ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  BÖYLE BABA OLMAZ OLSUN!
Tarih : 24.10.2020  |  1215 defa okundu..
Çanakkale de öz babaları tarafından istismara uğrayan iki kardeşin davası dün 1.Ağır Ceza Mahkemesinde saat 09.50 de görüldü.

Çanakkale’de öz babaları tarafından istismara uğrayan iki kardeşin davası dün 1.Ağır Ceza Mahkemesinde saat 09.50’de görüldü. Çocuklarına, şiddet, cinsel istismar ve psikolojik şiddet uygulayan baba, erkek çocuk için 27 yıl, kız çocuk 18 yıl hapis cezası aldı. Mağdur olan çocukların hukuki mücadelesinde yanında olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Mücadele Derneği (UCİM) Çanakkale Temsilcisi Şehpal Ovalı, “Kendilerine yapılan bu yanlışa dur diyen bu çocukların sonuna kadar yanlarında olacağız” açıklamasında bulundu. Velayetin annede olduğu iki kardeşin, yaz tatillerinde 1 ay boyunca babalarında kaldıkları sırada baba tarafından şiddet, cinsel istismar ve psikolojik şiddete uğradıkları, erkek kardeşin olanları günlüğüne yazması ile ortaya çıktı. Durumu öğrenen çocukların anneleri, şahıs hakkında hemen şikayetçi olarak, hukuki süreci başlatmıştı. Öz babaları tarafından çeşitli şiddete ve istismara maruz kalan 7 yaşındaki erkek ve 4 yaşındaki kız çocuğu iki kardeşin hukuki mücadelesi, Çanakkale’de dün 1.Ağır Ceza Mahkemesinde sonuçlandı. Çocuklarını istismar etmekten suçlanan baba, erkek çocuk için 27 yıl, kız çocuk 18 yıl olmak üzere toplam 45 yıl hapis cezası aldı.
  “OLAY ABİNİN TUTUĞU GÜNLÜKLERDEN ORTAYA ÇIKMIŞTIR” Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Mücadele Derneği(UCİM) Çanakkale Temsilcisi Şehpal Ovalı, dava öncesinde Çanakkale Adliye’si önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İstismara uğrayan çocukların ve ailelerin her zaman yanında olacaklarını belirten Ovalı, suçluların cezalarını alması için her türlü hukuki mücadelenin içinde olacaklarını vurguladı. UCİM Temsilcisi Ovalı, yaptığı açıklamada, “Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Mücadele Derneği olarak Türkiye çapında tüm çocuklar için seferber olduk. Bugün Çanakkale de görülecek olan ne acıdır ki öz babaları tarafından uğradıkları istismarının duruşmasıdır. 7 yaşında bir erkek çocuğu ve 4 yaşında bir kız çocuğu iki kardeş yıkılmış bir evliliğin çocukların velayeti annelerinde olan ama yaz tatillerinde 1 ay boyunca babalarında kalan çocukların yaşadıkları içler acısıdır. İfadeleri okunduğu da şiddet cinsel istismar psikolojik şiddet olmak üzere istismarının her türünü işleyen bu şahıs hala elini kollunu sallaya sallaya dolaşmaktadır. Nasıl olur ki öz çocuklarına bunları yapabilen bir şahıs serbest dolaşır Öz çocuklarına bunları yapabilen şahıs başka çocuklara zarar vermeyeceği nasıl düşünülebilir Bu olay abinin tutuğu günlüklerden ortaya çıkmıştır, günlüklerin çocuğa ait olduğu tespit edilmiştir. Şu durumda çocukların tutarlı ifadeleri karşısında çocukların beyanları esas sayılıp bir an önce şahsın tutuklu yargılanması talep ediyoruz. Avukatlarımızla ve demek olarak tüm gücümüzle adalete güvenmekteyiz. Adalet yerini bulmalı bu çocukların annelerinin yüreğindeki acı soğumalı korkuları bitmeli” ifadelerini kullandı.  
 “GÜVENLİ YAŞAMALARI İÇİN MÜCADELELERİNDE DESTEK OLACAĞIZ” “Türkiye Cumhuriyetindeki bütün çocuklar kendilerine yapılan yanlışlara dur diyecek. Çocuklarımızın yaşadıkları karşında susmak mümkün değildir. Kendilerine yapılan bu yanlışa dur diyen bu çocukların sonuna kadar yanlarında olacağız. Yaptığımız tüm açıklama ve eylemlerimizle ilk hedefimiz toplumda farkındalık yaratmaktır” diyen Ovalı, “Yaşanan istismar olayları her geçen gün artmaktadır. Bu korkunç tablo karşısında tüm sivil toplum kuruluşları, alanında uzman akademisyenler, devletin ilgili kuruluşları ve tüm siyasilerimizin omuz omuza birlikte mücadele vermesi gerekmektedir. Bizler bu nedenle ivedilikle çalışmalara başlanması gerektiğini her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz. Biz UCİM olarak şahsın en ağır cezayı alması çocukların bundan sonraki hayatlarını daha güvenli yaşamaları için mücadelelerinde destek olacağız. Bu mücadele ülkemizin her yerin de tüm çocukları koruyana kadar devam edecek, onlara daha güzel bir gelecek verebilmek için UCİM hep yanlarında olacak, çocuklarımızın ve ailelerinin yaşanılan bu süreçlerde desteğimize ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor ve herkesi mücadelemizde yer almaya ve destek vermeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.  

 Gizem Tuğçe BAYHAN
Kaynak :Boğaz Gazetesi
░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (826)   Dün: (917)   Bu Hafta : (9979)   Bu Ay (57374)   Toplam : (1465245)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım