ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  CENGİZ HOLDİNG KAZDAĞLARI NA GİREMEDİ
Tarih : 16.09.2020  |  865 defa okundu..
Geçen yıl uluslararası altın tekelleri Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces tan Cengiz Holding e 55 milyon dolara satılan Halilağa Bakır Ocağı'nındaki geliştirmeler üzerine yapılması planlanan ÇED toplantısı, halkın protestosu üzerine yapılamadı. Jandarma ile halk arasında arbede çıktı, sunum yapamayan şirket yetkilileri jandarma korumasında köyden ayrıldı.

Cengiz Holding’in 2019 yılında 55 milyon dolara satın aldığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi’nin ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı başlamadan bitirildi. Dün yapılması planlanan toplantı, halkın protesto ve itirazları üzerine gerçekleşmedi. Jandarma ile halk arasında arbede yaşandı.

Üç köyü sınırları içine alan ve yaklaşık 51 bin dönüm alan üzerine kurulması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi için, Bayramiç’in Hacıbekirler Köyü’nde ÇED toplantısı yapılması kararlaştırılmıştı. Yöre halkının yüksek katılım gösterdiği toplantı için CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Ali Öztunç, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale milletvekilleri, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile çok sayıda çevre örgütü de köyde hazır bulundu.

JANDARMADAN DEFALARCA KİMLİK KONTROLÜ

Hacıbekirler Köyü’ne giden yol üzerinde oluşturulan jandarma noktalarında durdurulan araçlar defalarca aramadan geçirildi. Bayramiç-Hacıbekirler arasında 3, Çan-Hacıbekirler arasında zaman zaman 5 kez jandarma kontrol noktasında araçlar durduruldu ve GBT kontrolü yapıldı. Maden şirketinin yöre dışından getirdiği iddia edilen kişilerin toplantı salonunda ön sıralara yerleştirilmesiyle gerginlik başladı. Ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ve bilgilendirme yapacak şirket yetkileri de jandarma koruması altında ÇED toplantısının yapılacağı Hacıbekirler’deki köy kahvesine giriş yaptı.

‘BİR KİŞİYE VİRÜS BULAŞIRSA SORUMLUSU SİZSİNİZ’

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Çanakkale Valiliği’ne yaptıkları başvuruyu hatırlatarak toplantının iptal edilmesini istedi. Yoğun katılımın göz önüne alınarak korona virüsü ile halkın sağlığının tehlikeye atılmaması gerektiğini belirten Doğan, “Toplantı yapılırsa pandeminin yayılması söz konusu, bu yüzden toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile korona virüsü kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır” dedi. Avukat Burcu Özaydın Kahveci ise “Şu anda yapılmak istenen halkın katılım toplantısı, pandemi koşullarından dolayı sağlık açısından risk arz ediyor. Maden projesinden etkilenecek köyler ve Çanakkaleliler tehlikeye atılmaktadır. Bu maden bütün yörenin, Kazdağı ekosisteminde tahribat yaratacağı için bütün Türkiye’yi ilgilendiriyor” dedi.

KÖYLÜLER TOPLANTIYI SLOGANLARLA İPTAL ETTİRDİ

Şirket yetkilileri, Doğan ve Kahveci’nin uyarılarına rağmen toplantıyı ve sunumu gerçekleştirmek istedi. Bu isteğe tepki gösteren yöre halkı “İptal, iptal” sloganları attı. Şirket yetkilileri bilgilendirme ve sinevizyon gösterisini yapamayınca toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı. Toplantı tutanağında ise “15 Eylül 2020 saat 11:00’de yapılması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED Toplantısı, Çanakkale İli Bayramiç İlçesinde bulunan Hacıbekirler Köyü’nde halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” ifadelerine yer verildi.

İptal kararı üzerine halkın alkış ve sloganlar atarak kutlama istemeleri üzerine jandarma ve köylüler arasında arbede çıktı. Şirket yetkilileri ise jandarma koruması altında köyden ayrıldı. Halk alkışlarla kutlamalarına devam etti.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1022)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21329)   Bu Ay (58203)   Toplam : (1451823)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım