye’de organize edilen ilk uluslararası yarış olarak 2017 yılından beri İstanbul Off Road Kulübü – İSOFF tarafından Çanakkale’de düzenleniyor.


TARİH


EETTS / Doğu Avrupa Off-Road Serisi’nin bir ayağı olarak organize edilen BAJA TROIA TÜRKİYE, bu sene 22-25 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’nin görsel ve tarihi zenginlikleri içinde hazırlanan muhteşem etaplarla start alacak.


ETAPLAR


4 gün sürecek yarış, Sıralama Turlarının ardından, Çanakkale Truva Atının önünden Seremonik Start ile başlayacak. Sonraki 3 gün içinde Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler köyleri çevresinde 550 km uzunluğunda toplam 8 Özel Etap koşulacak. Etapların içinde Çanakkale Merkezde hazırlanan 3 Super Stage Seyirci Etabı da yer alacak. Yarışın toplam etap uzunluğu 900 km olacak.


Yaklaşık 6 km uzunluğundaki Seyirci Etabında aynı çizgiden ve aynı anda start alan iki yarış aracı, bir köprü geçişi ile birleşen “8” biçimindeki ikiz parkurları tamamlayıp finiş noktasına en kısa zamanda gelmeyi hedefliyorlar.


YARIŞ BRANŞLAR


Baja Troia Türkiye 2022’de Ralli Klasmanı dışında ayrıca hız gerektirmeyen ve katılımcıların yol notu ile yarış parkurunu izleyebildikleri Raid Klasmanı da yer alıyor.


KATILAN EKİPLER


Ralli ve Raid sınıflarında koşulacak organizasyona şu ana dek İtalyan, Yunan, Bulgar ve Türk sporculardan 41 ekip kayıt yaptırdı. Yabancı ekipler içinde özellikle, sadece prestijli yarışlara takım yollayan İtalyan Ralliart takımı da bulunmakta.


SEYİRCİLER


Seyirciler, özellikle Çanakkale merkezinde Truva Atı Heykelinin olduğu meydanda gerçekleşen ve Protokolün de katıldığı Seremonik Starta ilgi gösteriyorlar. Şehrin içinde yer alan Terzioğlu Vakfına ait özel bir parkurda gerçekleşen Seyirci Etabı, farklı ve iddialı etabı ile seyircilerin gözdesi oluyor.


GÜVENLİK


Yarışın tamamı araçlara takılan GPS cihazları ile online izleniyor. Bu takip cihazları sayesinde farklı sinyallerle duran, kaputu açılan araçlar takip ediliyor. Kaza durumunda acil yardım düğmesi ile araçlara anında ulaşım sağlanıyor. Etap içlerinde Kurtarıcı araçları, iletişimin kesintisiz işlemesi için SOS ekipleri, 4x4 Ambulans ve İtfaiye araçları ve acil durumlar için helikopter desteği yer alıyor.


GÖREVLİLER


Yarışta 200’e yakın görevli ve hakem görev alacak. Etaplarda toplam 39 Kurtarıcı araç, 4 sağlık ekibi, 4 itfaiye, 4 ambulans, 42 SOS görevlisi görev yapacak. Ayrıca UMKE – Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri desteği ile sağlanan 4x4 ambulanslar ve helikopterler acil bir durum karşısında müdahale için hazır bekletilecek.


ETAP ÇALIŞMALARI


İSOFF Uluslararası Otomobil Sporları alanında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek ve katılımcılara Çanakkale’nin harika doğal dokusu ve efsanevi tarihi geçmişi içinde unutulmaz bir yarış deneyimi yaşatmak için Çanakkale bölgesindeki etap hazırlıklarını tamamladı.


BAJA TROIA TÜRKİYE FAIR PLAY KUPASI


Organizasyon Komitesi içinde oluşturulan 3 kişilik bir komite yarış içindeki ekipleri değerlendirerek Ödül Töreninde bir FAIR PLAY Kupası verecek.


İSOFF Başkanı Kubilay Tüfekçi ve Yarış Direktörü Özlem Mestçi’nin yanı sıra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Sn Remzi Yılmaz da Baja Troia Türkiye Fair Play Komitesinde yer alacak.


ÇEVRE DUYARLILIK


Baja Troia Türkiye 2022 Çevreye karşı sorumluluk bilinci ile organizasyonunu sürdürüyor. Bu sene Servis Alanı ve Ralli Merkezde Plastik/Kâğıt/Cam/Metal/Pil Atık Ayrıştırma Kutuları bulundurulacak. Servis Alanında ekiplerden yağ değiştirme için özel koruyucu malzeme kullanımı talep edildi. Tüm organizasyonda kâğıt kullanımını en aza indirmek için karekod ile bilgi sistemine geçildi. Kumanyalarda naylon poşet yerine kese kâğıdı ile dağıtım kararı alındı. Organizasyonda kullanılmayan yemekler Çanakkale Belediyesi ilgili birimleri tarafından toplanıp Hayvan Barınaklarına dağıtılacak.


Ayrıca Çanakkale Belediyesi Tohum Evi ile yürüttüğümüz ortak proje kapsamında Ekiplere ve orman için etaplarda görev alacak görevlilere tohum topları verip, görev noktalarında/start noktalarında doğaya atmalarını sağlayacağız.


MEDYA


Organizasyonun Ralli Merkezi İl Özel İdare Binasında olacak. Medya Odası da bina içinde yer alacak.


https://maps.app.goo.gl/6r1V3hoYMviKpGk1A


Yarış www.bajatroiaturkey.com sitesinden canlı olarak takip edilebilecek. Ayrıca SPORTITY Aplikasyonunu indirerek, yarışın akışı, start listeleri ve etap sonuçları hakkında anlık bilgi alınabilecek. Yarışı yerinde izlemek ve fotoğraflamak isteyen basın mensupları için belirlenecek noktalara yol notu ve koordinasyonlar ile ulaşılabilecek.


BAJA TROIA TÜRKİYE MEDYA Whats app grubunda günlük bilgiler, Etap Fotoğraf Nokta koordinatları, Start Listeleri, Sonuçlar ve görseller paylaşılacak.


Her yarış günü sonunda günlük görseller ve sonuçlar, bajatroiaturkey sitesinde yayınlanacak ve Baja Troia Türkiye Whatsapp Medya grubunda paylaşılacak.


DESTEKÇİLER


T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) destekleriyle düzenlenen organizasyona Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi de tam destek veriyorlar. Ana Destekçimiz MAJOR dışında Terzioğlu Vakfı, Büyük Truva Oteli, TMS Grup, Mega Metal, Boz Tıbbi Malzeme, Ender Mağazaları, HIC Industrial Solutions, Noccar, Tekfil, Pesent’e, Eko Sistem, EnkayModa organizasyonumuzun kusursuz işleyebilmesi için yanımızda yer alıyorlar. NumberOne Radyo ve TV ise Medya Sponsoru olarak destek veriyorlar. 

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım