ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  GELİR, GİDER TABLOSU PANKARTINI CANLI YAYIN EŞLİĞİNDE ASTIRDI
Tarih : 27.08.2020  |  703 defa okundu..
31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Kepez Belediye Başkanı seçilen Birol Arslan Kepez Belediyesinin 16 aylık çalışmalarını düzenlediği basın toplantısı ile anlattı.

 Kepez sahilinde bir süre önce faaliyete açılan Kepez Belediyesi Halk Kafe’de düzenlenen toplantıya Kepez Belediyesi CHP’li Belediye Meclis üyeleri, Kepez Belediyesi daire müdürleri, İyi Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İyi Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Necati Gabran ve Kepezliler katıldı. Kepe z Belediye Başkanı Birol Arslan 16 aylık belediye çalışmaların ı anlattığı toplantıda  birlikte yönetmeye söz vermiştik ve göreve geldiğimizden bu yana da Kepezi, Kepezliler ile birlikte yönetiyoruz “ dedi. 16 aylık yönetim döneminde karşılaştıkları büyük sorunlardan birinin Coronavirüs salgını olduğuna dikkat çeken Arslan değerlendirme toplantısına Coronavirüs sürecinde alınan tedbirleri anlatarak başladı. Ardından seçim döneminde Kepezlilere vaat ettiği çalışmaları tek tek gerçekleştirdiklerinin altını çizen Arslan Kepezlilere söz verdiği ancak Coronavirüs nedeni ile ihalesi yeni yapılan içme suyu projesinin de yeni yılın ilk günlerinde hayata geçeceğini müjdeledi. Arslan Kepez Belediyesinin gelir gider tablosunu da Kepez Belediyesi Hizmet Binasını asılmasını barkovizyon aracılığı ile toplantıya katılanlara canlı olarak izlettirdi. Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan toplantının sonunda “Kepez Halkın Belediyesi olmaya devam edecek başta vaatlerimiz olmak üzere daha fazlasını Kepez’e kazandıracağız” dedi. Birol Arslan yaklaşık 1 saat süren ve 16 aylık belediye çalışmalarını anlattığı toplantıda şu başlıklar atında bilgilendirme yaptı.

CORONAVİRÜS’Ü KEPEZE SOKMAMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK

“Coronvirüs dünyamızda ve ülkemizde hızlı bir şekilde yayılmaya başlaması sonucu belediyemizde ilgili müdürlükler ve gerekli birimler ile acil eylem planı hazırladık. Çalışmalarımızı iki ana başlık altında topladık. Belediyemizce kurulan dezenfektasyon ekibimiz  Kepezdeki tüm resmi ve özel kurumlar taksi durakları ve otobüs durakları ve anaarteller ilaçlanarak dezenfekte edildi. Pandemi sürecinde Su ücretlerinde yüzde 50 indirime gittik. Faturaları 90 gün süre ile erteledik.”

MEYDANI KEPEZE YAKIŞIR ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLEDİK

“Göreve geldiğimizden buyana  her geçen gün büyüyen kepez için ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri de sağladık. Belediye kaynaklarını iyi kullanarak ve yerinde değerlendirerek  Kepezlilerin taleplerine cevap vermeye çalıştık. Bir yandan belediyemizin borçlarını öderken diğer yandan hizmetlerimizi ve yatırımlarımızı aksatmadan devam ettirdik. Yarattığımız yeni gelir kaynakları ile büyük ve yoğun nüfuza sahip Kepezimize hizmetleri aksatmadan götürüyoruz. Hedefimiz daha hızlı hizmet vermek, Gelecekte Kepez’ in tercih edilirliğinin daha fazla artmasını sağlamak. Bu kapsamda göreve geldiğim’ den bir süre sonra kepezin kalbinde yer alan meydanı yeniledik. Böylece seçim döneminde verdiğim “Kepez Meydanını yenileceğim” sözü de tutmuş oldum. Bu çalışma ile  Meydan belde sakinlerinin nezih bir ortamda dostları ile sohbet edebilecekleri şekilde yenilenmiş oldu. Meydanın Yolları Kilitli Parke ile döşendi. Yeşil alanın peyzaj çalışması ve kuruyan ağaçların bakımları yapılarak kökleri güçlendirildi. Bu çalışmamız ile kepez meydanı daha modern bir görüntüye kavuştu.”

KEPEZ’ İN YENİ GELİŞEN EN ÇOK NÜFUZLU MAHALLESİ ÇAMURDAN VE TOZDAN KURTULDU

“Türkiye’nin en büyük beldesi olarak büyük bir hızla büyüyoruz. Özellikle beldemizin yeni ve en çok nüfusun barınmaya başladığı mahallesi, Hamidiye Mahallesi hızlı büyümesi nedeni ile ihtiyaçları üst düzeye çıktı. Bu nedenle bu mahallemiz sakinlerini kışın çamurdan yazında tozdan kurtarmak için kolları sıvadık. Hamidiye Mahallesinin Alt yapı sorunlarını yaptığımız çalışma ile bitirdik. Böylelikle bu Mahallede yaşayan halkımızın yaşam konforun u arttırdık. Hamidiye Mahallesinde 57 bin 39 metre kare beton parke, 3 bin 859 metre bordür, 8 bin 824 metre oluk yağmur suyu hattı ile alt ve üst yapı çalışmalarımız tamamladık.”

POLİS MERKEZİMİZİ KEPEZ’E KAZANDIRDIK

“Büyüyen ve gelişen bu durum ile nüfusu da artan Kepeze bir polis merkezide gerekyordu. Çanakkale il Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ a teşekkür etmek istiyorum müdürümüz sayesinde Mülkiyeti Belediyemize ait binayi 3 yıllık süre ile Polis Merkezi yapımı için devrettik ve polis merkezimizin kısa bir süre öncede açılışını yaptık. Büyüyen Kepez’in asayiş konusundaki büyük eksiği de böylelikle kapanmış oldu.”

SOSYAL ETKİNLİKLERE AĞIRLIK VERDİK

“Gelişen değişen ve yaşamak için tercih edilen kepezde belediye olarak halkın sosyal yaşamına da dokunmak için sosyal kültürel ve sanatsal etkinliklere de ağırlık verdik. Kepez Belediyesi olarak Kepez’ de  Kayısı Festivali Sünnet şöleni gibi etkinlikler düzenledik. Troia Uluslararası Halk Dansları Festivali ise yurt dışından halk oyunları ekiplerinin de katıldığı mükemmel bir etkinlik oldu.29 ekimde Kepezde Cumhuriyet Bayramı Korteji düzenledik. Düzenlenen etkinlikte Kepez sokakların da harmandalı oynandı, onuncu yıl marşı eşliğinde Kepezliler Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirdik. O gece havai fişek gösterisi de yaptık. 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı Coronavirüs yasaklarına denk geldiği için bayramı Kepezli çocukların ayağına götürdük. 23 Nisan Ulusal Egemenlik 100. Yıl çocuk bandomuzla evlerin, apartmanların ve sitelerin önlerinde çocuklara 23 Nisan coşkusu yaşattık.  1. Uluslararası Kepez Troia Halk Dansları Festivalini yine yabancı gruplarında katılı ile gerçekleştirdik. Bu etkinlik kepezde büyük ilgi gördü. Bu etkinliklerin dışında büyük bir meraklı kitlesi bulunan deve güreşlerini kepezde ilk kez gerçekleştirdik. Bu etkinlikte kepezde büyük bir hareketliliğin yaşanmasına neden oldu. Bunun yanı sıra Kepez belediyesinin geleneksel olarak düzenlediği yağlı güreşlerin 51.sini gerçekleştirdik. Yağlı pehlivan güreşlerinde çok sayıda tanınmış başpehlivan Kepezde kol bağladı. Kepezde 1. Roman Şenliğini düzenleyerek bir ilki gerçekleştirdik. Roman şenliği eğlenceli ve çok güzel geçti bu şenliği geleneksel hale getireceğiz. Ayrıca kepezde gerçekleştirdiğimiz yeniliklerden bir tanesi de Kepez Kent konseyinini kurmamız oldu. Artık kepezin bir kent konseyi var. Ve bu kent konseyinde kentliler konuşuyor tartışıyor karar alıyor. Kepez halkının sosyal hayatına dokunacak yeni projelerimiz devam edecek.”

KENDİ ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

“Kepez olarak gelecek enerjidedir düşüncesi ile hem temiz enerji üretmek hem de Kepez belediyesinin elektrik giderini sıfırlayarak enerji üretiminden gelir sağlamak amaçlı rüzgar enerji ve diğer alternatij enerji sistemleri  projemiz için kolları sıvadık. Çanakkale’nin merkez ilçeye bağlı Akçeşme Köyü mevkiinde 2018 yılında Kepez Belediyesi adına 30 yıllığına kiralanmış olan 9.750 metrekare büyüklüğündeki araziye kurulacak yaklaşık 1.5 Mwatt büyüklüğündeki hibrit enerji santrali sayesinde belediye elektrik giderleri sıfırlayarak hem karbon ayak izinin minimuma indirilmesi  hem de  enerjide tam bağımsızlık hedefini gerçekleştirmiş olacağız. Avrupa Birliği fonları kullanılarak yapılacak olan santral en geç 2022 yılında faaliyete geçecek.”

KEPEZ HALKININ VE ESNAFININ SORUNLARINI AÇIK OTURUMLAR İLE DİNLEDİK

“Seçim döneminde Kepezlilere “ Kepez’i beraber yöneteceğiz” sözümüz vardı. Bu sözümüzü Kepez Halk Günü ve Esnaf Günü ile gerçekleştirdik. Kepez belediyesi olarak halk gününde yaptığımız çalışmaları anlattıktan sonra vatandaşın yani kepezde yaşayan vatandaşların sorunlarını dinledik. Tek tek söz alan Kepezliler bizden beklentilerini ve isteklerini ilettiler bizde bu istek ve talepleri not aldık ve vatandaşlarımızın bu isteklerini ve taleplerini gerçekleştirmeye çalıştık. Esnaf buluşmasında ise kepez halkına hizmet veren tüm esnaflar ile bir araya geldik. Esnafların belediyeden taleplerini ve yaşadıkları sorunları dinledik çözüm bulmak içn hep beraber düşündük çözüm için fikir birliği yapmaya çalıştık. Bu iki toplantıda kepezi beraber yönettiğimiz ve yöneteceğimizin en önemli göstergelerinden biriydi. Bu toplantıları belirli aralıklarla yaparak bu seriyi sürdürerek kepez halkına en iyi hizmeti vermek için çalışacağız.”  

BELEDİYEMİZDE “HALK MASASI” UYGULAMAMIZI BAŞLATTIK

“Kepez Belediyesinde Halk Masası uygulamamızı başlattık. Bu uygulama ille Kepezlilerin belediye ile ilgili bir çok işlem ve başvurularını  beklemeden hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz. böylelikle halkın belediyesi halkı için çalışmış oluyor. Halk Masası ile vatandaşların sorunlarına anında çözüm bularak bu hizmeti onlara çok hızlı bir şekilde sunuyoruz.”

HALK CAFE VE HALK TÜKETİM KOOPERATİFLERİN HİZMETE SOKTUK

“Geride bıraktığınız 16 ay içerinde kepez halkının ucuz ve kaliteli hizmet alabilmesi için belediyemize ait olan “ Halk Kafe” ‘yi hizmete soktuk. Halk cafe’ de Kepezliler Çanakkale Boğazı manzarasında çay keyfini 1 TL ödeyerek yapabiliyor. İlerleyen günlerde bu halk kafe sayılarını artırmak içn çalışmalar yapacağız. Bununla birlikte yine Kepezlilerin üreticiden daha ucuz ürün almasını sağlayacak olan Halk Tüketim Kooperatifinin de açılmasına yardım ettik. Bu kooperatif aracılığı ile hem üretici hem de Kepezli tüketicilerimiz kazanacak.”

İÇİLEBİLİR SUYUMUZ YENİ YILDA ÇEŞMELERİMİZDEN AKACAK

“Seçim vaatlerimden en önemlisi Kepez’ de çok büyük olan su sorununu çözmekti. Bu sorun Kepezin kronik hale gelmiş bir sorunu idi. Göreve gelir gelmez Kepezlilerin çeşmelerinden içilebilir suyun akması için çalışmalara başladık. Tabi ki bu büyük bir yatırımı da beraberinde getiriyordu. Kepez halkının kireçli sudan çektiği sorunları bitirmek ve bu kronik sorunu çözmem için yoğun mesai harcadık. Ancak bu proje yaklaşık  8-10 milyon TL  gibi bir bütçeye ihtiyaç vardı. Bu parada kasamızda yoktu. Kredi bulmamız gerekiyordu. Bu yolu da denedik ve faiz ödemesi ile birlikte ortaya 15-18 milyonları  aşan bir rakam çıktı ortaya çıktı. Bu rakamlar çok büyük rakamlar ve bu paralar Kepezlilerin parası. Bu nedenle alternatif kaynaklar ve yöntemler aramaya başladık. SUKAP kapsamında bu önemli projeyi yapabileceğimiz için bu yönteme yöneldik. SUKAP, bu maliyetin %50’sini hibe alıyoruz, kalan %50’yi ise 15 yıl düşük faizli kredi ile ödüyoruz. SUKAP projesini de onaylattık, Kepez’in hizmetine sunduk. Projemize göre 23 Nisan’da bu projenin temelini atarız, 29 Ekim’de de Kepez de şebekeden suyu akıtırız diye böyle iki anlamlı günde yaparız diye planladık. Lakin Coronavirüsten dolayı buda geride kaldı, ancak 30 Haziran tarihinde bu ihale yapıldı. İhale bedeli 6 milyon 339 bin 723 TL artı KDV yaklaşık 7,5 milyonu aşkın bir rakam ve bu paranın %50’si SUKAP projesi tarafından. Bize yaklaşık maliyeti 5 milyon TL. Arkadaşlar ben paranın kıymetini biliyorum, ben halkımın bir kuruşunu namusum gibi koruyorum ve muhafaza ediyorum. Corona eğer girmeseydi biz bu 29 Ekim’de hizmete açacaktık ama 2021’in ilk aylarında inşallah Kepez’de arıtılmış suyu şebekeye ekip arkadaşlarım ile birlikte bu hizmeti vermiş olmanın onurunu yaşayacağız ve yaklaşık 10 milyon TL de Kepez Belediyesi’nin bütçesine kazanç olarak yazabiliriz”

GELİR GİDER TABLOSUNU ASAMAZ DİYENLERE, İŞTE MALİ TABLOMUZ

Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan 16 aylık Kepez Belediyesi çalışmalarını anlattığı toplantının son bölümünde Kepez Belediyesinin 16 ay sonraki mali tablosunu Kepez Belediyesi önünden canlı yayın yaparak barkovizyon sitemi ile toplantıya katılanlara izlettirdi. Canlı yayında kepez belediyesi hizmet binasına belediyenin mali tablosu asıldı. Toplantıya katılanlar ise bu anları canlı olarak izledi. Arslan toplantıda yaptığı son konuşmasında Kepez Belediyesinin mali tablosu ile ilgili  “ Başkan söz verdiği gibi belediyenin mali tablosunu belediyeye asamaz” diyenler var. Belediyenin yaptığı ileri söyle yeniden bir hatırlatacak olursam Hamidiye Mahallesi’ni yeniden yarattık. Altyapı, üstyapı ve peyzaj çalışmalarına 9 milyar 4 milyon 930 bin 603 TL yatırdık. Yeni Hamidiye Mahallesi’nin tamamını 4 milyon 825 liraya yol ve parkelerini yaptık. 100 küsür bin lira ağaçlandırma çalışmalarına harcadık. 4 milyon 930 bin liralık Hamidiye’ye yatırım yaptık. Kepez meydan düzenlemesi 395 bin 064 liraya meydanın bir bölümünü yeniden düzenledik. Kepez hizmet grupları üzerinden halk kafeye 744 bin 062 TL 84 kuruş harcadık. Ekonomik krize, Corona’ ya tüm olumsuzluklara rağmen bu sürede 9 milyon 386 bin 299 TL 64 kuruş borç ödedik. Başarı tesadüf değildir çalışmakla olur. Hani asamıyor diyorlardı ya bizde canlı yayında asalım. Kepez Belediyesi’nin borcu 25 Ağustos akşamı itibari ile 52 milyon 515 bin 601 lira 51 kuruşa düşmüştür. Ben ve arkadaşlarım gece gündüz çok çalıştık, nasıl mı başardık tasarruf ettik. Kaynaklarımızı doğru kullandık. Planlı, programlı ve disiplinli olduk yani belediyemizin, halkımızın her kuruşunu namusumuz gibi koruduk. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, tüm belediye meclisi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1167)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20885)   Bu Ay (58433)   Toplam : (1459565)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım