ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  İSKENDEROĞLU ÇANAKKALE DOĞAL VE KALİTELİ ÜRÜNLERİ İLE AVRUPA PİYASASINDA
Tarih : 23.04.2021  |  83 defa okundu..
Adalet ve Kalkınma partisi Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu "Bayramiç Beyazı'nın Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili Alması" nedeni ile basın açıklaması yaptı.

Çanakkale’nin her türlü üretim açısından çok özel bir bölge olduğu belirten İskenderoğlu açıklamasında Çanakkale; iklimi, coğrafi konumu, ekolojisi, bereketli toprakları ve 115 farklı ürünün üretilebildiği, bu ürünlerden de 45 tanesinin üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 10 içerisinde yer aldığı özel bir bölgemiz. Çanakkale’miz de yetişen her bir ürünümüz, diğer bölgelerimizde yetişen ürünlerden her anlamda farklılıklar gösteriyor. Çanakkale’mize ait Çanakkale El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bozcaada Çavuş Üzümü, Geyikli Zeytinyağı, Yenice Kırmızı Biberi olmak üzere toplam 7 ürünümüz coğrafi tescil aldı. Daha fazlası da coğrafi tescil için sırada bekliyor. Coğrafi tescil almış ürünlerimizden Bayramiç Beyazı’ ndan söz etmek istiyorum. Kazdağıları eteklerinde yıllardan beri endemik bir tür olarak yetişiyor. ifadelerine yer verdi.

BAYRAMİÇ BEYAZIMIZ ARTIK ULUSLARARASI ARENADA KENDİNDEN İSMİNDEN TADINDAN SÖZ ETTİRECEK

İskenderoğlu, Bayramiç Beyazı’ nın “Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili” alması çok önemli olduğunun altını çizerek “16 Nisan 2021 günü Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak ülkemizin Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescili alan Çanakkale’mizin 1. ülkemizin ise 7. Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ürünü oldu. Bu sonuç hem Çanakkale’ miz hem de memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun. Tescil sürecinde emeği geçen başta Bayramiç Ziraat Odamız ve Tarım İl Müdürümüz olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bayramiç Beyazı meyve, çiçek, fidan ve ağaç yapısı itibariyle diğer şeftalilerden ve nektarinlerden farklılık gösterir. Çanakkal’miz de 5500 dekar alanda yıllık 12 ile 15 bin ton üretiliyor. 2020 yılı getirisi 70 milyon TL civarında. İnşallah bu tescille birlikte çok daha artan bir gelir kazandıracak çiftçimize. Tarım ve Orman Bakanlığı, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Bayramiç Ziraat Odasınca ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda, Bayramiç Beyazı nektarin çeşitleri, tohumculuk tescil ve sertifikasyon merkezi tarafından 28.10.2020 tarihinde tescil edildi. Avrupa Birliğinden Coğrafi İşaret Tescili alan ürünlerimizden 7. ürünü Bayramiç Beyazı’ nın kamuoyuna duyurulması aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescillenen çeşitliklerine ait fidanların tanıtımı amacı ile Atatürk Orman Çiftliği’nde veya TBMM bahçesinde veya farklı bir alanda devlet büyüklerimizin katılımı ile fidan dikim töreni planlanmaktayız.

EZİNE GIDA OSB’Cİ ÇANAKKALE’NİN ÜRÜNLERİNE BÜYÜK DEĞER KATACAK

İskenderoğlu Ezine Gıda İhtisas OSB’sinin Çanakkale’nin ürünlerine değer katacağını da hatırlatarak “Yaklaşık 1500 dönüm arazi üzerine kurulmakta olan 150 futbol sahası büyüklüğünde içerisinde 91 fabrikayı barındıracak, kendi elektriğini üretecek, 8 bin kişiye direk 30-40 bin kişiye gelir kapısı olacak Ezine Gıda OSB’miz, Bayramiç Beyazımız ve diğer tüm tarımsal ürünlerimize, hayvansal ürünlerimize daha da çok kıymet katacak. Avrupa Birliği’nce de tescillenen Bayramiç Beyazımızı, Çanakkale’mizin diğer ürünlerini tüm ülkemizin ve herkesin tanımasını, tatmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan ile birlikte Çanakkale’ miz için gece gündüz çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Değerlerimize sahip çıkacağız. Bu tabi ki mevsimi dolayısıyla Bayramiç Beyazı olmadan bir tanıtım oldu. İnşallah sezonunda hem Meclisimizde hem basın mensuplarımızla güzel bir Bayramiç Beyazı festivali yapacağız.” dedi.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (310)   Dün: (917)   Bu Hafta : (9463)   Bu Ay (56858)   Toplam : (1464729)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım