ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  NALBANT YAŞANAN KURAKLIK BU YIL HASADI YAPILACAK TARIM ÜRÜNLERİNİ ÇOK ETKİLEYECEK
Tarih : 18.01.2021  |  149 defa okundu..
KURAKLIĞIN ETKİSİNİ TARIM ÜRÜNLERİNİN KALİTESİNDE VE MİKTARINDA GÖRECEĞİZ

Çanakkale 2020 yılında beklediği ancak alamadığı yağışları 2021 yılında almaya başladı. Yaşanan kuraklık nedeni ile yağışın önemi artarken Çanakkale’ de son günlerde yaşanan yağışlar sevinç ile karşılandı. Çanakkale’de özelliklede Çanakkale merkezde yoğunlaşan yağışlarda metrekareye 49 kilogram yağış düştü. Bu yağışlarda birlikte Atikhisar Barajında su seviyesi de %20’lerden %28’ lere yükseldi.

YAĞIŞ ALDIK AMA YAĞIŞLAR DEVAM ETMELİ

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant Çanakkale’ de son yağışları değerlendirdi. Beklenen yağışların geldiğine dikkat çeken Nalbant “ ancak yağışlar devam etmeli” dedi. Nalbant açıklamasında “Geçtiğimiz yıl yani 2020 yılı, son 50 yılın en kurak ve en sıcak yılı olarak kayıtlara geçti. Bölgemize yağması gereken normal yağışların %50’ sı yağdı. Yani yağışlarda %50’ lık bir kayıp var. Bu nedenle çok ciddi bir kuraklık oluştu bölgemizde. Bu bölgemizde tarı9mıda etkiledi. Hatta bu kuraklık ve az yağış zeytin üretimine’ de yansıdı. Yaşanan kuraklık bu yıl zeytin üretiminde rekoltenin düşük olmasına neden oldu. Zeytin üretiminin haricinde diğer tarım ürünlerin de de kalite kaybı ve rekolte düşüklüğü yaşandı. 2020 Sonbaharına girerken ve aralık ayı başına girerken bölgemiz bir miktar yağış aldı. Ama bu yağmurlar anlık az bir miktarda gerçekleşti ve yağışlar durdu. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’ de barajlarımızda doluluk oranı yüzde 20’ lerin altına düşmüştü. Çanakkale merkezin içme kullanma ve tarımsal sulamasını karşılayan Atihhisar Barajı’ da su seviyesi %20 olan barajlar arasındaydı. Atikhisar Barajındaki su aranı 11 milyon 500 Bin metreküp’ e kadar azalmıştı. Bu ne anlama geliyordu 11 Milyon 500 bin metreküp suyun tümünü sadece içme ve kullanma suyu olarak tüketsek Çanakkale merkeze 1 yıl yetmeyecek bir su. Barajdaki bu suyunda 3 milyon metreküpünü kullanamayacak olmamızı da  bu hesaba ilave etmeden söyledim.” ifadelerine yer verdi.

ATİHHİSAR BARAJINDA SU SEVİYESİ %28’LERE YÜKSELDİ.

Nalbant Çanakkale merkezde yoğunlaşan yağışların Atikhisar Barajı su seviyesini de arttırdığını belirterek “Çanakkale geneline son yağışlardan sonra Atikhisar Barajındaki su seviyesinin 14 milyon 800 bin metreküp’e çıktığını biliyoruz. Ama tabi ki Atikhisar Barajına akışlar devam ediyor. Önümüzdeki birkaç günde bu akışlar devam eder ve Atikhisar Barajındaki doluluk oranı da bu verdiğimiz rakamların üz<erinme çıkacaktır. Son verilere baktığımızda Atikhisar Barajındaki su seviyesi %28’ lere yükselmiş durumda. Kısa süreli bir değerlendirme yapacaksak Atikhisar Barajının %20’lerde olan doluluk oranı son yağışlar ile birlikte % 28’lere çıkmıştır. Bu Çanakkale için bölge için çok önemli bir durum. Ancak son yağışlar ile ilgili bir tespitimiz daha var. Son yağışların Çanakkale merkez bölgesinde yoğunlaştığını görüyoruz. Son yağışlar ile ilgili bilgi vermek gerekirse mesela Biga ilçemizde yağışlar düşük. Lapseki’de de yağışlar Çanakkale merkezden düşük. En çok yağış alan yer ise kirazlı. Bu veriler meteoroloji müdürlüğünün verileri. Son yağışlarda metrekareye 49 kilogram yağış düşmüş. Ancak b u yağışlar yetmez. Bu yağışların devamı gelmeli. Bölgemizde yine kar yağışı beklentisi var. Bazı yerlerde kar yağışı oldu ancak çok bir kar yağışı gerçekleşti. Merkezde ise kar yağısı bekleniyor. Unutulmamalıdır ki kar yağışının olabilmesi için hava sıcaklığının eksi 4 dereceye kadar düşmesi lazım. Çanakkale dahil beklediğimiz kar yağışı ve akabinde de karla karışık yağmur barajlardaki su seviyesini arttıracaktır. Ama yağışlarında devamının gelmesi lazım.” dedi.

KURAKLIĞIN ETKİSİNİ TARIM ÜRÜNLERİNİN KALİTESİNDE VE MİKTARINDA GÖRECEĞİZ

Yaşanan kuraklığın etkilerinin olacağının unutulmaması gerektiğinin de altını çizen Nalbant “2020 yılı çok kurak geçti. Ama unutulmamalıdır ki çokta sıcak geçti. Ben Çanakkale’ de hiç bir Ocak ayının bu kadar sıcak geçtiğini hazırlamıyorum. Biliniyor ki Çanakkale bölgesi aynı zamanda bir meyvecilik bölgesi. Meyvelerde özellikle çekirdekli meyvelerde üşüme ihtiyacı da vardır. Eğer meyve ağacı yeteri kadar üşümezse, soğuk almazsa  ertesi sene hem rekoltede düşüklük hem de meyvenin kalitesinde düşüklük yaşanır. Birde havaların sıcak gitmesi işle ilgili böyle bir tehdit var. Umuyoruz ki bu önümüzdeki günlerde bu sıkıntılar gidecek. Bunun gerçekleşmesi için yeteri kadar yağış almayı umuyoruz. Ama bu kuraklık önümüzde yılın ürünlerini şu anda etkilemiş durumda. Bu durumunda telafisi yok. Önümüzdeki günlerde, 2020 yılında yaşadığımız kuraklığın tarım ürünlerine ne kadar etki ettiğini söyleyebiliriz. Ama şu an için bu konuda bir bilgi veremiyoruz.” dedi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (352)   Dün: (917)   Bu Hafta : (9505)   Bu Ay (56900)   Toplam : (1464771)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım