ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Tarım Bakanı na Seslendi
Tarih : 13.11.2020  |  528 defa okundu..
ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİ SURİYE ZEYTİNİNDEN ENDİŞELİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, iklim koşulları nedeniyle birçok bölgemizde zeytin hasadı yeni başladığını ve rekoltenin düşük olduğunu ifade ederek, “Zeytinyağı üreticileri Suriye ve özellikle Afrin ve çevresindeki zeytin ürünlerinin piyasayı baskılamasından endişe ediyor” dedi.

Özgür Ceylan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada zeytin üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi. İklim koşulları nedeniyle birçok bölgede zeytin hasadının yeni başladığını ve rekoltenin düşük olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Çiftçi, tohumu atmadan önce alacağı desteği bilmek ve üretime ona göre karar vermek ister. 2020 üretim yılına ait tarım destekleri ancak 5 Kasımda açıklanabildi” dedi. Özgür Ceylan zeytin üreticisin sağlanan desteğin de 2021'de alacağını, desteklerin geç açıklanmasının mağduriyete neden olduğunu söyledi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım Bakanlığı’nın zeytinde dekara 15 TL mazot ve 4 TL gübre desteği verdiğini ifade ederek, “Zeytinyağında 80 kuruş destekleme primi ödenecek. Dane zeytin destekleme primi geçen sene olduğu gibi 15 kuruş” diye konuştu. Özgür Ceylan, Marmarabirlik tavan fiyatının 15,5 TL taban fiyatının da altı lira olarak açıkladığını kaydederek, “Birliğin yapacağı alım sofralık zeytinde 51 bin ton, geri kalan ürünler tüccarın insafına kalacak” diye konuştu.

Özgür Ceylan desteklemelerin yetersiz olduğunu belirtirken, üreticinin fatura ibraz edemediği için kilo başına sağlanan desteklerden faydalanamadığını söyledi. Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, “Zeytinyağı üreticileri Suriye ve özellikle Afrin ve çevresindeki zeytin ürünlerinin piyasayı baskılamasından endişe ediyor” diye konuştu.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (350)   Dün: (1795)   Bu Hafta : (19688)   Bu Ay (57827)   Toplam : (1457411)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım