ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÖZCAN "UZAKTAN EĞİTİM ÇANAKKALE ESNAFINI VURDU"
Tarih : 15.09.2020  |  638 defa okundu..
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİN ONLİNE EĞİTİM GÖRMESİ ESNAFI ZORDURUMA SOKACAK

Kent ekonomisine büyük katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin ne zaman Çanakkale geleceği ve akademik yılın ne zaman başlayacağı son günlerde esnafların en çok merak ettiği konuların başında geliyordu. Türkiye genelinde akademik yılın 5 Ekimde başlayacağı duyurulmuştu. Ancak her geçen gün Artan Coronavirüs vaka sayıları da endişe yaratıyordu. Çanakkale ekonomisine çok büyük katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin akademik yıl eğitimine ne zaman başlayacağı ve hangi şartlar altında akademik eğitim verileceği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunda masaya yatırıldı. Aslında esnaflarında beklediği açıklama Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Sedat Murattan geldi. Murat 5 Ekimde başlaması planlanan akademik yıl ile ilgili olarak tüm şartların masaya yatırıldığını ve bi karara varıldığını açıkladı. Senetonun aldığı karar doğrultusunda akademik yılın 2020 yılı bölümünün büyük oranda online olarak yapma kararı aldığını yüz yüze eğitim konusunda da öğretim görevlilerini serbest bıraktıklarını ifade ederek ““Daha önceden aldığımız karar karma sistemdi. Hem online hem yüz yüze yöntemiydi. Ama salgındaki gelişmeler gerek dünyada gerek Türkiye’de gerekse Çanakkale’de artış var. Ben şimdi hastanemiz ile ilgili verileri paylaşmak istemiyorum ama yoğun bakımlarımız doluyor. Hasta müracaatlarımız çok çok fazla. Biz bunları dikkate alarak, bir karar aldık. Bu karar da, büyük oranda eğitimler online olacak ama yüz yüze olması gereken eğitim konusunda hocalarımızı tamamen serbest bıraktık. Bazı fakültelerimiz online yanı sıra uygulamalı eğitimler yapacaklarını ifade ettiler. Biz onları bu konuda serbest bıraktık. Yüksek lisans ve doktora derslerinin de büyük oranda yüz yüze olmasını arzu ediyoruz çünkü akademik bir hayata adım atılıyor. Ne kadarı yüz yüze ne kadarı online yapacaklarını program başkanları bildirecekler. Belki birçok kesim sosyal ekonomik açıdan zora girebilecek, online olmasının getireceği mahsurlar var ama bir öğrencimizin, bir hocamızın ağır bir hastalıkla karşı karşıya gelmesini, bir ölümle karşılaşmak bizi perişan eder. İnsan bizim için çok kutsaldır. Ben üniversitenin en üst düzeydeki sorumlusu olarak bölge bir riski almayı göze alamam. Birçok rahatsızlıklar meydana gelecek ama çocuklarımızın, toplumun sağlığı için büyük oranda online eğitim sistemine geçtik. 2021 yılı için böyle bir karar almadık. Biraz daha tedbire dikkat edeceğiz, toplumuzun sağlığını korumakla mükellefiz” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİN ONLİNE EĞİTİM GÖRMESİ ESNAFI ZORDURUMA SOKACAK

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Sedat Murat’ın 2020 akademik yılının büyük bölümünde akademik eğitimin online olarak verileceğini söylemesi kentin ekonomisine büyük katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin Çanakkale gelmeyeceği anlamına geliyor. Bu meslek yüksel okulları dahil Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde eğitim gören 47 bin 897 üniversite öğrencisinin büyük bölümünün Çanakkale’ ye gelmeyeceği anlamına geliyor.  Bu durum Coronavirüs sürecinde zaten büyük zorluklar çeken yaklaşık 2 aylık bir süreçte kapalı kalan ve üniversite öğrencilerine umut bağlayan bir çok esnafın umutlarının yok olmasına neden oldu. Konu ile ilgili değerlendirme yapan Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan “Esnaf bu haberle yoğun bakıma girdi zaten esnaf zor bir süreçten geçti bir çok esnaf işyerlerini uzun bir süre kapattı. Esnafın umudu üniversite öğrencilerinin getireceği hareketlilikte bu umutta kalmadı esnaf için hiçbir ışık görünmüyor” dedi. Özcan değerlendirmesinde “Çanakkale merkez için konuşursak 46 bin üniversite öğrencisi Çanakkale’ye gelecekti. Yaklaşım bir 5 bin civarı akademik personel var. Toplam sayı 50 binin üzerinde. Dün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senetosu  akademik yılın 2020 yılı sonuna kadar online üzerinden yapılması ile ilgili bir karar almış. Şu an itibari ile Çanakkale’ de il genelinde yüksek okullarda dahil olmak üzere üniversitemiz yüz yüze eğitim yapmayacak. Uzaktan eğitim yapacak. Şimdi bu ne anlama geliyor 2019 yılında ekonomik anlamda esnaf olarak zaten Corona öncesinde de sıkıntılar yaşıyorduk. Tüm esnafların 2020 nasıl olacak beklentisi vardı.2020’nin Mart ayında da tün dünyada etkili olan Coronavirüs salgını Türkiye’ye de geldi ve alınan Pandemi önlemleri doğrultusunda çok büyük bir esnaf kesimimizin iş yerleri çok uzun süre kapalı kaldı. 1 Haziran itibari ile yeni normalleşme sürecinde de esnafın iş yerleri açıldı ama bu seferde esnafın iş hacmi yüzde 50 düştü. Türkiye’ de ve Çanakkale’de Coronavirüs vakalarının ciddi yükselişe geçtiği bugünlerde de piyasa allak bullak. Biz esnaf olarak bütün ödemelerimizi Coronavirüs öncesinde ve Coronavirüs sürecinde çektiğimiz krediler dahil. Sosyal güvenlik prim ödemeleri dahil, elektirik borçları dahil tüm bu ödemeleri 4 aydır öteleyerek süreci geçirdik.” Dedi.

ONLİNE EĞİTİM KARARI ESNAFI ENTÜBE HALE GETİRDİ

Özcan, üniversite öğrencilerinin Çanakkale gelmeyeceği haberi ile Çanakkale esnafının adeta entübe olduğunu belirterek “Bu gelecek ayda bütün ödemeler başlıyor. Açık ve net söylüyorum beklenti Çanakkale’ de üniversite öğrencisinin gıda sektörünü, cafe, cafeterya, giyim, ulaşım, emlak sektörüne birazcık nefes aldırır mı derken Çanakkale Üniversitesi Senetosu’ nun son aldığı online eğitim kararı resmen esnafı entübe hale getirdi. Esnaf ve sanatkar olarak önümüzde gördüğümüz hiçbir ışık yok. Şu an ulaşık sektöründe de ayakta yolcu alınmasına ciddi sınırlamalar getirildi. Düğün salonlarında nişan ve sünnetlere de yasak geldi. Peki bunları yasaklayalım yada ciddi oranda kısıtlayalım peki esnaf ve sanatkar kim küçük sermayesi ile iş yeri açan insan. Bu insanlar eğer devlet kademesinden gerekli desteği görürse neden 15 gün işyerini kapatmasın . neden 1 ay kapatmasın . Bir iş yeri 14 saat çalışıyor. Yanındaki işçisinin parasını veremiyor. Valla önümüzü esnaf olarak hiç göremiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

ÇOK SIKINTILI BİR DÖNEME GİRDİK

Özcan son olarak devletten esnafın durumunu düzeltecek bir karar beklediklerini ifade ederek şunları söyledi. “Bugünde Ankara’ da son durumu değerlendirmek için 50 birlik başkanı ile beraberdik. Bu sorunları Konfederasyon Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’ ede anlattık. Genel Başkanımız zaten Türkiye’ de esnafın sorunlarını biliyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin aldığı kararı ben toplantıda dile getirdim. Konuyu anlattım üniversite öğrencileri olmayınca ne olacak esnafın durumu Çok sıkıntılı bir dönem girdik. Yarın için korkum Pazar yerleri ile ilgili bir karar alınacak mı , yarın korkuyorum Kahvehaneler ile ilgili bir karar alınacak mı korkuyorum lokanta ve restaurantlar ile ilgili bir karar alınacak mı esnafın durumu çok vahim çok ciddi biz ötelenen sosyal güvenlik prim ödemeleri, vergileri ve krediler ile ilgili bir çalışma yapıldığını duyduk. Umarım bu ödemelerin alınmaması gibi bir karar çıkarsa esnaf olarak biraz rahatlarız.”

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1049)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20767)   Bu Ay (58315)   Toplam : (1459447)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım