ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  DEMİR ÇALIŞMAYAN ESNAFIMIZ, YAPILANDIRAN BORÇLARINI ÖDEYEMEZ
Tarih : 21.11.2020  |  433 defa okundu..
SERVİSÇİ ESNAFIMIZ UZUN SÜREDEN BUYANA ÇALIŞMIYOR

Coronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerden mağdur olan bir başka kesim ise şoför esnafıydı. Coronavirüs’ lü ilk hastanın 11 Martta Türkiye’ de görülmesinin ardından alınan tedbirler kapsamında okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından öğrencileri okullara taşıyan servisler kontak kapattı.

Okullarda yüz yüze eğitimin kısıtlamalı olarak başlamasına kadarda uzun bir süre servis hizmeti veremeyen servisçi esnafı yasaklardan ciddi derecede etkilenen esnaf kesimlerinin başında yer aldı. Çanakkale Soförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir her seferinde servisçi esnafının kısıtlamalardan çok zarar gördüğünü ve tek geçim kaynağı servisçilik olan esnafın desteye ihtiyacı olduğunu olduğunu dile getirdi. Demir Coronavirüs sürecinde Servisçi esnaflarının kendi üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğini yapması gereken tüm ödemeleri de yaptığına dikkat çekerek servisçi esnafına devletin destek vermesi gerektiği ifade etmişti. Süreçte kısıtlamalı da olsa yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte servislerde haftanın belirli günlerinde çalışmaya başlarken Coronavirüs vaka sayılarının artması nedeni ile alınan tedbirler ile yüz yüze eğitime yine ara verildi ve eğitimin yıl sonuna kadar uzaktan eğitim şeklinde yapılmasına yönelik karar alındı.

SERVİSÇİ ESNAFIMIZ UZUN SÜREDEN BUYANA ÇALIŞMIYOR

Bu kararın ardından Demir servisçi esnafına artık destek verilmesi gerektiğini bu konuda da çalışmalar yapıldığını yaptığı açıklama ile servisçi esnafına duyurdu. Demir yaptığı açıklamada “Servisçi esnafımız, her yıl araçlarının sigortalarını, kaskosunu yaptırmakta, MTV’sini ödemekte, araç güzergâh izin belgesi ücretini yatırmakta ve aracını okul servis araçları yönetmeliğine uygun şekilde hazır hale getirmektedirler. İmkânları ölçüsünde de aldığı servisin kazanç miktarına göre de aracının modelini yükseltip daha iyi hizmet için borca girmektedir. Ancak, geçen yıl, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren, okullar kapatılmış, yine bu yılda, 31.12.2020 tarihine kadar kapalı kalacağı Milli Eğitim Bakanımız tarafından ifade edilmiştir. Okulların açılması da zor gözükmektedir. Öğrenci servisi taşımacılığı yapan servisçi esnafımız, bugün yaşanılan süreçten (Covid-19 salgınından) dolayı uzun süredir taşımacılık yapamamaktadır. Hükümetimiz tarafından esnafımızın kamuya olan borçlarına yapılandırma getirilmiştir. Hükümetimize esnafımız adına teşekkür ederiz. Ancak çalışamayan esnafımız için yeniden yapılandırılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti 31 Ocak 2021 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenecektir. Çalışamayan esnafımızın, yapılandıracağı bu borçları ödemesi mümkün gözükmemektedir. Bu yapılandırmaların, ilk ödeme tarihlerinin ileri bir tarihe ertelenmesini ve geçim kaynağı sadece servis taşımacılığı olan, başka da bir geliri olmayan, servisçi esnafımızın mağduriyetini gidermek için, en azından, 50.000,00.TL sı, faizsiz, uzun vadeli kredi verilmesi ile ilgili taleplerimizi, Federasyonumuza, İlimiz Milletvekillerine ve T.B.M.M. Dilekçe komisyonuna esnafımız adına ilettik.” ifadelerine yer verdi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (383)   Dün: (1795)   Bu Hafta : (19721)   Bu Ay (57860)   Toplam : (1457444)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım