ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  MAKAS ÇANAKKALE DE YENİ HASTANELERİMİZ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ
Tarih : 27.04.2020  |  771 defa okundu..
SAĞLIK YATIRIMLARININ NE KADAR ÖNEMLİ VE GEREKLİ OLDUĞU CORONAVİRÜS SÜRECİNDE ANLAŞILDI

Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale İl Başkanı Naim Makas 11 Mart’ta Coronavirüs vakasının Türkiye’ de görülmesinin ardından devlet olarak hızlıca tüm önlemlerin alındığını ve önlemlerin İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile Türkiye’ nin Tüm illerinde uygulamaya başlandığını söyledi. Alınan önlemlerin uygulanması konusunda da sık sık denetimlerin yapıldığının altını çizen makas “ Coronavirüs Salgınının önlenmesi için alınan tedbirler vatandaşlarımız tarafında uygulanmalıdır ki virüs algını süreci sona ersin ve eski günlerimize daha hızlı dönemim” dedi. Coronavirüs salgını ile sağlık alanında da inanılmaz bir mücadele verildiğinin altını çizen Makas “ Coronavirüs ile en büyük mücadeleyi sağlık çalışanları veriyor. Bu öğle bir mücadele ki adeta canlarını riske atıp Coronavirüslü hastaları tedavi etmek için kendi hayatlarını büyük riske atarak çok uzun saatler çalışıyorlar. Sağlık çalışanlarının hakkını ne yapsak ödeyemeyiz, Onlar bizim kahramanlarımız” dedi.

SAĞLIK YATIRIMLARININ NE KADAR ÖNEMLİ VE GEREKLİ OLDUĞU CORONAVİRÜS SÜRECİNDE ANLAŞILDI

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Çin’ de yayılan ve yavaş yavaşta tüm Avrupa’ da görülen ve ardından da Türkiye dahil Dünyanın tüm ülkelerini saran Coronavirüs salgını karşısında çok büyük ve güçlü oldukları düşünülen İtalya, İspanya gibi ülkelerin sağlık sistemlerinin çöktüğüne dikkat çeken Makas” Bir çok Avrupa ülkesine baktığımızda Coronavirüs ile ilgili tedbirleri önemsemediklerini ve ardından adeta patlayan vaka sayısı nedeni ile de sağlık sistemlerinin nasıl çöktüğünü gördük. Türkiye Coronavirüs salgını ile ilgili hem erken önlem alarak hem de hükümetimiz tarafından uygulanan sağlık reformu kapsamında yapılan, Şehir Hastaneleri, Hastaneler, Ambulans yatırımları, Ambulans Helikopter ve Ambulans Uçak yatımları ile vatandaşlarımıza Coronavirüs salgını sürecinde en modern ve en rahat sağlık hizmetlerini veriyor.” dedi.

ÇANAKKALE’ DE VAKA SAYSIMIZ  VE CAN KAYIPLARIMIZ AZ, AMA HER SENERYOYA  HAZIRLIKLIYIZ

Ülke genelinde yapılan sağlık yatırımlarından Çanakkale’nin de çok ciddi pay aldığının altını çizen Makas “ Ülke genelinde sağlıkta dev hastaneler başta olmak üzere sağlık alanın her safhasında modern ve yoğun hasta sayısı da göz alınarak sağlık yatırımlarımı yaptık. Bu sağlık yatırımlarımızdan Çanakkale’ de önemli bir pay aldı. Sağlık yatırımlarımızın hızlı bir şekilde yapılması konusunda  AK Parti Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan’ da çok önemli katkıları var. Yatırımların bir ön önce Çanakkale kazandırılması için her sağlık yatırımı projesini yakından takip ederek zamandan önce yapılması için özel bir gayret sarf etti. Çanakkale’ de ne kadar Coronavirüs vakası az ve virüs nedeni ile yaşanan can kaybı sayısı az olsa da özellikle son yıllarda yapılan sağlık yatırımları ile yaşanabilecek kötü senaryolara da hazırlıklıyız. “dedi.

SAĞLIK YATIRIMLARINI VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Çanakkale’ de adeta bu günler ön görülerek çok önemli sağlık yatırımları yapıldığının altını çizen Makas “vatandaşlarımız her şeyin en iyisine laiktir öngörüsü ile  moder sağlık yatırımları Çanakkale’ ye kazandırdık. Amacımız vatandaşlarımızın en modern sağlık hizmetlerini alması ve rahat etmesiydi. Bu kapsamda  Çanakkale’ de 6.696 sağlık personeli ile sağlık hizmeti veriliyor. Vatandaşlarımıza  1 Entegre Sağlık Merkezi olmak üzere 1.basamakta, 10 Devlet hastanesi, 1 Entegre İlçe Devlet Hastanesi, 1Tıp Fakültesi Hastanesi, 30 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu,

64 Aile Sağlığı Merkezi, 166 Aile Hekimliği birimi, 6 Toplum Sağlığı merkezi ve 1 Ağız Diş Sağlığı Merkezi ile en modern ve ulaşılabilir sağlık hizmetini veriyoruz. “ dedi.

ÇOK ÖNEMLİ SAĞLIK YATIRIMLARI YAPILDI

Çanakkale’ ye yapılan sağlık yatırımları ile ilgili bilgilerde veren Makas “ 2002 yılında Çanakkale’ de 3 olan ambulans sayısı, 2019 yılına gelindiğinde 54 oldu. Acil sağlık hizmetlerinde 2002 yılında 3 olan istasyon sayısı  2019 yılına gelindiğinde 27 oldu. Coronavirüs salgının sürecinde çok önemli olan yoğun bakım yatak sayısı 2002 yılında Çanakkale’ de 35 iken 2019 yılına gelindiğinde yoğun bakım  yatak sayımsız 212 olarak gerçekleşti. Çanakkale’ de yeni hizmete alınan modern hastaneler’ de Çanakkale’ ye kazandıran çok önemli sağlık yatırımlarıdır. İlçelerimizden başlayacak olursak,  140 yataklı Biga Devlet Hastanesi 2018 yılında hizmet vermeye başladı, 100 yataklı  Çan Devlet Hastanesi 2011 yılında hizmet vermeye başladı bu hastanemizin yeni hizmet binası inşaatı tamamlanmak üzere, 100 yataklı Ezine Devlet Hastanesi  2013 yılının Nisan ayında hizmet vermeye başladı,  35 yataklı Ayvacık Devlet Hastanesi 2016 yılında hizmet vermeye başladı, 30 yataklı Lapseki Devlet Hastanesi 2018 yılında hizmet vermeye başladı, 11 yataklı Yenice Devlet Hastanesi 2018 yılında hizmet vermeye başladı ve Çanakkale’nin en büyük sağlık yatırımı 545 yataklı Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi 2017 yılının Ekim ayında hizmet vermeye başladı.”dedi.

CORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE VİRÜS VE ETKİLERİ İLE TÜM İMKANLARIMIZ İLE MÜCADELE EDİYORUZ

Coronavirüs salgını sürecinde hem  sağlık acısından hem de alınan tedbirler nedeni ile mağdur olan kesimlere yardım çalışmalarının ilk günden buya aksatmadan yapıldığına dikkat çeken Makas “Pandemi sürecinde ilimizde ilk vakanın Çan İlçesinde görülmesi nedeni ile Çan Devlet Hastanesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversite Hastanesi Pandemi Hastaneleri olarak 23 Mart tarihinde ilan edilmiştir. Tüm hastanelerde triaj alanları oluşturulmuştur. Her hastanede hasta ilk değerlendirilmeden sonra COVİD şüpheli görülen hastalar için sevk algoritmaları oluşturularak pandemi hastanelerine nakilleri sağlanmıştır. Günlük tüm başhekim ve ilçe sağlık müdürleri ile telekonferans yöntemi ile toplantı yapılarak, günlük değerlendirilmeler yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından Müdürlüğümüze gönderilen kişisel koruyucu ekipmanların başta pandemi hastaneleri olmak üzere tüm hastane, 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu, TSM, Aile Hekimlerine dağıtımı yapılmaktadır. Bakanlığımızca COVİD tedavisinde kullanılan ilaçların stok kontrolleri yapılarak temini ve dağıtımı yapılmaktadır. Pandemi kurulu toplantıları yapılarak diğer kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon sağlanmaktadır. Pandemi döneminde alınmış olan 28 Hıfzıssıhha Kurul kararları tüm Kamu Kurum/Kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Günlük 112 çağrı sayısı iki katına çıkmış olup, ambulans vaka sayısı %75 oranında artmıştır. Her olası vaka sonrası ambulans dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Tüm 112 personeline online eğitimler yapılmaktadır. Halka ve sağlık çalışanlarına yönelik Psikososyal destek hatları kurulmuştur. Vatandaşa yönelik kurulan Vefa Destek gruplarında sağlık alanında hizmet verilmektedir. Evde sağlık Hizmetleri genişletilmiş olup, 65 yaş üstü vatandaşların evde enjeksiyon ve pansumanları TSM personelince yapılmaktadır. İlaç raporları uzatılmış olup eczaneler ile koordine olarak ilacını alamayan vatandaşların ilaç teminine yardım edilmektedir. COVID pozitif çıkan hastaların temaslılarının bilgilendirme ve izolasyon çalışmaları yapılmaktadır. Evde takip edilen temaslılar için 20.000 adet broşür basılarak dağıtımı yapılmıştır. Yurtdışından gelen vatandaşlar ve askerler için karantina merkezleri oluşturularak, 14 gün boyunca kişiler buralarda takip edilmiştir. İl sınır bölgelerimizde trafik kontrol noktalarında ateş ölçümleri yapılmaktadır.” dedi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1051)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21358)   Bu Ay (58232)   Toplam : (1451852)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım