ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ERENSOY AŞILAMADA BÜYÜK BİR BAŞARI ELDE EDİYORUZ
Tarih : 25.01.2021  |  176 defa okundu..
6,5 Milyon Doz Aşı Daha İstanbul a Getirildi

Ne zaman Türkiye’ ye getirilerek uygulanmaya başlanacağı sık sık tartışılan ve 14 Ocak itibari ile Türkiye’ de bulunan Sağlık Çalışanlarına uygulanmaya başlanan Coronavak aşısında 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Çin'den sipariş edilen Sinovac aşısının ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon doz aşıyı taşıyan uçak İstanbul Havalimanı'na indi. Sevkiyatın ikinci bölümünü kapsayan 3,5 milyon doz aşının da kısa sürede Türkiye'de olması bekleniyor.Türkiye genelinde 5 gün gibi kısa bir sürede sağlık çalışanlarının aşılama çalışmalarının tamamlanması ise yeni bir dünya rekoru kıran Türk sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarının bu başarıyı getirdiğini ifade eden Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy “ şimdi en önemli görevimiz aşılama çalışmalarının 2. Dozu ve devamını getirebilmek için gerekli dozdaki aşıyı Türkiye’ ye bir an önce getirebilmek” dedi.

AŞILAMA HIZIMIZ ÇOK İYİ

Erensoy Türkiye genelinde ve Çanakkale’ de 14 Ocakta başlatılan Coronavac aşılama çalışmasında sağlık çalışanlarının çok büyük bir başarıya imza attığının altını çizerek “ Sağlık Çalışanlarının aşılanması çok hızlı oldu. Yaklaşık 5 günü tamamladığında ve sağlık çalışanlarının aşılanması bitmiş gibiydi.  Buna konuda ben birçok açıklamamda vurgusunu yapıyorum. Türkiye'deki sağlık çalışanlarının bu süreç içinde ne kadar emektar olduklarının ve  bir ayrı kanıtıdır bu hızlı aşılama süreci. Bu kadar kısa sürede Dünya’ da aşılamanın yapıldı bir ülke yok. Bu başarının  bunun nedeni geceli, gündüzlü çalışan sağlık çalışanlarıdır. Ben bunu özellikle söylüyorum. Çünkü gerçekten bir sürü iş yükü arasında sağlık çalışanlarının fedakarca çalışması kayboluyor. O kadar emek sarf edilen bir çalışma bu telaş arasında görülmüyor. Şöyle düşünün Hastanelerde çalışan sağlık çalışanları serviste yatan hastalarına bakarken, Covit servislerinde yatan hastalara bakmaya devam ederken, ekstra yeni bir aşılama programı yapıldı ve bu süreçte sağlık çalışanlarının görevi ve hizmeti arasına girdi. Düşünün sağlık çalışanları kaç işi yapmak için koşuşturuyor, emek harcıyor, alın teri akıtıyor. Birde düşünün kamu, yarı kamu kurumlarında esnek çalışma sistemine geçilirken sağlık çalışanları için devamlı yeni bir iş çıkıyor program çıkıyor ve Bütün bunların düzenlemesi yapılırken sağlık çalışanları ekstra iş yükü ile karşı karşıya kalıyor ve yoğun çalışmalarını arttırarak bu durumun üstesinden geliyorlar. Sağlık çalışanları bu süreçte çok iyi çalıştılar. Aşılama sürecinde 5 gün içinde bütün sağlık çalışanlarının Türkiye'deki aşılanması bitti. Bundan sonraki süreçte Sağlık Bakanlığı aşı dozlarını sağlayabilirse  ki 1 ay rapor yapılması gerekiyor en geç. Aşı dozlarının geri kalanları da Türkiye’ ye getirilir ise aşılama oranımız çok yüksek sayılara ulaşır.  Aşılama hızımın şu an itibari ile çok iyi.” ifadelerine yer verdi.

65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARA RANDEVULU VE RANDEVUSUZ AŞI UYGULAMASI YAPILIYOR

Sağlık çalışanları zaten Coronavirüs nedeni ile o kadar büyük bir korku içinde ki, virüs kapan hastaların durumunu da gördükleri için sağlık çalışanlarında aşılama % 90’ın üzerinde. Yaptırmama kararı olanlarda var. Bu kesim hamilelik olasılığı olanlar olabilir. Bu özel durumlar dışında aşı olmayan çok az bir olan var sağlık çalışanları arasında. Sağlık çalışanları arasında Coronavirüs’ ü geçirmiş olanlarda var. O sağlık çalışanları da Coronavac aşısı olmadılar. 65 yaş üzerindeki vatandaşların aşı yaptırma oranları ise “aşının uygulanması için randevu alınması gerekiyor” dendi ama randevu dışında da gelen 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza Coronavac aşısı uygulandı. Öğle bir çalışma sistemi uygulanıyor ki Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde 20 aşı odasında aşı uygulaması yapılıyor. Pandemi Hastanesinde de 20 aşı odası bulunuyor. Yani randevu alan yada almayan 65 yaş üzerindeki vatandaşlara aşı uygulaması yapılıyor.

TÜRKİYE’ NİN EN ÖNEMLİ İŞİ AŞILARIN ZAMANINDA ELİMİZDE OLMASINI SAĞLAMAK OLMALI

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de Coronavirüs  vaka sayılarında çok önemli düşüşler var. Mesela Çanakkale devlet hastanesinde Covit nöbetlerimiz kaldırıldı. Neden kaldırıldı Çünkü hasta yok. Pandemi hastanemizde de çok az sayıda vaka bulunuyor. 
░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (12069)   Dün: (957)   Bu Hafta : (20881)   Bu Ay (59845)   Toplam : (1450749)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım