ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÇANAKKALE BELEDİYESİ 2021 YILI BÜTÇESİ OY ÇOKLUĞU İLE ONAYLANDI
Tarih : 12.11.2020  |  513 defa okundu..
2021 YILI BÜTÇESİ GELİR VE GİDER ARASINDAKİ FART 64 MİLYON 780 BİN TL

Çanakkale Belediyesi Kasım ayı Belediye Meclis toplantısı 4. Bileşimi yapıldı. Belediye Meclisinin 4. bileşiminde Çanakkale Belediyesi  2021 yılı ücret tarifesi, 2021 yılı performansı programı Taslağı ve 2021 yılı  gelir gider bütçesi konuşuldu. Gelirbütçesi görüşmelerinde konutlarda kullanılan  su ücretlerinde indirime gidilirken, atıksu ve katı açık ücretlerinde de artış yapıldığı görüldü. Meclis toplantısında 2021 yılı ücret tarifesinin kabul edilmesine yönelik yapılan oylamada AK Parti meclis üyeleri  ret oyu verirken 2012 yılı ücret tarifesi oy çokluğu ile kabul edildi.

ZAMANLAMA HATASI YAPTI, BU NEDENLE TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

Ücret tarifesinin görüşmeleri sırasında zamanlama hatası yaparak maddenin oylanıp kabul edilmesinin ardından konuşma yapmak zorunda kalan AK Parti Belediye Meclisi üyesi Özlem Karadayı 2 seneden buyana ücretlerine zam yapılmaması gibi bir taleplerinin olduğunu hatırlatarak Atıl su Üçretlerine %36 katı atık ücretlerini de  %43 yapılan fiyat artışını zaten zor durumda olan vatandaşlar bundan etkilenecek ve bu artış 2021 yılın faturalarına zam olarak yansıyacak. Özellikle katı atık ücretlerine yapılan %43 zam çok fazla bu ücretlerin biraz düşürülmesini talep ediyorum.” dedi. Ancak 2021 yılı ücret tarifesi oylanıp kabul edildiğinden dolayı Karadayının zamanlama hatasından nedeni ile talep ettiği bu indirim teklifi kabul görmedi.

TÜM MALİYETLER ÇOK ATTIĞI İÇİN ATIKSU VE KATI ATIK ÜCRETLERİNE ZAM YAPMAK ZORUNDA KALDIK

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Ak Parti Belediye Meclis üyesi Özlem Karadayı’nın konuşmasının ardından neden Atık su ve katı atık ücretlerine zam yapmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Gökhan yaptığı açıklamada Birçok konuda 2021 yılı için zam yapılmamıştır. Atık su ve katı atıkta mecburi yapılan fiyat artışları vardır. Bu iki kalemdeki fiyat artışları maliyete göre hesaplanıyor bu iki kalemde de kafamıza göre bir artış yapmamız yada indirim yapmamız söz konusu değil. Bir hanenin 1 aylık çöp toplama bedeli 20 TL. Kaç ton su kullanırsanız kullanın. Peki katı atık ücreti neyi kapsıyor sadece çöp konteynerinden  alınan çöpü mü kapsıyor Hayır. Konteynerdeki çöpün alınması, sokakların süpürülmesi, temizlenmesi, yıkanması ve o çöplerin alıp taşınması, o çöplerin bertarafı için Çanakkale Belediyesi çöp depone alınan götürülerek yok edilmesi. Tüm bu işlemler için  hane başı ayda 20 TL hanede kişi başı bölünürse fiyat 10 TL’nin altına düşer. Kimse fiyat artışı yapmak istemez. Bu ülkenin gerçeği enflasyon var. Malesef enflasyon denildiği gibi %12’ ler de değil ve bu enflasyonu hepimiz çarşıda pazarda yaşıyoruz. Enflasyonu iş hayatında çok ciddi bir şekilde yaşıyorsunuz. Bu nedenden ötürü bunun polemik yapmayalım burada Türkiye’ nin gerçeği bu. Bir gerçek var maliyetlerimiz malesef yüksek.  Bu durumu göz önüne alarak suya zam yapmadık. Suya zam yapmadık ama su ile ilgili girdi maliyetleri fiyatlarını vereceğim. Mesela klor % 227 artmış. 2019 da 1.5 TL ye aldığımız kloru 4.9 TL’ye alıyoruz. 21 lira olan poli  %33 artarak 28 liraya çıkmış. Elektirik  %33 artmış. Bütün bu kalemler arttıktan sonra ve bir yatırım yapıyoruz muhtemelen seneye suya zam yapmak zorunda kalacağız. Seneye içme suyu arıtma tesisimiz biterse onu da devreye alacağız. Katı atıktan elektirik üretme ile ilgili tesissimizin yapım çalışmaları devam ediyor ve bu ciddi bir yatırım. Ve bu tesisin ciddi bir maliyeti var. Peki bu projeyi neden yapıyoruz. Hem çöp depone alanımızın ömrünü 29 sene uzatmak için hem de elektirik üreteceğiz. Elektirik üretmeye başladığımızda maliyetlerimizde düşecek. Bu arada fiyat artışı yapmak yönetimlerin lehine değil alehine bir durumdur. Ben fiyat artışını istermiyim Evet malesef bazı noktalarda fiyat artışı yapmak zorundayız birazdan da bütçeyi göreceğiz. Zorunlu fiyat artışlarını yapmak zorundayız.” dedi.

2021 YILI BÜTÇESİ GELİR VE GİDER ARASINDAKİ FART 64 MİLYON 780 BİN TL

Meclisin gelir gider bütçesi görüşmelerinde ise Çanakkale Belediyesi 2021 yılı gelirlerinin 316 Milyon 62 Bin TL giderlerinin ise 381 Milyon 346 Bin TL olmasının hedeflendiği belritildi arada oluşan 64 Milyon 780 Bin TL açığın 54 bin 784 bin TL’sinin borçlanma 10 milyon TL’sinn ise banka nakti kullanılarak bütçe denkliğinin sağlandığı ifade edildi. Çanakkale Belediyesinin 2021 yılı gelir-gider bütçesi ak partilerinin ret ederken bütçe oy çokluğu ile kabul edildi. Çanakkale belediyesinin 2020 yılının son belediye meclisi toplantısı olan Aralık ayı meclis Toplantısı 3 Aralık saat 17.00’de gerçekleştirilecek.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (12000)   Dün: (957)   Bu Hafta : (20812)   Bu Ay (59776)   Toplam : (1450680)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım