ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  CHP VE İYİ PARTİ DEN ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ NEDENİ İLE ANTERNATİF TÖREN
Tarih : 20.03.2021  |  79 defa okundu..
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi nin 106. Yıldönümü nedeni ile Çanakkale valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenin ardından CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İyi parti Çanakkale teşkilatı ve Demokrat Parti il teşkilatının katıldığı alternatif bir çelenk koyma programı gerçekleştirildi.

Alternatif çelenk koyma programına CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık,  Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan,  İYİ Parti Temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural ve İYİ Parti yöneticilerinin çelenklerinin koymasının ardından başlayan programda iki dakikalık saygı duruşu ile devam etti.

CUMHURİYET ÇANAKKALE ZAFERİ SAYESİNDE KURULMUŞTUR

Saygı duruşunun ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Ümit Ural “Başta Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere, Anadolu’nun dört bir yanından gelerek savaşa katılan, binlerce kahraman Çanakkale’de  bağımsızlık ve özgürlük uğruna amansız bir mücadele vererek  cepheden geriye dönmeyi bile düşünmemişlerdir.  Savaşa katılan asker gücü ve silah gücü yönünden  emperyalist güçlerini ordularına karşı çok daha dezavantajlı olmalarına rağmen  vatan ve özgürlüğün duygusuna olan inancın üstünlüğü, savaşın zaferle sonuçlanmasına yeterli gelmiştir.  Şimdi uğruna mücadele ettikleri bu topraklarda koyun koyuna yatmaktadırlar.  Milli Mücadele, 1915’te kazanılan zafer sayesinde başlatılmış ve  sonucunda bugün üzerinde birlikte barış içerisinde yaşadığımız  Cumhuriyet Kurulmuştur. Çanakkale Savaşları, tüm emperyalist oyunlarının bozulduğu, özgürlüğün galip geldiği ve savaşın içinde barışın çıktığı  bir zaferdir.  Çanakkale savaşlarından sonra “yurtta sulh, dünyada sulh” diyerek  dünyadaki bir çok ulusun  saygısını kazanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk doğmuştur. Çanakkale, dünyanın bir ucundan birbiri ile savaşmak için cepheye gelen askerlerin arkadaş olduğu,  çocukları ve torunlarının da kardeş olduğu  yerdir.  Çanakkale, tüm emperyalist oyunların bozulduğu, özgürlüğün galip geldiği ve savaşın içinden barışın çıktığı yerdir.  Çanakkale, Anadolu’nun işgal altında olduğu, İngiliz, Fransız ve İtalyanların  harita üzerinde paylaşım yaptıkları şartlarda  Laik, demokratik Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı yerdir.  Çanakkale, emperyalizme karşı verilen mücadelenin, cesaretin, özgürlüğün, umudun  ve bağımsızlığın en güzel göstergesidir.   Çanakkale Ruhu, 21’inci Yüz Yıla sadece geçmişimiz değil, aynı zamanda geleceğimizdir.  106’ıncı yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi, Türkiye Cumhuriyetinin ön sözüdür. Ülkemizin içinde bulunduğu kötü koşulların yaşandığı bu günlerde  daha iyi bir yaşam için mücadelemiz hiçbir zaman son bulmayacaktır.  Ülkemizi daha laik, demokratik ve çağdaş kılabilmemiz için  her geçen gün vereceğimiz mücadelenin önemi daha da artmaktadır.  Gelecek güzel günler için  birliktelik ve dayanışma duygularını  her zaman ön planda tutacağımız inancı ile bizlere Türkiye Cumhuriyetini  bize miras bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için hiç düşünmeden canını veren bütün şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum” dedi. Ural’ın konuşmasının ardından  alternatif çelenk koyma programı da sona erdi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (273)   Dün: (1795)   Bu Hafta : (19611)   Bu Ay (57750)   Toplam : (1457334)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım