ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KAYA: VİDEO KONFERANS TOPLANTISINA KATILDI.
Tarih : 20.08.2020  |  663 defa okundu..
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Başkanlığında, video konferans yöntemiyle(zoom) adlı uygulamada toplantı yapıldı. Toplantı da Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Başkanlığında, video konferans yöntemiyle, salçalık ve sofralık domatesin üreticiye maliyeti, ürünlerin verimleri, ürünlerin satış fiyatları, üreticilerimizin talepleri ve diğer sorunların konuşulduğu toplantı yapıldı. Toplantıya salçalık domates ve sofralık domates üretimi gerçekleştiren il ve ilçelerimizdeki oda başkanları katılım sağladı.

Çanakkale’yi temsilen toplantıya katılan Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Kaya konuşmasına fiyatlardaki istikrarsızlıktan bahsederek başladı. İstikrarlı fiyat üreticiye fayda sağlar. Devletin, Milleti için var ettiği kurumların bu ve buna benzer konuları zaman kaybetmeden derinlemesine bir şekilde incelemesi yapılıp hataları tespit ederek üreticiye fayda sağlaması üreticilerimiz için çok kıymetli. Bununda sahaya inerek ortalama üretim miktarına göre gerçekçi taban fiyatının, gerçekçi üretim maliyetlerinin hesaplanması gerektiğini söyledi. Üreticileri, sanayicinin insafına bırakılmamasını iletip üreticinin verdiği emeğin karşılığını alması gerektiğini vurguladı. Bundan 5 yıl önce, domatesin 30 kuruş, 40 kuruş olduğunu, maliyetlerin artmasına karşı tarladan domatesleri hala aynı fiyata sanayicinin almaya çalıştığını belirtti. Üretimin zor bir iş olduğunu, üretimin içinde ciddi şekilde emek olduğunu, ciddi şekilde çaba olduğunu, ciddi şekilde mücadele ve uğraş olduğunu, 40 derece sıcağın altında çalışmanın üretim için mücadele vermenin çok zor olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Kaya, domatesten zarar eden birinin, zararlarını domatesten başka bir ürün üretimi yaparak telafi etmesinin zor olduğunu domatesle düşenin tekrar domatesle ayağa kalkmak için uğraş verdiğini söyledi. Devletin milleti için, üreticisi için var ettiği kurumlarda çalışanların tarımı iyi okuyan ve en az üretici kadar bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi. Tarımdan anlayan kişi sayısının çok az olduğunu, üretici gözüyle olaya bakmadıklarını ve bu sebeple aksaklıkların ortaya çıktığını vurguladı. Yetkili kurumların sorunu çözmek istemesinin çok kıymetli olduğunu, eğer karşımızda sorunu çözmek isteyen, çözmeyi kafasına koyan kurum ve kuruluşların olması durumunda bu problemlerin çözüleceğini ve sonuca ulaşacağımızı söyledi. Yönetim Kurulu Başkanımızın özellikle altını çizdiği bir diğer konu ise şu anda kazandık demek ile kazanmış olmuyoruz. Kazandık sanıyoruz 2021 yılı ihtiyaçlarımızı karşılamaya başladığımızda eğer cebimizdeki para; traktör almaya, traktörün arkasına makina ekipman gibi demirbaşları almaya, tohum, gübre, ilaç gibi ihtiyaçlarımızı almaya yetiyorsa kazanmış olacağımızı belirterek şu anda kazandık diyen oda başkanlarına; bu hesaplamaların, üreticilerimizin menfaatlerini korumak adına iyi yapılması gerektiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Kaya inşallah elde ettiğimiz kazançlarımızın, ihtiyaçlarımızı karşılamaya yeterli olacağı ve üreticilerimiz kazançlı, bereketli geçireceği bir sezon olması temennisinde bulunarak sözlerine son verdi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (733)   Dün: (917)   Bu Hafta : (9886)   Bu Ay (57281)   Toplam : (1465152)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım