ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan dan, Esnafa Destek Ziyaretleri
Tarih : 22.09.2020  |  608 defa okundu..
ÖZGÜR CEYLAN: PANDEMİDEN MAĞDUR ESNAFA DESTEK VERİLMELİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, küresel salgın nedeniyle örgün eğitime verilen ara nedeniyle mağdur olan iş kollarının temsilcilerini ziyaret ederek, sorunlarını dinlerken, “Saray iktidarı müteahhitlerin, sanayicinin, finansörün, turizmcinin zararını kapatmaya çalışırken küçük esnafı göz ardı etmiştir. Salgına bağlı tedbirlerden asıl etkilenenlere destek paketleri biran önce hazırlanarak hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, İlçe Başkanı Osman Öztürk ve ilçe yöneticileri ile birlikte Biga’da, örgün eğitime verilen aradan en fazla etkilenen sektörlerin temsilcilerinden kırtasiyecileri, özel yurt işletmecilerini, öğrenci servisi sahiplerini, okul kıyafetleri üzerine çalışan tuhafiyecileri ve Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odasını ziyaret ederek sorunları dinledi. Özgür Ceylan, küresel salgın nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimin pek çok sektöre ağır darbe vurduğunu belirterek, esnafın tükenme noktasına geldiğini söyledi. Küresel salgına bağlı alınması gereken tedbirlerin önemine de değinen Özgür Ceylan, “Salgının kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin alınması elbette ki elzemdir. Ancak bu tedbirlere bağlı olarak mağdur olan sektörlerin çalışanlarına yönelik her türlü planlamanın ve tedbirin alınması da sosyal devlet olmanın bir zorunluluğudur. Ama biz iktidardan bunu göremiyoruz” dedi.

Esnafın Durumu Acı Verici

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, okulların açılmıyor olmasının tüm esnafı olumsuz etkilediğini belirtirken, “Özellikle öğrenci yurdu işletmecileri, kırtasiyeciler, okul kıyafeti satıcıları, öğrenci servisi işletmecilerini ve okul kantini işletmecilerini etkilemiş durumdadır. Farklı iş kollarında olsalar da içinde bulundukları duruma ilişkin ifadeleri ortaktır: Pandemi sürecinde devleti yanlarında hissedememişler ve ekonomik olarak zor durumdalar” dedi. Özgür Ceylan pek çok iş kolunda esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini ifade ederken, “Temaslarımız sonucu ortaya çıkan tablo acı vericidir. Maalesef çok sayıda esnaf kepenk kapatmış, iş bırakmış ya da çalışanlarını işten çıkararak tek başına ayakta durmaya çalışmaktadır” dedi. Özgür Ceylan, pandemiye karşı alınacak tedbirlerin eksiksiz yerine getirilirken buna bağlı olarak zarar gören esnafın da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Esnafın devletten talep ettiği mali desteğin ertelemelerle sınırlı olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Bu süreçte talepleri yükümlülüklerinin ertelenmesiyle sınırlıdır. Vadesi gelen kredilerinin faizsiz ertelenmesini istiyorlar örneğin. Bunun yanı sıra Bağ-Kur ve SSK ödemelerinden muaf tutulmak, kira desteği istiyorlar. Hibe desteği bekliyorlar. Süreçte Tabela ve Reklam vergisi alınmamasını istiyorlar” dedi. Özgür Ceylan, esnafın zincir marketlere karşı olan tepkilerini de dile getirerek, “Eczacılar örneğinde olduğu gibi esnaf il veya ilçeye göre zincir markette kota uygulamasının yapılmasını bekliyor” diye konuştu. Saray iktidarının 1 Haziran’da “normalleşme takvimi” ile hayata geçirdiği uygulamaların küçük esnafı, kobileri, çiftçiyi ya da hayvan üreticisini korumaya yönelik olmadığını ifade eden Özgür Ceylan, “Normalleşme takviminde alınan tedbirleri incelediğimizde karşımıza çıkan tablo, sermaye sahiplerinin korunmasından öteye gitmemiştir” dedi.


░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (451)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20169)   Bu Ay (57717)   Toplam : (1458849)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım