ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  BALKAN CORONAVİRÜS SALGINI, GELİRİNİ TURİZM İLE SAĞLAYAN KESİMİ İŞSİZ VE AŞSIZ BIRAKTI
Tarih : 25.04.2020  |  762 defa okundu..
TURİST REHBERLERİ VE ALAN KILAVUZLARI ÇOK ZOR DURUMDA

“Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan Tüm dünyayı ve etkisi altına alan, yayılan ve can kayıplarına neden olan Coronaviriüs salgınının tüm dünyada oldu gibi Türkiye’ de de turizm sektörünü  vurduğunu söyledi. Coronavirüs’ ün ekonomik etkilerine bakıldığında virüsün Türkiye’nin bacasız sanayisi olan turizmi adeta yok ettiğini ifade eden balkan” turizmciler olarak bu yıl Türkiye’ de turizm gelirlerinin bir önceki seneye göre en az iki katına çıkacağını ve müthiş bir turizm sezonu geçirmeyi ön görüyorduk. Tüm turizmcilerde bu beklentide hem fikirdi, çünkü çok iyi bir turizm fuarı tanıtım dönemi geçirmiştik. Ancak her şey çok kısa sürede adeta çöktü. Çanakkale’de nüfusunun beşte biri turizmden elde ettiği gelirleri ile geçiniyor. Dolayısıyla Coronavirüs salgınının turizmi tamamen bitirmesi geçimini turizm faaliyetleri ile sağlayan kesimi işsiz ve gelirsiz bıraktı” dedi.  Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan Coronavirüs’ ün Çanakkale turizmine etkilerini şu cümleler ile anlattı. “ Turizm Çanakkale için çok önemli bir gelir kaynağı. Turizmin çok ciddi sekteye uğramasından kaç kişi etkileniyor derseniz ben bu rakamın Çanakkale genel nüfusunun beşte biri diyebilirim. Beşte bir dediğim kesim ya otelcilikten, seyahat acentesi,  rehberlik, taksicilik, restaurant ve birçok sektörü kapsıyor. Turizm sektörü Coronavirüs salgınından en çok etkilenen sektör oldu. Hem bu süreçte hem de bu süreçten sonra turizm ne olacak zaman zaman turizmciler ile bir araya gelip bu konuyu görüşüyoruz. Neler yapabiliriz konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz ama Coronavirüs salgını ile ilgili süreç tahmin edilememesi nedeni ile bir çalışma yapılması da mümkün olmuyor.  Coronavirüs nedeni le turizm faaliyetleri tamamen durdu. Seyahat acenteleri müşterilerinden aldıkları kaparoları iade etmek zorunda kaldı. Turizmciler “ Çok iyi bir sezona giriyoruz “derken bir yandan işleri durdu bir taraftan da müşterilerinden aldıkları kaparoları iade etmek zorunda kaldılar.  Seyahat otobüs firmaları yeni turizm sezonu için otobüslerini yenilediler. Çanakkale’de çok ciddi bir turizm taşımacılı var. Onlarda şuan tepetaklak oldular. Diğer taraftan oteller. Otellerin  aylık çok ciddi giderleri var. koca bir kış sezonunu geçirdikten sonda doluluk oranlarının çok artacağı sezona girmek üzereyken onlarda Coronavirüs salgının nedeni ile kapatmak zorunda kaldılar. Tabi birde geçimini turizm rehberliği ile yapanlar var, turizm rehberleri de işsiz ve gelirsiz kaldı.”  

ÇANAKKALE CORONAVİRÜS’ TENEN ÇOK ETKİLENEN İL OLDU

“Çanakkale Coronavirüs salgınından en çok etkilenen il oldu. Çanakkale’de turizm sezonun 18 Mart ile başlardı ve Çanakkale’ ye akın akın insanlar gelirdi, ardından 25 Nisan’ dan okullar kapanana kadar Türkiye coğrafyasında en yüksek turizm potansiyeli olan il’ dik ve biz bu inanılmaz potansiyeli ve turizm hareketliliğini kaybettik. Bir Antalya, bir Kuşadası’ na baktığımızda onların turizm sezonu nisan sonu açılırdı. Kısacası yine tekrarlıyorum. Coronavirüs salgınından en çok etkilenen Çanakkale turizmcileri oldu. Şu an gerçekten turizmciler çaresiz durumda. Turizmciler işletmelerini kapatmış bekliyorlar. Bekleyerekte bir yere varılmaz. Şuan turizmciler tekrar bir araya geliyor, bu çalışma ve toplantılarımıza sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılıyor. Gelibolu Tarihi alan başkanlığı önderliğinde bu toplantılar yapılıyor ve toplantıda Coronavirüs süreci geçtikten sonra ki bu sürecin ramazan bayramından sonra olacağı tahmin ediliyor. Süreç geçtikten sonra neler yapılabilir, Çanakkale turizm’de nasıl tekrar öne çıkarılabilir çalışmalarını yapıyoruz. Çanakkale’ de çarşı esnafının da en büyük gelir kaynaklarında biri turizmdir. Çanakkale merkeze tur otobüsleri geldiği zaman bu yolcuları çarşıya sokuyoruz, alışveriş yapılıyor, yemek yeniyor, oteller doluyordu ve bu yerli ve yabancı turistler gecede çıkıp Çanakkale’ de restaurantlar’ da yemek yiyorlardı. Dediğim gibi Çanakkale’nin en önemli gelir kaynağı belirli dönemlerde turizmdi. Şu anda bu hareket maalesef durdu.”  

TURİST REHBERLERİ VE ALAN KILAVUZLARI ÇOK ZOR DURUMDA   

Çanakkale’de çok ciddi bir rehber potansiyelimiz var. Hem Gelibolu yarım adası alan kılavuzları hem de rehberlerimiz var. Coronavirüs salgınından en çok etkilenen meslek ise rehberler oldu. Çünkü rehberlerinin son zamanda sayıları epey bir çoğalmıştı. Rehberlerin tek gelir kaynakları da çalıştıkları zaman dilimi.  Turist rehberleri kışı geçirdiler tam çalışacak ve para kazanacakken Coronairüs salgını patlak verince rehberler tamamen çaresiz kaldılar. Rehberler için işin daha kötü tarafı, rehberler gurup gezdirdikleri için bu grup hareketlerinin de bu sene yani 2020’ de oluşması biraz soru işareti. Bu nedenle rehberlerin durumu gerçekten çok sıkıntılı. Ben birazda rehberlerin bu süreçte unutulduklarını gözlemliyorum. En büyük sıkıntıyı aslında onlar çekiyor.

CORONAVİRÜS SÜRECİNDEN SONRA TURİZM ALIŞKANLIKLARIMIZ DEĞİŞECEK

Coronavirüs sürecinden sonra herkesin Turizm alışkanlıkları değişecek. İnsanlar Coronavirüs salgını öncesinde olduğu gibi otobüslere binip gezmeye gitmek istemeyecekler. Peki ne olacak, herkes butik turları tercih edecektir. Turizm sektörü de kendi içinde bu yeni duruma kendisini hazırlaması lazım. Turizm bakanlığının bir hijyen sertifikası var. Bu çok güzel bir olay.  İnsanlara güven vermek gerekiyor. Bu sertifika ne anlama geliyor, turizm bakanlığı otelleri denetleyecek. Bu denetlemelerde otellerin müşterilerini tehlikeye atmayacak şekilde hijyen çalışmalarını sürdürecekler ise bu otellere sertifika veriliyor. Böylelikle oteller hem denetim altında tutulacak, hem de müşteri güven içerisinde sağlığını tehlikeye atmadan tatil yapacağı inancı ile otele gelecek. Bu çok güzel bir uygulama. Çok önemli bir konuda şu, Çanakkaleye de uzak doğudan gelen ve tatillerini bir çak ülkede geçiren yabancı turistler vardı ve hatırlarsanız bu yabancı turistler ağızlarında maske ile gezerler ve bu maskeleri dışarıda hiç çıkarmazlardı. Bizde onların bu durumunu yadırgardık. İşte bu  ve bu gibi hastalıklar Uzakdoğu’ da vardı. Uzakdoğu da bulunanlar yinede, hastalıklara rağmen tatillerin’ den vazgeçmediler ama tabi ki gerekli önlemleri alarak. Rehberlerde bu turları mikrofon ve turistlerin taktıkları kulaklıklar vasıtası ile hizmet verirlerdi. Yani artık turizmde de bazı şeyler değişecek. Başka bir yolla da insanları tekrar tur otobüsleri ile gezdirmek mümkün değil. İşte bu önlemleri almamız gerekiyor. Bizde turizmciler olarak bu süreçten sonra nasıl önlemler alırız, nasıl güvence veririz, ve bunları ciddiyet ile nasıl kontrol ederiz bunu konuşuyoruz. Çünkü insanları tekrar tur otobüslerine bindirmemiz, tekrar otellerde tatil yapmaya ikna etmemiz ve alıştırmamız gerekiyor. Bizde bunun için çalışmalar yapıyoruz şu anda.

TURİZMİN HAREKETLENMESİ İÇİN ÇANAKKALE’ YE CHARTER UÇAKLARININ İNDİRMELİYİZ

Çanakkale’nin turizm konusunda çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Çanakkaleli turizmciler olarak bu süreci çok iyi hazırlanarak geçirmeliyiz. Ben Coronavirüs süreci sona erdikten sonra Çanakkale’ de çok daha büyük bir turizm hareketinin olacağına inanıyorum. Yapılması gereken  Charter uçaklarını Çanakkale getirmemiz lazım. Şu anada Dünyanın her yerinde hava yolu şirketlerinin uçakları yatıyor.  Bu uçaklar uçacak yer arıyorlar. Çanakkaleli turizmciler bir araya gelirlerse, çünkü bunu tek bir  turizmci başaramaz,  turizmciler, otel işletmecileri, turist rehberleri v turizm taşımacıları bir araya gelirse, biz Avrupa’ dan yada farklı noktalardan Çanakkale’ ye Charter uçaklarını indirebilir. O zaman kat kat daha fazla nitelikli bir turizmi hareketine başlamış oluruz. Bir başka önemli konu ise kamp sektörü, kamp sektörü içinde Çanakkale’nin kaz dağları var. İnsanların oksijene ihtiyacı var. Alplerden sonra en fazla oksijen üreten yer Kazdağları. Bu insanların ihtiyaçlarını doğru tespit edeceğiz. Ardından da birer haftalık periyotlarla onları Çanakkale bölgesinde konaklatacağız, gezdireceğiz. Çanakkale’ de bunu başarabilecek çok kaliteli ve bilgili turizmciler  var. Biz hep birlikte Çanakkale’nin yarınlarına hazırlanmamız lazım. Aksi halde Çanakkale genel nüfusunun beşte birinin geçim kaynağı turizm olan kesimi çok daha büyük sorunlar bekler. 

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (297)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20015)   Bu Ay (57563)   Toplam : (1458695)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım