ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  İSKENDEROĞLU KAPYA BİBER HASADINA KATILDI
Tarih : 28.08.2020  |  760 defa okundu..
AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Çıplak köyünde kapya biber hasadına katıldı.

Milletvekili İskenderoğlu, Tarım İl Müdürü Erdem Karadağ, Ticaret İl Müdürü Hakan Tunceli, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, İl Genel Meclis Üyeleri Tülay Ömercioğlu ve Şener Akçay ile birlikte, Çıplak Köyünde kapya biber hasadına katıldı.  Çıplak köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu ve vatandaşlarla birlikte yapılan hasatta renkli görüntüler ortaya çıktı. Hasat öncesi bilgiler veren Muhtar Ufuk Göçoğlu, “Salçadan-sosa, közlemeden-kurutmaya, Toz ve pul biberden-baharat yapımına, turşuya varana kadar birçok alanda kullanılan, giderek kullanım alanı artan, Tarıma Dayalı Sanayinin ve hazır gıdaların vazgeçilmez hammaddesi olan Kapya Biber (salçalık biber); Çanakkale bitkisel üretiminin baş aktörlerinden olan vazgeçilmez bir ürünüdür. 2019 yılı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ülkemizde üretilen salçalık biberin (kapya biber) %19’u Çanakkale’de üretilmekte olup üretim miktarı bakımından ülkemizdeki 1. sıradaki ildir. Köyümüzde bu yıl yaklaşık 200 dekarlık bir alanda kapya biber üretildi” dedi. 


Çanakkale’nin bir çok üründe olduğu gibi kapya biberde de önemli bir yeri olduğunu vurgulayan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Çanakkale; iklimi, coğrafi konumu, ekolojisi, denizi kucaklayan bereketli toprakları, 115 farklı ürünün üretilebildiği ve bu ürünlerden 45 tanesinin de üretim miktarı bakımından ülke üretiminde ilk on sırada yer aldığı, Türkiye Tarım ve Hayvancılığının lokomotif şehirlerinden birisi. 2019 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde 1 milyon 234 bin ton salçalık biber üretilmiş, bunun 235 bin tonunu tek başına Çanakkale üretmiştir. İlimizde 2019 yılı 5 milyar 250 milyon TL olan bitkisel üretim gelirlerinin yüzde 9’u kapya biberden elde edilmiştir” dedi. 

 

Ezine Gıda İhtisas OSB’nin de devreye girmesiyle talebin daha da artacağını söyleyen İskenderoğlu, “Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin devreye girmesiyle bu ürüne yoğun miktarda bir talep olacak ve ilimizde üretim miktarı 350-400 bin ton civarına çıkacak. Ayrıca alım fiyatlarında yüzde 25-40 arasında artış olmasını, Merkez ilçe, Ezine, Bayramiç olmak üzere ilimizin tüm ilçelerinde yetiştiriciliğin artacağını öngörüyoruz. Kapya biber yetiştiriciliğinin diğer bir önemi de 1 dekar kapya biber üretimi için 95 saat işgücüne ihtiyaç duyulmakta. Bu da ilimizde bu sektörde 6 milyon saat işgücünün çalışması demektir. Bu ürünün işlendiği sanayi alanında çalışan işgücünü de düşünürsek bir çok kişiye ekmek kapısı olduğunu görmekteyiz. Sadece tek kalem ürün üzerinden yapılan bu hesabı, Çanakkalemizin diğer değerlerine de uyguladığımızda, Ezine Gıda İhtisas OSB’nin ne kadar önemli daha net ortaya çıkıyor. Bundan sonra, verdiğimiz emeğin karşılığını fazlasıyla alacağız” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından İskenderoğlu ve beraberindekiler, kapya biber hasadına yardımcı oldu.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (421)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20139)   Bu Ay (57687)   Toplam : (1458819)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım