ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  AYDEĞER OTELLER YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE HİZMET VERMEYE HAZIRLANIYOR
Tarih : 16.05.2020  |  826 defa okundu..
OTELLER TÜM ALANLARDA SOSYAL MESAFEYE VE ALINAN TEDBİRLERE UYACAK

Normalleşme süreci kapsamında Haziran ayından itibaren müşteri kabul etmeye hazırlanan oteller, Coronavirüs önlemlerini hayata geçirmeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Coronavirüs salgını sonrasında normalleşme süreci kapsamında, otellerin Haziran ayından itibaren açılacağını duyurmasının ardından turizm sektöründe Coronavirüs tedbirlerine uygun tatil modeline ilişkin hazırlıklar hızlandı. Sınırların açılması ve uçuşların yeniden başlamasıyla hem yerli hem yabancı turiste uygulanacak Coronavirüs önlemli tatil uygulamalarıyla ilgili otellerde hazırlıklar devam ediyor.

OTELLER TÜM ALANLARDA SOSYAL MESAFEYE VE ALINAN TEDBİRLERE UYACAK

Hazırlıklar kapsamında yeni dönem normalleşme sürecinde otellerde alınacak Coronavirüs tedbirleri ile ilgili bilgiler veren Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) başkanı Armağan Aydeğer “ Coronavirüs (Covit-19) sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın açıklamış olduğu “Sağlıklı Turizm Sertifikası”  ve Coronavirüse karşı turizm tesislerinin faaliyetlerini devam ettirmesi ile ilgili genelge kapsamında  2  ayrı durum söz konusu. Bilindiği üzere Coronavirüs ile ilgili ciddi tedbirler alınıyor. İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanana Genelge çerçevesinde tüm konaklama ve turizm tesislerinde sosyal mesafe konusunda belirli işaretlemeler, özellikle misafir giriş alanlarında ateş ölçerler yada termal kameralar ile gelen misafirlerin ateşlerinin ölçülmesi ve kayıt altına alınması. Misafirlerin konakladıkları günden önceki 14 gün nerede bulundukları ile ilgili yine kayıtların tutulması ve sonrasındaki süreç ile ilgili en azından bilgi alınması. Bunun haricinde özellikle otellerin genel servis alanlarında, yeme içme alanlarında sosyal mesafeyi gözetecek şekilde oturma düzenlerinin kurulması. Açık büfe uygulaması gerçekleştiren tesislerde bu durumun iki ihtimali var bence ya açık büfenin kaldırılması yada açık büfe devam edecek ise misafirlerin doğrudan büfeye erişiminin engellenerek, büfedeki yiyeceklerin otel görevlisi olan garson veya aşçı tarafından misafire sunulması. Tabi yine bu alanlarda tüm otel personelinin eldiven ve maske takması gerekiyor. Yine otelin misafir karşılama personeli, resepsiyon personeli olmak üzere kat hizmeti veren personelde dahil olmak üzere gerekli kişisel korunma ekipmanlarını kullanıyor olması gerekiyor. Nedir bu ekipmanlar, maske ve eldiven. “ ifadelerine yer verdi. Aydeğer değerlendirmesinde şunları söyledi.

HİJYEN VE DEZENFEKTASYON EN HASSAS KONU OLACAK

“Yine otellerimizde bulunan klima gibi iklimlendirme cihazları bulaşık makinesi gibi malzemelerin periyodik bakımlarının hassasiyet ile yürütülmesi özellikle klimaların filtre sistemlerinin yine peryodik olarak günlük değişimlerinin sağlanması. Hem genel alanlarda hem de misafirlerin konakladığı odalarda, misafirin sıkça temas ettiği sert yüzeylerin iki saatte bir dezenfektanlar ile temizlenmesi. Aynı şekilde oda temizliğinde mutlaka tüm odalarda ve genel alanlarda dezenfektasyon işleminin uygulanması, özellikle bu dezenfektasyon uygulanacak yerler özellikle sıkça misafirlerin temas halinde olduğu klima kumandaları, odalarda bulunan otel telefonları, kapı kolları, asansör tuşları, ortak alanlardaki tuvaletlerin kapı kolları, genel sert yüzeylerde dezenfektasyon uygulamalarının yapılması, yine misafire verilmek üzere hazırda maske bulundurulması yine açıklanan genelgenin maddeleri içerisinde bulunuyor. Genel olarak baktığımızda bu ana çerçeveleri ile bahsettiğimiz ve mutlaka protokolleri bağlanması , tüm otellerin bunu bir yazılı hale getirmesi gereken ve otel personelininde bu yazıya dökülen protokol ile ilgili periyodik olarak bilgilendirmesi, eğitime tabi tutulması çok çok önemli.bu bahsettiğin ana hususlar genelge kapsamında herkes tarafından uygulanması gereken tedbirler.”

“SAĞLIKLI TURİZM SERTİFİKASI” ALMAK ÇOK ÖNEMLİ OLACAK

“Birde “Sağlık Turizm Sertifikası” adı altında Kültür ve Turizm Bakanlığımız başka bir program açıkladı. Bu programda ise yaklaşık 200 maddeye yakın bir kontrol listesi var. Bu listedeki şartları uygulayan tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yurtdışı tur operatörlerine “ Sağlıklı Turizm Sertifikası” ‘na sahip tesisler olarak ilan edilecekler. Burada şartlar tabi biraz daha ağır ve hassas. Bu sertifikaya sahip olacak tesislerde çok daha katı bir takip ve kontrol mekanizması var. tabi genel olarak çok özetleyerek söylediğimizde çalışanların kendi içinde hijyen temizlikleri, çalışanların kendileri arasındaki sosyal mesafe ile ilgili konular var. Servis standartları ile ilgili olarak yine sosyal mesafe, izalasyon, dezenfektasyon ve hijyen konusunda detaylandırmalar mevcut. Ve tabi ki misafirler ile ilgili  detaylar var. Bir örnek vermek gerekirse, hem genelgede hem de  “Sağlık Turizm Sertifikası” uygulanması gereken maddelerinde Coronavirüs (Covid-19) şüpheli vakasına karşı uygulanması gereken kurallar ile ilgili maddeler var. Ama örnek vermek gerekirse, sertifikasyon maddelerinde tesislerde Coronavirüs vakasına rastlanırsa misafirlerin izole edilecekleri bir yer olma zorunluluğu var, ancak bakanlığın genelgesinde sadece 112 servisini aranarak Coronavirüs şüphelisi misafirin hastaneye sevki maddesi var. Her iki genelgede de Coronavirüs şüphesi bulunan hastanın odasının 72 saat botunca kullanılmaması, iyi havalandırılması ve dezenfekte edilmesi maddesi var.”

HAVUZLAR SERBEST, SAUNALAR KAPALI

“Otellerde bulunan açık ve kapalı havuzlar için klorlama miktarları belirlendi ve genelge ile sertifikasyon maddelerine bu bilgiler yazıldı. Açık ve kapalı havuzlar için belirleniş standartlar var. Yine havuzlarda şezlonklar arasında sosyal mesafenin korunması, yine ortak tuvalet alanlarında dezenfektasyon çalışmasının daha yoğun bir şekilde yapılıyor olması ana kurallar içerisinde yer alıyor. Havuzların kullanılmaması konusunda herhangi bir kısıtlama kararı yok. Turizm ve konaklama tesisleri de geçen sene olduğu gibi bu senede havuzlar misafirlerin kullanımına açık olacak. Konaklama tesislerinin SPA’ları ile ilgili olarak “Sağlıklı Turizm Sertifikası” ‘nı almayan tesisler için SPA’ların açılması söz konusu değil. Genelge doğrultusunda otellerin SPA bölümlerini açabilmeleri için Sağlıklı Turizm Sertifikası'nı almış olmaları gerekiyor.

OTELLER YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE TESİSLERİNİ HİZMETE HAZIRLIYOR

“Süreçte tek kullanımlık malzemelerin kullanımı tercih ediliyor olacak. Tesislerde masalara önceden servis açılıyordu, artık önceden masalara servis açılmayacak. “Sağlıklı Turizm Sertifikası'nın verilmesi olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı tarih 1 Haziran tarihini işaret etmişti. Genelgenin uygulanmaya başlanacağı tarih henüz ifade edilmesi. Tabi ki tüm tesisler bu konuda bir an önce, ramazan bayramı sonrasında yeni normalleşme sürecine göre hızlı bir şekilde genelgelerin maddelerine uygun olacak şekilde konaklama tesislerini hazır etmeye başladılar.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (943)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21250)   Bu Ay (58124)   Toplam : (1451744)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım