ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  SÜTÜN KAYMAĞI, MANDIRACILARI KAPIŞTIRDI
Tarih : 16.03.2021  |  669 defa okundu..
Her sene Mart ayında koyun ve keçi sütü fiyatı açıklayan Çanakkaleli mandıralar bu sene fiyat konusunda ikiye bölündü.

Bir grup mandıracı keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatını dillendirirken bu fiyatın yetiştirici ile mandıra arasında gerginliğe neden olacağına savunan bazı mandıra sahipleri öngörülen fiyata itiraz etti.

Ege ve Marmara bölgesinde her zaman en yüksek fiyattan koyun ve keçi sütü alan Çanakkaleli Mandıralar geçen yılların aksine Mart’ın ilk haftası koyun ve keçi sütü alım fiyatlarını açıklayamadı. Bir grup mandıracının keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatı dile getirmesi üzerine bir grup mandıracıdan ve yetiştiricilerden fiyata itiraz geldi.

Türkmenli Köyü Tarımsal Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ertan Ünal, Ezine Peynircileri Derneği’nin açıklayacağı fiyatı baz almayacaklarını söylerken firmalarla görüşmelerin devam ettiğini koyun ve keçi sütü fiyatlarının netleşmediğini ama geçen sene köyde 4.3 TL’ye keçi sütü satıldığını 20 kuruş zammın olamayacağını söyledi.

Yılbaşında Türkmenli köyünde faaliyet yürüten yetiştiricilerle sözleşme imzalayan keçi sütü için 6 TL, koyun sütü için 8 TL fiyat öngören Doğruluk Mandırası ise Ezine’deki mandıracılar arasında uzlaşma olmayınca daha önce vermiş olduğu fiyatı geri çekti. Mandıra hayvan sahiplerine kesinlikle mağdur olmayacaklarını fiyatlar konusunda resmi bir açıklama olmadığını dile getirdi.

Mart ayı ile birlikte mandıra sahipleri ya da mandıraların süt alım müdürleri ile irtibata geçen yetiştiricilere koyun ve keçi sütü fiyatları ile ilgili fiyatların netleşmediği bilgisi verildi.Ezine Peynirciler Derneği Başkanı ve Atak Mandıra Sahibi Ali Atak bazı mandıracıların keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatı öngördüğünü kabul ederken resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Her sene Mart ayında fiyat konusunda mandıra sahipleriyle ve yetiştiricilerin karşı karşıya geldiğine dikkat çeken Atak, koyun ve keçi sütü fiyatlarının inek sütünde olduğu gibi Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesini istediklerini dile getirdi.

Bu yıl keçi sütü litresinin 4.5 TL, koyun sütü litresinin ise 6.5 TL olacağını öngördüklerini söyleyen Atak, “Geçen sene süt fiyatları yüzde 50 artış gösterdiği için bu sene çok yükselemeyecek. Koyun sütü fiyatı evvelki sene 4’tü, geçen sene 6’ya çıktı. Geçen seneki bu yüksek artıştan dolayı koyun sütünde rakam bu yıl çok yükselmemiş gibi gözüküyor ama 2019’dan 2021’e kadar sütte ciddi bir fiyat artışı oldu” dedi.

ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİ ARASINDA KALIYORUZ

Marketlerdeki yüksek fiyatların mandıra sahiplerine yansımadığını öne süren Atak, “Üretici olmadan, bizim de var olma şansımız yok ama bu peyniri satamadığımızda da süte ihtiyacımız olmayacak. Bu durumda biz de, tüketici ile üretici arasında kalıyoruz. Yanı sıra market karları da çok yüksek. Şu anda bizden yaklaşık 50 TL’den çıkan peynir market raflarında 100 TL’ye kadar fiyatlandırılabiliyor. Marketlerdeki peynirlerin fiyatları artırınca sanki imalatçıdan dolayı fiyatlar yükseliyormuş gibi geliyor” şeklinde konuştu.

KONSEY BELİRLESİN

Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından tavsiye edilen fiyatlardan süt alımı yapılmasının çok zor olduğunu ifade eden Atak, “Biz, koyun ve keçi sütü fiyatlarının konsey tarafından inek için belirlendiği gibi tüm Türkiye’de her yıl bir yerden belirlenmesini istiyoruz. O zaman fiyatlarda yaşanan bu dalgalanmalar da sorun olmaz” dedi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (12025)   Dün: (957)   Bu Hafta : (20837)   Bu Ay (59801)   Toplam : (1450705)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım