ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ERENSOY VAKA DÜŞÜŞLERİNİN NEDENİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖZVERİLİ ÇALIŞMASIDIR
Tarih : 13.01.2021  |  215 defa okundu..
ÇANAKKALE GELDİĞİ İDDİA EDİLEN CORONAVAC AŞININ NASIL UYGULANACAĞINI BİLMİYORUZ

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy Türkiyede ve Çanakkale’ de düşüşe geçen Coronavirüs vaka sayılarını değerlendirdi. Çanakkale’ ye geldiği iddia edilen CoronaVac aşısının ilk sağlık çalışanlarına uygulanacağı bilgisini de veren Erensoy aşı uygulanması için sağlık il müdürlüğünün sağlık çalışanlarından isim yazdırmasını istediği 1.800 sağlık çalışanının 1000’inin aşıyı olmak için isim yazdırdığını söyledi.

ÇANAKKALE GELDİĞİ İDDİA EDİLEN CORONAVAC AŞININ NASIL UYGULANACAĞINI BİLMİYORUZ

Bir süreden bu yana en yüksel seviyede artış gösteren ve rekor ölüm sayılarına ulaşılan Coronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarında önemli düşüşler başladı. Çanakkale’ de de bir süre öncesine kadar günlük 300 vaka sayıları yerini 100 altında seyretmeye başlayan vaka sayılarına bıraktı. vaka sayılarının düşüşünü değerlendiren Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy ilk olarak Türkiye’ ye gelen ve Çanakkale’ ye geldiği iddiası da bulunan  Çin ilaç şirketi Sinovac’ın  geliştirdiği Coronavirüs aşısı CoronaVac’ın Çanakkale gelip gelmediği yönünde bir bilgilerinin bulunmadığını ancak Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğünden aşı olmak isteyen sağlık çalışanlarının listesinin istendiği bilgisini verdi. Sağlık çalışanlarının haricinde aynı isim listesinin Çanakkale Barosundan da istendiğini bildiklerini ifade eden Erensoy Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinde bulunan 1.800’e yakın sağlık ve hizmet çalışanının 1000 ‘inin aşı yaptırmak için isim yazdırdığını ifade etti. Aşıların nerede muhafaza edildiğini ve Çanakkale’ ye kaç doz aşı geldiği bilgisinin her zaman olduğu gibi gizlendiğini de sözlerine ekleyen Erensoy “ Aşılama ne zaman başlayacak, hangi gruplara uygulanacak hiçbir bilgiye sahip değiliz ancak sağlık çalışanlarından  aşılama çalışmasının başlayacağını bizden istenen isim listesinden anladık. Birde aynı listenin Çanakkale barosunda da istendiği de biliyoruz demek ki sağlık çalışanlarından sonra avukatlara da CronaVac aşını uygulanacak. Onun haricinde hangi öncelikli gruplara aşı uygulanacağını bilmiyoruz. “ dedi.

KISITLAMALAR KALMASI EKONOMİK NEDENLERDEN DOLAYI OLMAMALI

Erensoy kısıtlamaların kaldırılacağı yönündeki haberler ile ilgili de değerlendirme yaparak “Süreçte devamlı kapalı halde yaşamak ve sürekli bu şekilde bir hayat sürdürmemiz psikolojik anlamda da çok zor. Tabi ki aşamalı olarak bazı açılmalar olmak zorunda. Ancak açılmanın şeklini ve yöntemini şu anda Türkiye’ de tamam ekonomik koşullar belirliyor. Yani ekonomik durum üzerinden bu durumlar belirleniyor. Bizim karşı çıktığımız konu daha çok bu. Tabi ki aşamalı olarak açılmaların gerçekleşmesi lazım. Düşünün ki sadece hafta sonu tedbirleri ile bile vaka sayısı ne kadar çok azaldı ve tedbirler kapsamında da vaka sayısı düşmeye devam ediyor. Oysa ki bu hafta sonu kapanma tedbirini 1 ay önce başlatsaydık. Bir ay içerisinde Coronavirüs nedeni ile hayatını kaybeden insanların hayatlarını kaybetmeme olasılığı vardı. Bu ne anlama geliyor Biz aslında yürümeyen ekonomi için bu insanlarımız kurban verdik. Sonuçta bu Pandemide ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, alacağımız önlemler belli. Örnek vermek gerekirse ekonomisi güçlü bir ülkede, ekonomisi iyi olan bir ülkede öncelik ekonomi değil insanların sağlığı olurdu. Aşamalı,  aşamalı tabi ki açılacağız. Ama bunu yaparken gerçekten yine hayatlarımızı riske atmadan yapmamız lazım.” dedi.

VAKA SAYILARININ DÜŞMESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BÜYÜK ÖZVERİSİ VAR

Erensoy değerlendirmesinde Türkiye’ de hızlı vaka artışlarının durması ve vaka sayılarında ulaşılan ciddi gerilemenin nedeninin insan üstü bir güçte Pandemiye karşı savaşan sağlık çalışanları olduğunun da altını çizerek “Şu anda Türkiye’ de vaka sayıları düşüyorsa gerçekten sağlık çalışanlarının çok büyük bir özverisi var. Sağlık çalışanları olarak Sağlık Bakanlığına gerçekten’ de hakkımızı helal etmiyoruz. Bunu özellikle söylemek istiyorum. Şu anda bir süre önce patlayan vaka sayıları hızla düşüşe geçmiş ise bu durumun Pandeminin iyi yönetimi ile alakası yok. Bu durum tamamen sağlık çalışanlarının insan üstü çalışmaları ile ilgili. Tüm iş yerlerinde haftalık normal çalışma saatinin 40 saat olduğunu düşünürsek sağlık çalışanları çok uzun süreden buyana bu çalışma saatinin çok üstünde Pandeminin yayılmaması be virüse yakalanan insanların hayatını kaybetmemesi için insan üstü bir güçle çalışıyor. Bir sağlık çalışanının aylık fazla mesaisi 160 saatleri bulabiliyor. Sağlık çalışanlarının çalışma saatleri çok yüksek. Tüm hemşireler için böyle tüm doktor için böyle, sağlık ve temizlik personelleri için böyle. Türkiye’ de Pandemi ile ilgili bir başarı varsa gerçekten de bu başarı insanüstü bir gayret ile çalışan sağlık çalışanlarının başarısıdır. Bu durum Sağlık Bakanlığı yada Sağlık bakanlığının Pandemi ile ilgili alınan kararlar ile ilgili değildir.” İfadelerine yer verdi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (318)   Dün: (1795)   Bu Hafta : (19656)   Bu Ay (57795)   Toplam : (1457379)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım