ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  "BAYRAMİÇ BEYAZI" AVRUPA BİRLİĞİ COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNE KAVUŞTU.
Tarih : 16.04.2021  |  100 defa okundu..
Avrupa Birliği Resmi Gazetesi nde 16 Aralık ta yayımlanan ilana 3 aylık sürede itiraz olmadı ve Bugün Bayramiç Beyazı Türkiye nin Avrupa daki tescilli 7. ürünü oldu.

AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan bu tescil ile Bayramiç Beyazı her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB’de de koruma altına alındı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Kaya Üzen “Malumlarınız olduğu üzere küreselleşen dünyada yerel ve özel ürünler her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Bu noktada özellikle coğrafi işaretlerin ulusal ve küresel piyasalarda ekonomîye kazandırdığı artı değer yadsınamaz bir gerçek. Ülkeler, bu gerçekten yola çıkarak; coğrafi işaretleri ellerinde önemli bir çıkar aracı olarak nitelendirerek en iyi şekilde koruyorlar. Coğrafi işaretler pazarının dünyada 200 milyar $’dan da fazla olduğu tahmin ediliyor. Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret ürün pazarı ise 55 milyar €’nun üzerinde.

Aralık 2020 itibariyle ülkemizde 625 coğrafi işaretimiz koruma altında, Avrupa Birliği’nde ise 5 coğrafi işaretimiz tescilli; Antep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi ve Milas Zeytinyağı AB’de süreci tamamlanan ve devam eden 23 coğrafi işaretimiz bulunuyor.

Bugün de Taşköprü sarımsağı ve Bayramiç Beyazımız’ın AB’de Coğrafi işaretinin tescillendiğini heyecanla öğrendik.

Bayramiç Beyazımız bölgemiz için önemli bir değer.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanımız İsmail Pehlivan ve Prof.Dr.Kenan Kaynaş Hocamız başta olmak üzere Bayramiç Ziraat Odamızı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Bu toprakların, kültürümüzün ve geleneklerimizin mirası olan coğrafi işaretlerimize sahip çıkarak, özellikle yurt dışı tescili ile coğrafi işaretlerimizi tüm dünyaya tanıtarak koruma altına alınması ülke olarak hepimizi gururlandırıyor." dedi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (12101)   Dün: (957)   Bu Hafta : (20913)   Bu Ay (59877)   Toplam : (1450781)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım