+90 539 342 6363
 
   

  CUMHURİYET HALK PARTİSİNDEN ALTERNATİF 30 AĞUSTOS TÖRENİ

Tarih : 01.09.2022  |  216 defa okundu..
Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanında yapılan 30 Ağustos Çelenk sunma töreninin ardından alternatif 30 Ağustos töreni düzenledi. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale il Başkanı Metin Ümit Ural, İyi Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar,Demokrat Parti Çanakkale İl Başkanı Nail Babacan, Demokrasi ve atılım Partisi (Deva) Çanakkale İl Başkanı Berkan Karaca, Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Vahap Özsüer, sivil toplum örgütleri yönetimleri ve vatandaşlar katıldı.

“30 AĞUSTOS CUMHURİYETİNİN TAPUSUDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi alternatif töreni Atatürk heykeline çelen sunumu ve ardından saygı duruşu ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çanakkale Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Albay Eminettin Ergin 30 Ağustos Zaferinin Cumhuriyetin Tapusu olduğunu ifade ederek konuşmasında şunları söyledi. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün önderliğinde kazanılan ve yüce Türk Milleti ile Kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin  gücünü tüm dünyaya gösteren Şanlı 30 Ağustos Zaferimizin 100. Yıldönümünü gurur ile kutluyoruz.30 Ağustos Zaferi Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almaya çalışan devletlere karşı, tüm olanaksızlara rahmen yüce Türk Milletinin sarsılmaz azmi, yüksel iradesi,  vatanseverliği ve azmi ile kazanılmıştır. 30 Ağustos zaferi  ile kendisini tarih sayfasından silmek isteyenlere karşı, anlamlı,  ağır ve unutamayacakları bir ders vermiştir. 1 asır önce sayı ve silah olarak kendisinden çok çok üstün olan düşman karşısında yüreğindeki vatan sevgisi ve üstün cesareti ile Ülkesini kanının son damlasına kadar koruyacağına ve bugünde bu fedakarlığı ve üstün cesareti göstereceğine hiç süphe yoktur. Yeni Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına sebep teşkil eden ve sonucu bütün dünyada büyük yankı uyandıran tarihin akışını değiştiren büyük taaruz ve kazanılan büyük zafer Türk Milletimin bağımsızlığını, sonsuza kadar hür ve egemen yaşamasını sağlamıştır. Büyük taaruzu bizzat sevk ve idare eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustos’ta tarihin en büyük ve en kesin sonuçlu meydan muharebesini kazanmıştır. Kazanılan bu zafer ile Lozan anlaşması mağlup devletlere kabul ettirilmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin temeli atılmıştır. Şimdilerde bazılarının söylediği gibi Lozan antlaşmasının gizli maddeleri söz konusu değildir. Lozan antlaşması Türkiye Cumhuriyetinin tapu senedidir.” dedi.

TÜM OLANAKSIZLIKLARA RAHMEN BAĞIMSZLIK VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANDIK

Çanakkale Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Albay Eminettin Ergin 30 Ağustos Zaferinin anlam ve önemini belirttiği konuşmasının ardından kürsüye CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural geldi. Ural’da yaptığı konuşmada “ Yüz yıl önce bugün Başkomutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ei, benzeri görülmemiş bir mücadele sonucu başarıya ulaşarak büyük bir destan yazmış emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı bağımsızlığını, özgürlüğünü kazanmıştır. Milletimiz tüm olanaksızlıklara ve olumsuz koşullara rahmen  sömürgeciliğin yıkılmaya mahkum olduğunu ve yenilebileceğini kanıtlayarak tarihteki yerini almıştır.” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi alternatif töreni sona erdi. Sona eren tören,n ardından alternatif törene katılan siyasi Parti temsilcileri sivil topluk örgütleri yöneticileri toplu olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı 100. Yıl hatıra fotoğrafı çektirdiler.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım