ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KORONAVİRÜS AŞI LİSTESİNE KİMLER DAHİL EDİLECEK
Tarih : 30.10.2020  |  825 defa okundu..
E-NABIZ ÜZERİNDEN KORONAVİRÜS AŞI LİSTESİ OLUŞTURULMAYA BAŞLANDI

Sağlık Bakanlığı, grip aşısının ardından E-Nabız üzerinden koronavirüs aşı listesi oluşturmaya başladı. Peki, listeye kimler dahil edilecek İşte tüm detaylar!

Sağlık Bakanlığı, grip aşısının ardından E-Nabız hizmeti üzerinden yeni tip koronavirüs aşısında öncelik verileceklere dair bir liste oluşturmaya başladı. Hürriyet’te yer alan habere göre Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmaya başlanan koronavirüs aşı listesinde ilk olarak genç ve sağlıklı grup yer alacak. Risk alınmaması için ilk etapta 65 yaş üzerine COVID-19 aşısı yapılmayacak.

Paylaşılan bilgilere göre Çin’den 5 milyon doz aşı getirilecek. Çin’den getirilen aşı, E-Nabız üzerinden belirlenen kişilere iki doz halinde uygulanacak. Her aşamada 2.5 milyon vatandaşa aşı yapılacağı belirtildi. BioNTech tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısı ile ilgili ön bağlantıların yapıldığı da ifade edildi.

Yeni tip koronavirüs aşısının bağışıklıklarının ne kadar süreceği ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Çalışmaların normalde olması gerekenden daha hızlı bir şekilde tamamlanmasından ötürü COVID-19 aşısıyla ilgili bazı tereddütlerin oluştuğu fakat ciddi problemlerin beklenmediği ifade edildi. COVID-19 aşısı, grip aşısının uygulamasından daha farklı olacak çünkü koronavirüs aşısında ilk olarak genç ve sağlıklı vatandaşlara uygulanacak.

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşılar 65 yaş üstü vatandaşlara yapılmayacak. Bunun sebebi ise söz konusu aşıların 65 yaş üzeri yaş grubunda hiç denenmedi. Bu sebepten ötürü bu yaş grubu riske atılmayacak. Koronavirüs aşı listesinde önceliğin polisler, sağlık çalışanları veya vatandaşların yoğun olduğu noktalarda görev yapan kişilere verileceği belirtildi.

Bilimsel çalışmalar ve alınan önlemler ile beraber yaz aylarında sorunun aşılabileceği belirtildi. Pandemiyle ilgili orta vadeli planlamada, aşı bağışıklığı, virüsün mutasyona uğrayarak yok olması ve toplumsal bağışıklığın meydana gelmesi olmak üzere üç başlığın önem taşıdığı ifade edildi. Bu tarz pandemi süreçlerinin ortalama 1.5 yıl sürdüğü bilgisi de paylaşıldı.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1027)   Dün: (917)   Bu Hafta : (10180)   Bu Ay (57575)   Toplam : (1465446)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım