ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  YAŞAMIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM
Tarih : 05.12.2020  |  328 defa okundu..
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal değişim, ekonomideki büyüme vb. nedenlerle kentsel alanlar gelişmekte ve buna bağlı olarak nüfus artışı yaşanmaktadır.

İlimiz bazında nüfus değişimi geçmişten bugüne sürekli artış göstermiştir. Son dönemde özellikle günümüzün en önemli çevre sorunu olarak kabul edilen küresel iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum kapsamında, kaynaklarını etkin ve verimli kullanabilen sürdürülebilir şehir yapısı oldukça önem arz etmektedir. Bu bağlamda en önemli konulardan biri iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen su problemi yaşanmasının ortaya çıkacak olmasıdır.

Yaşamımızın vazgeçilmez bir unsuru olan su, yerine başka bir madde ikame edilemeyen, sınırlı bir doğal kaynaktır. Sağlıklı suya ulaşmak her şeyden önce en temel haklarımızdan birisidir. Dünya üzerinde su kaynakları genel olarak evsel, tarım ve sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Kentsel su kullanımının, talebin sürekli olması ve yaşamsal bir ihtiyaç olması nedeniyle diğer sektörel kullanımlardan daha farklı bir önem taşıdığını düşünmekteyiz.

İlimiz bazında değerlendirdiğimizde içme ve kullanma suyumuzun tamamı Atikhisar Barajı’ndan sağlanmakta ayrıca yeraltı suyu kullanılmamaktadır. Özellikle beklenen yağışların olmaması su kaynaklarında büyük ölçüde azalmaya neden olmuştur. Kentsel büyümeye bağlı olarak mevcut su kaynaklarına ilave yeni kaynakların araştırılması ve projelendirilmesinin anlam ve önemini önemli ölçüde hissetmekteyiz.

Su arzını ve talebini yöneten yerel yönetimlerin acilen sadece iklimsel değişimlere bağlı olarak (yağmur ve kar suları gibi) oluşan su kaynaklarından ziyade yeni projeler ve yeni stratejiler geliştirerek alternatif üretmesi, sorun oluşmadan çözümcül bir bakış açısıyla hareket ederek çalışmalarını yapmalarını bekliyoruz.

Öte yandan İl Genel Meclisi’nde CHP Grubu bütçeye müdahale ederek, köylerimizde yaşanan ve yaşanması muhtemel su probleminin çözülmesine engel olmuştur. Performans raporundaki adaletsiz dağılım, bunun bir kanıtıdır. AK Parti Grubu olarak performans raporundaki adaletsiz dağılıma ‘dur’ desek de CHP Grubu bu serzenişlere kulak asmamıştır. Bizler CHP Grubu’ndan tüm Çanakkaleli hemşehrilerimizin problemleriyle öncelik sırasına göre ilgilenmelerini bekliyor ve konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Kent merkezinin yönetiminde gördüğümüz bu zihniyeti, İl Genel Meclisi’nin yönetiminde de aynı şekliyle görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ömer Faruk GÖKTÜRK AK Parti Yerel Yönetimler Birim Başkanı

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (384)   Dün: (1795)   Bu Hafta : (19722)   Bu Ay (57861)   Toplam : (1457445)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım