ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  BALKAN TURİZM DE TÜM SEKTÖR İLE BERABER TÜM UMUTLAR DA ÇÖKTÜ
Tarih : 07.04.2020  |  729 defa okundu..
TURİZM BİTTİ, BUNDAN SONRA NE YAPABİLECEĞİZ, ONU DÜŞÜNECEĞİZ

Turizmci ve Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan Coronavirüs Salgınından en çok etkilenen sektör olan turizmi değerlendirdi. Balkan, Türkiye için çok önemli olan özelliklerde son yıllarda ülkeye çok ciddi döviz girdisi sağlayan turizmin, çok sayıda iş kolunun da ayakta durmasına, istihdam sağlamasını imkan verdiğini ifade ederek “Çok önemli olan kocaman bir sektör çöktü, ve bu sektörün çökmesi ile beraber turizmden faydalanarak gelir elde eden sektörler de bu sene gelir elde edemeyecek” dedi. Balkan değerlendirmesinde şunları söyledi.

ACENTELER BÜYÜK DARBE GÖRDÜ

“Aslında 2020 yılına turizm ile ilgili çok büyük umutlarla başlamıştık. Çünkü turizm tanıtımı ile ilgili çalışmalarımız gayet iyiydi. Geçtiğimiz senede çok iyi sonuçlar alınmıştı. Türkiye’ ye gelecek Carter uçaklarının çok fazla geleceği Emitt Fuarında ifade edilmişti. Birden bire turizmde tüm umutlar çöktü. Coronavirüs salgının en çok turizm sektörünü etkiledi. Seyahat acentesinden tutun rehberine, otobüs işletmecisine ve oteline kadar sektör tamamen çöktü. Oteller olduğu gibi boşaldı. Otellerin birde ciddi giderleri var. Personelleri de çok daha fazla. Kiralık oteller vardı. Daha da kötüsü, tüm seyahat acenteleri turlarını kıştan satmaya başlamışlardı. Bu turların kaparoları otellere, uçak şirketlerine otobüs şirketlerine yatırıldı. Bu kaparoların iade edilmesini beklemeden seyahat acenteleri müşterilerinin güvenini kaybetmemek için, özellikle Çanakkale gibi bir yerde seyahat acenteleri yapılan rezervasyonlar ile ilgili ödemelerin tamamının müşterilerine iade etti.  Çünkü herkes Coronavirüs salgını ile bir panik içine girdi, bu panik neticesinde de tur satın alan vatandaşlar şimdi param ne olacak sorusunu acentelerini sordu, acentelerde tüm rezervasyon ücretlerini  müşterilerine geri ödediler. Çünkü Çanakkale küçük bir yer herkes birbirini tanıyor. Hiç kimsede imajını bozmak istemiyor. Çok ciddi meblağlar geri ödendi bu kısa süre içerisinde bir hafta içinde Abidos Seyahat’ ten 100 Bin TL yeri ödeme yapıldı. Turlar bayağı bir doluydu. Burada alınan ödemeler otellere, uçak şirketlerine yada otobüs şirketlerine girmişti. Bu ödemelerin geri dönüşü olmadan müşterilere para iadeleri yapıldı. Durum böyle olunca da seyahat acenteleri ikinci büyük bir darbeyi de bu şekilde aldılar.”

TURİST REHBERLERİ TAMAMEN İŞSİZ KALDI

“Birde hiç konuşulmayan bir konu var rehberler. Çanakkale’de çok ciddi bir rehber potansiyeli var. Rehberlerin tek gelir kaynağı turizm. Sigortalarını dahil olmak üzere turlardan elde ettikleri gelirleri ile ödüyorlardı. Rehberler şimdi hiçbir şekilde para kazanamıyorlar ve giderlerini karşılayamıyorlar. Bacasız sanayi diye ifade eden ve çok büyük katkı sağlayan bir sektör tamamen çöktü Şuan. Rehberler şuan 2020 yılı sezonunu kapatmış durumdalar. Çünkü rehberlerin verdiği hizmet otobüs içinde olan, çok insanın bir arada olduğu ve gezdirildiği bir hizmet ve organizasyonlar. İnsanlar artık yan yana gelmeye korkuyorlar yada yan yana gelmeleri yasaklandı. Bütün bir kış sezon boyunca yaz sezonu beklendi, beklendi ama baktığımızda 2020 sezonu tamamen bitti. Ne olacak şimdi turizm rehberleri 2021 sezonumu bekleyecekler. Bu insanlar nasıl dayanacaklar. Bu insanların mesleği bu. Rehberlik yada alan kılavuzluğu geçinen insanlar var. tahmini bu mesleği  Çanakkale’de yapanların sayısı yaklaşık bin kişi. Bu insanları aileleri var ve geçim sıkıntısı çekiyorlar. Coronavirüs salgını ekonomik paketinde Rehberlere yönelik hiç bir şey yok. Herhangi bir desteklemede gündeme bile getirilmiyor. Oysa turizmin  en önemli   aktörlerinden bir tanesi profesyonel rehberlerdir. Bu konuda çok büyük sıkıntı var.”

TURİZM BİTTİ, BUNDAN SONRA NE YAPABİLECEĞİZ, ONU DÜŞÜNECEĞİZ

“Turizmciler seyahat acenteleri şu an önünü göremiyor. Şimdi kiralar devam ediyor. Elemanların işten çıkarılmaması gerekiyor. Turizm sektöründe yetişmiş insan ile iş yapabilirsiniz. Turizmde yetişmiş eleman olmazsa  Zaten iş yapamazsınız. Ülkemizde ve Çanakkale’de Birde kısa bir sezonda turizm faaliyeti yapabiliyorsunuz. Şimdi 2020 için söylüyorum tüm kış beklendi tam turizmden para kazanılacak, son can simidi olarak görülen yaz sezonu bitti. Bu çok kötü oldu. Bununla birlikte turizmden elde edilen gelir birçok farklı sektörlere de yansıyordu. Onlarda bu sene turizm kaynaklı gelir elde edemeyecek.”

SALGIN SONRASI İÇİN YAPILACAK ÇALIŞMALARA GÖRE PLANLAMA  YAPIYORUZ

“Ama biz turizmciler ne yapacağız. Önümüze bakacağız. Bundan sonra ne yapabiliriz düşüneceğiz. İşte bu konu üzerine Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği olarak Çalışmalar yapıyoruz. Dernek yönetim kurulunda bir karar aldık. Coronavirüs salgını biter bitmez Çanakkale turizmini tekrar canlandırmak için hem yurt içine hem yurt dışına turizm yazarlarını Çanakkale’ye getirmek onları Çanakkale’de ağırlamak, bizim biliyorsunuz Dardanos’ ta Sun San otelimiz var. Bu otelimizde turizm yazarlarını ağırlamak onlara Çanakkale’yi  yazmalarını, okurlarını Çanakkale’ ye yönlendirmelerini isteyeceğiz. Bir yandan da bunun gibi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ama yine söylüyorum önümüzü de göremiyoruz tabi.”

ÇANAKKALE’LİLERDEN SEKTÖRÜMÜZE DESTEK VERMELERİNİ BEKLİYORUZ

“Coronavirüs nedeni ile yapılan desteklerde yetersiz baktığımız zaman ülkenin bacasız sanayisi olan ve çok önemli döviz getiren kocaman bir sektör  çöküyor sanki buna göz yumuluyormuş gibi bir durum var. Tamam kabul ediyorum birden bire çok büyük bir sorun çıktı ve bu sorundan tüm dünya etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Ancak Türkiye için turizm sektörü çok önemli. Bu büyük sorun inşallah geçecek ve geçtiği zaman  ben Çanakkalelilerden şunu rica ediyorum. Şuana kadar çok büyük bir girdi sağlayan bu turizm  sektörüne destek olmalarını, tatillerini ve seyahatlerini yerel Acenteler vasıtası ile rezervasyon yaptırmalarını istiyorum. Açıkçası Çanakkale turizmi olarak tekrar ayağa dikilmemiz gerekiyor. Bu konuda da tüm Çanakkale’den destek bekliyoruz.”       

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (839)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21146)   Bu Ay (58020)   Toplam : (1451640)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım