ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ORUÇOĞLU SAHİLLERİMİZDE 10-15 BİN KİŞİYİ AĞIRLAMAYA HAZIRIZ
Tarih : 09.06.2020  |  760 defa okundu..
ORUÇOĞLU ACHİLLEUS VE ASKERLERİNİN KARAYA AYAK BASTIKLARI YERDE DENİZE GİRİYOR

Çin’ in wuhan kentinde ortaya çıkan ve önce Çin’de ardından da tüm dünya ülkelerine hızlı bir şekilde yayılarak çok yüksel ölüm sayılarını da beraberinde getiren ve Türkiye’ de 11 Mart itibari ile ilk Coronavirüs vakasının görülmesi hızlı bir şekilde önlemler devreye alındı. Çok hızlı yayılma özelliğine sahip Coronavirüs’ ün yayılmaması için İçişleri bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak aldığı tedbirler hızla bir Şekilde uygulanmaya başlandı. Cafeler, restaurantlar, lokantalar, AVM’lerin  hizmet vermesi durduruldu. Alınan tedbirler en çokta yaz aylarında mevcut nüfuslarının kat kat üstü yazlıkçı ve yerli yada yabancı turist ağırlayan yazlık yerleri vurdu. Çanakkale’nin Ezine ilçesi Geyikli beldesi de bu yazlık yarlerden biri. Son dönemde özellikle komedyen Ata Demirer’in “ Eyvah Eyvah” film serisinin çekildiği hatta filim serisinin doğa film platosu olan Geyikli bu film serisi ile adını çok daha fazla duyurdu ve Geyikliye yaz aylarında olan talep adeta tavan yaptı. Tabii Geyikli’ ye olan talebi sadece “Eyvah Eyvah” film serisi arttırmadı. Çok uzun ince kumlu sahil şeridi ve mükemmel denizinin yanı sıra önemli plajları çadır kurma alanları, Troya Antik kentine ve Alexandria Troas Antik Kenti’ ne yakınlığı geyikliği cazip hale getiren çok önemli yerler.

YAZA HAZIRLIK YAPTIĞIMIZ SÜREÇTE PANDEMİ İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK

Geyiklide çok ciddi bir yazlıkçı sayısı mevcut. Ancak tam yaz aylarına hazırlık yapıldığı dönemde Coronavirüs’ ün Türkiye’ de görülmeye başlanması ile birlikte alınan seyahat yasağı yazlık bir belde olan Geyikli’ de yaz sezonunu  adeta bitirdi. Alınan tedbirlerin uygulamaya geçiren Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu Pandemi “Salgın” sürecinde Geyikli Belediyesi’ nin tüm imkanları ile alınan tedbir kararlarını harfi harfine yerine getirirken bir yandan da bu tedbirlere ek çalışmalar yaparak virüsü Geyikli’ye sokmadıklarını ifade etti. Özellikle seyahat kısıtlamasının getirilmesi ile yaz aylarına çok önemli bir hazırlık yapan beldede hazırlıkların boşa gittiğini ve ciddi bir sıkıntılı dönem geçirildiğini de sözlerine ekleyen Oruçoğlu “Yeşille mavinin iç içe olduğu Geyikli Sahili, yerli ve yabancıların çok önemli uğrak mekanlarından birisidir. Geyikli sahilinde, Bozcaada'nın tam karşısında, ünlü Achilleus ve askerlerinin Truva şehrine doğru ilerleyişinde karaya ilk ayak bastıkları noktada denize girilebiliyor, taze Zeytin ve Çam ağaçlarının kokusunu içinize çekebiliyorsunuz. Ancak seyahat kısıtlaması ile yaz aylarında nüfusumuzun kat kat üzerinde tatilci ağırladığımız sahillerimiz Pandemi sürecinde  boş kaldı.”dedi. Oruçoğlu Pandemi sürecinde belediyenin tüm imkanlarını Geyiklililer için kullandıklarını da sözlerine ekleyerek “Pandemi sürecinde bütün gün sokakları, ortak kullanım alanlarını, iş yerlerini dezenfekte ettik. Hayır sever iş adamlarımızdan 35 bin adet maske temin ettik. Maskeye bir kuruş para vermeden, hala şuan yedekte 8-10 bin tane maskemiz var. Pazar yerinde vatandaşlarımıza  maske dağıtımı yapıyoruz. Bundan sonradan aynı hassasiyetle, kesinlikle tedbiri elden bırakmıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, sağlık bakanımız, Bilim Kurulu bu konuyla ilgili çok ciddi uğraş sarf ettiler. Bu süreci hep beraber inşallah atlatacağız. Ezine, Geyikli bölgemizde hiçbir vaka haberimiz olmadı. Bundan sonrada inşallah olmayacak. Biz buna hazırlıklıyız. Temmuz, Ağustos aylarında buraların çok yoğun olacağını düşünüyoruz. İstanbul’dan gelen yazlıkçı misafirlerimiz var. 14 gün karantina sürecimiz var. Bu kurallara uyuyorlar. Zabıta ekiplerimiz onların alışverişlerinde, günlük ihtiyaçlarında bir telefon açtıklarında hizmette bulunuyoruz” dedi.

SEYAHAT YASAĞININ KALMASI İLE HAREKETLİLİK BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce seyahat yasağını kaldırıldığını açıklaması ve 5 Haziranda da tüm yaş gruplarında sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile Geyikli’ nin eski hareketli günlerine döneceğini ifade eden Oruçoğlu “ Yeni normalleşme sürecinde artık tüm yasak ve kısıtlamalar kalktı. Şu andan itibaren geyiklide hareketlilik başladı. Özellikle seyahat yasağının kaldırılması ile beldemizde yazlık evleri bulunan yazlıkçı diye tabir ettiğimiz ve çok ciddi sayıları bulunan kesinde geyikliye gelmeye başladı. Tabi onlar gelir gelmez 14 günlük ev karantinaları da başlıyor. Bu kesimin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için Geyikli Belediyesi ekiplerimiz çalışıyor.yazlıkçılar gelmeye başlarken bir yandan da çok önemli sahillerimizden yararlanmak isteyen yerli ve yabancı turistlerde gelmeye başlayacak ve Geyikli önceki yaz aylarında olduğu gibi çok ciddi bir hareketlilik yaşayacak.” dedi.

MİSAFİRLERİMİZ ACHİLLEUS VE ASKERLERİNİN KARAYA AYAK BASTIKLARI YERDE DENİZE GİRİYORLAR

Geyikli belediye Başkanı Mevlüt oruçoğlu Geyikli sahilinin önemine de değinerek  “Truva’yi  fethetmeye  gelen Achilleus ve askerlerinin Truva şehrine doğru ilerleyişinde karaya ilk ayak bastıkları noktada denize girilebiliyor. Bu çok önemli. Sahillerimizde ağırladığımız yerli ve yabancı turistler, biz olara misafir diyoruz. Hem tarihi, hem de doğal güzellikleri bir araya yaşayarak Geyikli’ den ayrılıyorlar. Bu nedenle çok önemli olan sahil şeridimizde, özellikle  seyahat kısıtlamasının sona ermesin ardından temizlik ve hazırlık alışmalarını hemen başlattık. Şuan Geyikli sahillerinde kum makinesiyle temizliklerimizi yaptık. Şezlonglarımız açılıyor. Kovid-19 sürecinden beri Geyikli sahillerimizde bütün önlemleri almış bulunmaktayız. Geyikli’de otellerimiz, pansiyonlarımız, restoranlarımızda ve yine dediğim gibi sahillerimizde 10-15 bin kişiyi ağırlamaya hazırız. Bütün misafirlerimiz, sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla Geyikli’ye bekliyoruz. Buradan “biz hazırız” diyoruz” ifadelerine yer verdi.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (978)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21285)   Bu Ay (58159)   Toplam : (1451779)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım