ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÇAĞLAYAN BİZİMKİSİ 21 YILLIK BİR HAK ARAMA HİKAYESİ
Tarih : 08.09.2020  |  731 defa okundu..
Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Murat Çağlayan Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Çanak Otelde gerçekleştirilen basın açıklamasında EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan EYT mağdurlarını ortaya çıkaran kanunun T.B.M.M’ de kabul edilişinin 21. Yılı olduğuna dikkat çekti. EYT sürecinin 21 yıllık bir hak arama mücadelesi olduğunu da ifade eden Çağlayan EYT’ lilerin mağduriyetinin artık  giderilmesini istediklerini söyledi. Açıklamasına EYT’ nin ne olduğunu anlatmak ile başlayan Çağlayan “EYT’ liler 08.09.1999 tarihinden önce iş hayatına atılıp çalışmaya başlayan, SGK sistemine  girişi olan ve devletiyle o dönemin iş kanuna göre sözleşme imzalamış farklı siyasi görüşlerden olan işçi, emekçi, esnaf,çiftçi, memurdur. Yani  21 yıllık mağduriyet yaşayanlardır, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ,yani halkın ta kendisidir.” dedi. Çağlayan açıklamasında “Eyt bir Türkiye gerçeğidir. Biz Emeklilikte Yaşa Takılanların anamızın ak sütü gibi helal olan  hak edilmiş taleplerini Erken Emeklilik, Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar, Türemiş, Boş İşler ,Ekonomiye Yük diyerek algı yaratılması ve geniş kitleleri ilgilendiren bu mağduriyetin yok görülmesi doğru değildir. Bizler daha önce de yapmış olduğumuz açıklamalarda üstüne basa basa ve altını çize çize söyledik ve yine söylüyoruz. Bizler ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL, bir lütuf değil, sadece 8.9.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı kanunun geriye doğru işletilerek yarattığı  mağduriyetin giderilmesini, 1999 yılı öncesi çalışma hayatına başladığımız haklarımızın ne bir eksik ne bir fazla, sadece haklarımızın iadesini talep ediyoruz. Sosyal ve Hukuk devletinde vatandaşının aleyhinde geriye doğru işletilen bir kanun olamaz, kabul edilemez. Çıkarılan kanun çıktığı tarih ve sonrasını kapsamalıdır.4447 sayılı kanun 1999 tarihinde çıkarılmıştır. Ama devlette devamlılık esastır ve geniş kitleleri ilgilendiren bu büyük 21 yıllık  mağduriyet görmezden gelinmemelidir.” İfadelerine yer verdi.

EMEKLİ OLDUKTAN SONRADA AĞLIK BAĞLAMA ORANLARI SORUNUMUZ VAR

Dernek Başkanı Murat Çağlayan EYT’ lilerin emeklilik sorunundan sonrada emekli olduktan sonra çok düşük maaş almalarına neden olan Aylık Bağlama Oranı olarak bilinen ABO sorunlarının da olduğunun altını çizerek açıklamasında “Emeklilik ve Yaşam Şartları olarak ülkemizden çok daha üstün olan İskandinav Ülkelerinin Norveç, İsveç, Finlandiya örnek verilmesi, Erken Emeklilik Algısının yaratılmaya çalışılması, zamanı gelip emekli olunca sanki daha fazla emekli maaşı alınacak söylemi, ayrıca emekli olunca EYT’ nin  başka bir işte çalışıp işsizlik yaratacağı, yaşa takılanların bedelini fazlasıyla ödemesine rağmen bütçeye  yük sayıldığı gibi söylemler abesle iştigaldir. Ayrıca bizler Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2008 yılında çıkarılan kanun ile Aylık bağlama oranı mağduru da olduk. Sadece bizler değil şu an tüm çalışma hayatında olanlar aylık bağlama oranı mağdurudur. 2008 yılında 5510 sayılı kanun ile yapılan düzenleme ile aylık bağlama oranları %78’ lerden, %28’ lere kadar düşürülmüştür. Ayrıca şu an uygulanan emeklilik sitemimizde çalıştıkça ve fazla prim ödedikçe bağlanacak emekli aylıkları düşmektedir. Bu sistemden dolayı  çocuklarımızın geleceği bizden daha zor olacaktır. Asgari ücret ve civarında primi yatan bir kişiye ,emekli olduğunda şu an 1000 TL ile 1500 TL arası bir maaş bağlanmaktadır. Asgari ücretin 2324 TL, açlık sınırının 2431 TL olduğu ülkemizde bağlanacak olan ve bağlanan 1000 TL 1500 TL emekli maaşları ile geçinmek için çalışmamak, ek iş yapmamak mümkün değildir. Bu maaşlarla geçinmek zaten mümkün değildir. Şu an 12.000 milyon civarı emeklimizin düşük emekli aylıkları yüzünden yaklaşık 5,5 milyonu aktif çalışma hayatındadır. Emeklimizi de düşük maaşlardan ötürü  iş hayatından çekemediğimiz sürece de genç işsizlik sorunu artarak devam edecektir. Çok önemli olduğu için tekrarlamak da fayda görüyoruz. En önemli konulardan biri de aylık bağlama oranlarıdır. 1999 yılı öncesi aylık bağlama oranları %70-80  civarı  iken 2008 yılındaki 5510 sayılı kanun ile yapılan düzenlemeyle şu an %28’ lere kadar düşmüştür. Bizler ayrıca aylık bağlama oranlarıyla da mağdur olmuş durumdayız. Bu aslında sadece EYT değil tüm çalışanları ve çalışma hayatını kapsayan ve ilgilendiren bir durumdur. Dolayısyla SGK ve emeklilik sistemimizde de bir sorun olduğu aşikardır. ” ifadelerine yer verdi.

EYT’ LER OLARAK DEVLETE KARŞI TÜM YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK

EYT’liler olarak devlete karşı tüm yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirdiklerini de ifade eden Çağlayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bilinçli, belli bir yaşa gelmiş, çoluk çocuk, torun  sahibi olmuş, farklı siyasi görüşlere sahip olmasına rağmen aynı mağduriyeti yaşayan ve bunun için  mücadele eden, devletine bağlı ve devletine karşı üzerine düşen yükümlülüğü, ödemesi gereken primleri ve bedeli yaklaşık 7.000, 8.000 - 10.000 iş günü yani  2 katını ödeyen, emeklilik hakkı geciktirilmiş mağdurlardır, kısaca halkın ta kendisidir. EYT’ nin parti kurduğu ile ilgili haberlerin de asılsız oluğunu tekrarlamak da fayda görüyoruz. EYT kimsenin keyfi uygulamalarına maruz kalacak bir topluluk değildir. Şerefiyle onuruyla örnek mücadelesiyle HAK davasını sürdürendir.Burası çok önemli!Bizim işimiz siyaset değil ,siyasilerledir.Bu sorunu siyaset kurumu çözecektir,çözmelidir. Bu yüzden kimse Emeklilikte Yaşa Takılanları farklı algılarla başka mecralara çekmeye çalışmasın. Derneklerimiz sayesinde Artık herkes emeklilik sistemi ve EYT ve çalışma hayatı  konusunda daha da bilinçlenmiş vaziyettedir. En önemli ayrıntı ise bu davanın haklılığı  ve çözülmesi gerektiği  toplum vicdanında da   kabul görmüştür. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyeti bu zorlu Pandemi döneminde daha da artmıştır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıllardır üretmiş, çalışmış, devletine karşı yükümlülüğünü, vergi ve primlerini kat kat ödemiş ikiye katlamıştır.

ARTIK ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Çağlayan açıklamasının son bölümünde EYT’liler olarak artık yaşadıkları mağduriyete çözüm bulunmasını istediklerini ifade ederek “artık vaad değil çözüm bekliyoruz” diyerek şunları söyledi. ”Yaşa Takılanlar ,ayakta  ve hayatta kalmaya, madden ,manen güçlü olmaya çalışsalar da, bitkin ve çaresiz durumdadırlar. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Ülke olarak covid-19 (korona) salgınından çok olumsuz etkilendik ve etkilenmeye devam ediyoruz. Her kesime destek sağlanmaya çalışılıyor ama EYT mağdurları yine göz ardı ediliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar da birer can’dır, Ana’dır, Baba’dır, çocuğunun geleceği , evinin direğidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Evin direği yıkıldı mı, tamiri telafisi olmayan yaralar açılabilir. Devletin genç görüp emekli etmediği, iş verenin yaşlısın deyip iş vermediği arafta kalan EYT’ liler ‘in geçim sıkıntısı bu dönemde daha da artmıştır. Mağduriyetlerin  günden güne arttığı ve artacağı aşikardır. Önümüzdeki süreç iş ve aş bakımından daha da zorlu olacaktır.  Devletimizin ve iktidarın ,bu haykırışı ve çığlığı duymasını ,Sosyal Devlet anlayışıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın haklarını iade etmesini ve mağduriyetlerin daha da artmadan bu kesime de nefes aldırmasını ve artık bu 21 yıllık mağduriyeti sonlandırmasını, çözüm bulmasını istiyoruz. Emeklilikte yaşa takıldık ,abo ya takıldık, staja takıldık, siyasilerin verdiği sözlere takıldık,virüse takıldık… Seçim malzemesi olmaktan bıktık usandık. Yatırdığımız primlerimizin vadesi doldu, ömür vadesi dolmadan bu zor dönemde bu sorun çözülerek tarihe gömülmelidir. Bizler Türkiye genelinde açılan ve açılmakta olan derneklerimizle Marmara Federasyonunu kurduk. Şimdi de konfederasyon olma çalışmalarıyla  Haklı olduğumuz mücadelemize yasal çerçevede ve kanunların gerektirdiği hükümler doğrultusunda saygılı ve kararlı bir biçimde sonuç alana kadar  devam edeceğiz.Gücümüz haklılığımızdan kaynaklanıyor.Bu bağlamda kenarda durup,ne olacak halimiz diye bizlere sorup ,uzaktan izleyen tüm EYT mağduru arkadaşlarımızı  bu mücadelede öncülük eden derneklerimize sahip çıkma adına üye olmaya, haklı davamıza ve çocuklarımızın da geleceğine sahip çıkmaya davet ediyorum.Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz demiş atalarımız.Bizlerin sorunlarını çözme amaçlı yasa teklifleri mecliste beklemektedir.Ekim ayında açılacak olan meclisimizde 21 yıllık mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların acilen yapılmasını ve gündeme alınmasını istiyor ve bekliyoruz. Kısacası vaad değil artık icraat bekliyoruz.”

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (453)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20171)   Bu Ay (57719)   Toplam : (1458851)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım