ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  TEMİZLİK TAKINTIMDAN NASIL KURTULURUM
Tarih : 20.04.2020  |  2208 defa okundu..
Bilinçaltı Dönüşüm Uzmanı &Yaşam Koçu Oya Özer yazdı.

 Sanırım  bu aralar bir hayli dertliyiz, çevremizden ve belki de en çok kendimizden. İki aydır Covid 19-Korona virüsünün hayatımıza etkisi hiçte küçümsenecek gibi değil. Hayatımızın neredeyse tüm alanınını kontrolü altına alan  korona virusü bilinçaltımızın gizli kalmış bir çok korku ve kaygısını da  fazlasıyla yüzeye çıkardı.

Bu dönem danışanlarımla en fazla çalıştığım konu OKB (Obsesif Kompülsif ) dediğimiz takıntılarımız. Bu takıntıların içinde en çok yer tutanını da TEMİZLİK TAKINTIMIZ “

“Ellerimi evin içinde bile defalarca yıkıyorum. Kıyafetlerimi dışarıdan geldiğimde temiz olduğuna inana kadar yıkıyorum. Alışverişe giderken kendimi savaşa gidermiş gibi hissediyorum. Yiyecekleri defalarca yıkamak zorunda hissediyorum ( hatta bir danışanım dışarıdan aldığı sebze meyveleri  çamaşır suyuyla yıkadığını söylemişti) Kapı kollarına dokunamıyorum. Başkasının evinde tuvalete giremiyorum. Paraya dokunamıyorum. Kimseyle tokalalaşamıyorum'' gibi takıntılar ve bu dönemde maalesef daha da arttı.


Elbette geçmişten beri bize öğretilen  atasözümüzde de olduğu gibi  “Temizlik imandan gelir” sözü bize gerçekten temiz olmayı ve  temizliğimize önem vermeyi öğretti. Ancak yukarıda belirttiğim gibi çok aşırıya kaçan davranışlar sizin ve çevrenizin hayatını zindana çevirecektir. Alınması gereken tedbirlerimizi aldığımızda ve kurallara uymak dışında, herşeyin fazlasında olduğu gibi temizliğin fazlası da hastalık olarak hayatımızı kısıtlayan olumsuz bir davranış olacaktır.

Temizlik hastalığı nedir

Temizlik hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık aslında obsesif kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu, her şeyin kirli olduğu hissine inanma ve her şeyi sürekli yıkama, silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması temizlik hastalığı olarak adlandırılır. Bunun altında yatan sebep anksiyete bozukluğu, şüphecilik ve emin olamama hissi, saplantılı düşüncelerdir. Diğer tüm takıntılarda olduğu gibi aynı süreci izler. Kişi bu bozuklukların mantık dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını engelleyemez. İstem dışı davranışlarını sürekli tekrarlayarak engellemeye çalışır. Saplantılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir. Fakat başarılı olamaz Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

 

Temizlik hastalığını nasıl yenebiliriz.

Biliyoruz ki bilinçaltı her türlü davranışın kaynağı. Bilinçaltına geçmişte yerleşen herhangi olumsuz bir kayıt kendisini davranışlarda olumsuz, aşırıya kaçan bir şekilde gösterir. Kaygı bozukluğu, panik atak, fobiler, aşırı kilo alma eğilimi, alkol problemi, ilişki problemleri, iş hayatında başarısızlık, kayıplar  gibi yolunda gitmeyen her türlü yaşamsal bozukluk bilinçaltınızın geçmişte kaydettiği olumsuz bir kayıttır.

 Altında yatan duygu, geçmişte yaşanan taciz, sevdiğiniz birinin ani ölümü,  anne babaya mükemmel çocuk olduğunu kanıtlama çabası, terkedilme, istenmeyen taşınma ve göç gibi kayıtlar OKB denilen takıntıların artmasına neden olacaktır.

 Öncelikle bilinçaltınıza “GÜVENDEYİM” mesajını vermeniz önemlidir. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, dış koşullar ne kadar olumsuz olsada içeride hissedeceğiniz olumlu duygu ve düşünce  yaşamınızı daha kolay yönetmenizi sağlayacaktır. Zihin yönetimi dediğimiz duygu ve düşüncelerinizi yönetmeyi öğrendiğinizde yaşamınızı da daha keyifli ve huzurlu yaşarsınız.

Kendi kendinize yapacaklarınız için;

Aşırıya kaçan davranışlarınızı tespit ederek onları her gün biraz daha az yapmaya çalışın.

Hergün  bilinçaltınıza güvende ve değerli olduğuna dair olumlu mesajlar gönderin. (olumlamalar yapın)

 Bu konudaki meditasyon videolarını izleyin ve meditasyon yapın.

Kendinize bir hobi edinin. Her gün ona belirli bir zaman ayırın. Bilinçaltı zevk aldığı şeyleri yapmaya başladığında diğer davranıştan uzaklaşacaktır.

 Unutmayın, bilinçaltı aldığı emirlerle çalışır. Ona verdiğiniz mesajlara dikkat edin. Tehlikede olduğu mesajını alırsa, size kendinizi güvensiz ve kaygılı bir hayatı yaşacaktır. (Bilinçaltı kayıtlarınız değişebilir)

Eğer bu konuyla tek başınıza başa çıkamıyorsanız, bir uzmandan  terapi almayı ihmal etmeyin.

 Sevgiyle, sağlıkla, güvende, huzurla olun.

Oya Özer

Bilinçaltı Dönüşüm Uzmanı &Yaşam Koçu

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1181)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20899)   Bu Ay (58447)   Toplam : (1459579)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım