ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  2020 YILI SON MECLİS TOPLANTISINA KURAKLIK VE SOSYAL KONUTLAR DAMGA VURDU
Tarih : 07.12.2020  |  379 defa okundu..
Çanakkale Belediyesi 2020 yılı son Belediye Meclisi toplantısı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası İbrahim Bodur toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Aralık ayı 1 bileşimi 1. Toplantısının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ay süresince yaşanan ve Çanakkale’ yi ilgilendiren konuları aktardı. Ülgür Gökhan’ ın 1 aylı değerlendirme konuşmasına “Kuraklık Önlemleri” ve “Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi“ damga vurdu.

SU KULLANIMI İLE İLGİLİ YASAKLARI DEVREYE SOKUYORUZ

Çanakkale Belediyesi 2020 yılı son Belediye Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasında 2019 yılında başlayan kuraklığın hala devam etmesi nedeni ile Kente içme ve kullanama suyu sağlayan Atikhisar Barajında su seviyesinin tehlikeli seviyelere düştüğünü söyledi. Gökhan Atikhisar barajına alternatif bir su kaynağı konusunda DSİ 25.Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirdiği görüşme ve toplantıları meclis üyeleri ile paylaştı. Çanakkale’nin ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye encümenleri tarafından su kullanıma yönelik alınan tedbirleri meclis üyeleri ile paylaştı. Belediye Meclisine, Belediye Encümenlerince alınan kararlar ile ilgili olarak bilgiler veren Gökhan “Su kıtlığına çözüm bulmak amacıyla Kuyu açmaya ve aramaya devam ediyoruz. Bundan vazgeçmiş değiliz. Barajdaki su miktarı ciddi düştü. Bununla ilgili olarak Encümen kararı aldık ve şöyle bir genelge çıkarttık. Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkamak yasak. Çakması olanlar yıkayabilecek ama onlara da sayaç takacağız. Onlarda atık sularını bize veriyorlar; atık su parası alacağız. İş yeri ve konut önlerinin hortumla yıkanması yasaklıyoruz. Silebilirler yada kova suyu kullanabilirler ancak hortumla yıkamak yasak. Halı ve kilim yıkanmasını sokaklarda, bahçelerde yasaklıyoruz. Özellikle bahçe sulamasının damla usulü ile yasaklama zorunluluğu getireceğiz. Sanayi kuruluşlarının ilerleyen süreçte sularını kesebiliriz. Dardanel firması çok su harcıyor, ciddi oranda su tüketiyorlar. Şimdiden onlarda tedbir alıp kuyu açtırırlarsa, önceden tedbir alırlarsa iyi olur. Kesin değil ama su sıkıntısı devam ederse bu önleme başvurabiliriz. Oto yıkama gibi, tuvalet ve halı yıkama gibi iş yerlerine akıllı sayaç kullanma zorunluluğu getireceğiz. Böylece onarlın da su kullanımlarını kontrol altına alabileceğiz. Belediye olarak bizlerde park ve bahçelerimizde gerekli tedbirleri alacağız; mümkün olan en aralıklı süreçte sulama yapacağız. Bu tedbirlerimizi de encümenlerden karar olarak almış bulunmaktayız" ifadelerine yer verdi.

“SOSYAL KONUTLARA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ”’ NE YENİ PROJE

Bir süreden buyana Çanakkale’nin gündeminde olan ve Çanakkale belediyesinde çözmek için büyük çaba harcadığı “Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm“ projesi ile ilgili gelinen nokta konusunda bilgilerde veren Gökhan “ Yeni bir proje hazırlıyoruz. Projeye tüm taraflar tamam derse Sosyal Konutlar projesini bölüm bölüm yapmak kaydı ile başlatacağız” dedi. Gökhan konu ile ilgili şu bilgileri verdi.  “Geçen hafta içerisinde Çanakkale Valimiz İlhami Aktaş’a konuyu aktardım. Süreçte konu nereden nereye geldi, neler yaşandı ve şu anda Sosyal konutlar ile ilgili ne yapıyoruz bu konuda kendisine bilgi sundum. Bu arada Çanakkale belediyesi olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız “Sosyal Konutlar” ile ilgili çalışmalarına devem ediyorlar. Bu çalışmalarda bayağı bir mesafe aldık. Geldiğimiz noktada önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar arkadaşlarımız çalışmaya tamamlayacak. Sosyal Konutlar Kentsel dönüşüm projesi’ ni nasıl ve ne şekilde yapabiliriz bunu görmüş olacağız. Tüm bu gelişmeler yaşanırken biz şehir plancıları ile inşaat mühendisleri odası ile mimarlar odası ile görüşmeler yaptık ve onlarında görüşlerini aldık. Bu projene ne yapılabilir ortaya tam olarak çıktığında biz Belediye Başkan yardımcıları ve Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı ile birlikte bir değerlendirme yapacağız. Ondan sonraki süreçte de oturup hep beraber değerlendireceğiz. Son hazırlanan çalışma ile ilgili yapılacak görüşmelerde “tamam bu proje yapılabilir” fikri çıkarsa Sosyal Konutlardaki vatandaşlarımız ile bölüm bölüm olmak kaydı ile projeyi anlatıp konuşacağız. Yeni projemizi 3 bölüm olarak düşünüyoruz. Bu bölümlerden Bir tanesi Tuğsavul Caddesi üzerindeki yapılar. Önlü arkalı. Bir tanesi de camiden Sarıcaya kadar olan bölüm. Bir diğeri de Camiden jandarmaya kadar olan bölüm. Bu 3 bölümden ikisi bir birinin benzeri bu bölümlerde sıkıntı yok. Bu bölümlerden Tuğsavul Caddesi bölümünü de projeyi hazırlayan arkadaşlarımız iyi çözmüş gibi görünüyor. Bu bölümdeki alanda tabii ticaret alanları da olacağı için avantajlı gibi duruyor. Bakacağız. Şuanda bu yeni proje ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Muhtemelen Sosyal Konutlar kentsel Dönüşüm projesi” ile ilgili bu ay sonuna kadar size bir bilgilendirme yapmak amacı ile bir bilgilendirme toplantısı yapabiliriz. Olağanüstü bir meclis toplantısı değil de bir bilgilendirme toplantısı yapabiliriz.”

ÇANAKKALE BELEDİYESİNE İKİ ÖDÜL

Gökhan 1 aylık değerlendirmelerinin son bölümünde bu 1 aylık süreç içerişinde Çanakkale Belediyesine iki ödülün verildiğini belirterek “ İki ödülümiz var. bu ödüllerden bir tanesi nufüsü 100 binden fazla 225 ilçe, ve 9 ilde 27 gösterge üzerinden ilçe düzeyinde toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde Çanakkale ilçe merkezi 4.sırada olduğu ilan edildi. Bunu kim ilan etti. “ Yanındayız” derneği. Çanakkale’li kadınlarımız şanslı diye düşünüyorum. Birde Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği 381 projenin katıldığı “Altın Karınca 2020 ödül töreni” ’nde Çanakkale Belediyesinin iki projesi ödülle taçlandırılmış. Bu projelerden bir tanesi bütünleşik çevre yatırımları  proğramı, bir tanesi de ”Gelenekten, Geleceğe “projemiz kültür sanat kategorisinde ödüle laik görüldü.” dedi.

Çanakkale Belediye Meclisi Aralık ayı son toplantısında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın  meclis açılış konuşmasının ardından 2020 yılının son belediye meclis toplantısı imar konularının görüşülmesi ile sona erdi. 2021 yılı ilk Belediye meclis toplantısı  7 Ocak 2021 günü saat 17.00’ de gerçekleşecek.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (12053)   Dün: (957)   Bu Hafta : (20865)   Bu Ay (59829)   Toplam : (1450733)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım