ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÇANAKKALE DE ZEYTİN HASADI BAŞLADI
Tarih : 20.10.2020  |  626 defa okundu..
BAŞKAN KAYA ÜZEN BAŞLAYAN ZEYTİN HASAT SEZONUNUN HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ.

Türkiye’nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezleri arasında yer alan Çanakkale’de başlayan zeytin hasat sezonuna ilişkin Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen bir açıklama yaptı.

ÇTB Başkanı S.Kaya Üzen, zeytin ve zeytinyağının sadece bir gıda değil, bir kültür öğesi olduğunu söyleyerek Türkiye, İspanya, İtalya ve Fas gibi ülkelerle birlikte bu alanda önemli üreticilerin olduğunu dile getirdi. İzlenen politikalar sayesinde ülkemizde ağaç varlığının arttırıldığına da dikkat çeken Üzen, yaklaşık 180 milyonluk ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyada en önemli üretici ülkelerden biriyiz. Potansiyelimiz çok daha fazla. Verim, kalite ve markalaşma anlamında gidecek yolumuz çok" dedi.

Dünyada en yoğun zeytin üretiminin Akdeniz ülkelerinde olduğunu belirten Başkan Üzen; “ 3 milyon ton civarında ise zeytinyağı üretimi var. Ülkemizde ise 9 milyon dekar civarında zeytin üretim alanı bulunmakta olup, bu üretilen zeytinyağının yaklaşık olarak %7 sini yani 200 bin ton civarında zeytinyağı üretimimiz bulunmaktadır”.dedi.

Başkan Üzen ayrıca, Tarıma elverişli topraklarımızın 8 milyon 650 bin dekar alanında zeytin üretimi yapıyoruz. Ülke olarak zeytin ve zeytinyağı üretiminde ciddi bir potansiyele sahibiz. Çanakkale zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye'de 7. Sırada. Zeytin hasadının başlamasıyla yorucu ve bir o kadar da zahmetli bir çalışmanın ardından bahçelerden toplanacak zeytinimiz, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra yağa dönüştürülüyor.

Borsa olarak zeytinin yolculuğunda, nitelik ve nicelik kayıpların yaşanmasını istemediklerini söyleyen Kaya Üzen, bizim amacımız kaliteyi arttırarak zeytin ve zeytinyağında markalaşabilmektir. Bu sayede üreticimiz alın terinin karşılığını alma şansı çok yüksek olacaktır. dedi.

Başkan Üzen son olarak başlayan zeytin hasat sezonunun İlimize, Üyelerimize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını dileyerek, bol ve bereketli kazançlar getirmesi temennisinde bulundu.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (340)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20058)   Bu Ay (57606)   Toplam : (1458738)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım