ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KAYA: ÜRETİCİ ASLA KÜSTÜRÜLMEMELİ
Tarih : 19.04.2020  |  910 defa okundu..
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Marmara Bölgesi Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları ile bir toplantı yaptı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen görüşmede, Marmara Bölgesi Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanları Bayraktar’a sorunlarını anlattı. Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı İsmail Kaya, sorun, talep ve önerilerini belirtti. Üreticinin mesaisinin tamamını arazide geçirdiğini belirten Başkan Kaya, üreticiye hizmet eden kurumlar ise yarım mesai yaptığını söyledi. Devletin milleti için, üretici için var ettiği kurumların, bu zor günlerde üzerine düşen görevlerden kaçmamaları ve onların da elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Başkan Kaya; “Ziraat Bankaları önünde uzun kuyruklar var. İnsanlar saatlerce sıra bekliyor. Acilen bu duruma çözüm getirilmesi gerekiyor” dedi.

Üreticinin yükünü hafifletecek adımların atılması gerektiğini vurgulayan Başkan Kaya; “Üreticiler ürettiği ürünlere alım garantisi bekliyor. Üretici ürettiği ürünlerdeki fiyatlardaki istikrarın korunmasını istiyor. Tarımsal elektrik kullanımındaki faturaların mutlaka ve mutlaka hasat döneminde çıkarılması gerekiyor. Üreticiye itibar kazandıracak çalışmaların desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu. Üreticinin asla küstürülmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Kaya, üretici 1 yıl üretim yapamazsa büyük bir kaybının olmayacağını ama böyle bir senaryonun ise topluma bedelinin çok ağır olacağını belirtti.

“Alım garantisi üretici için çok değerli”

Tarımdaki sorunları anlık tespitlerde bulunarak, hızlı çözümler getirilmesinin üretici için çok kıymetli olduğunu vurgulayan Başkan Kaya, üretim planlamasının önemli olduğunu söyledi. Kaya; “Bu planlamaya göre, alım garantilerinin üretici için çok değerlidir. Taban ve tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilerek hem üretici hem de tüketici korumaya alınmış olacaktır. Üreticilerin piyasadaki dolandırıcılardan korunması gerekiyor. Üretici asla kendini yalnız hissetmemeli” dedi. Marmara Bölgesi Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları, sorunların ilgili bakanlıklara iletilmek üzere aktardı, yapılması gerekenler ve çözüm önerileri konuşuldu. Görüşmeye Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları katıldı.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (424)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20142)   Bu Ay (57690)   Toplam : (1458822)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım