+90 539 342 6363
 
   

  CHP İL BAŞKANI URALDAN GESTAŞ'IN FAHİŞ ZAMLARINA TEPKİ

Tarih : 22.04.2022  |  141 defa okundu..
CHP'Lİ METİN ÜMİT URAL ; " GESTAŞ'IN YAPTIĞI ZAMLAR KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİNE ALT YAPIMI OLUŞTURUYOR, YOKSA ARKA BAHÇE İÇİN KAR PEŞİNDE MİSİNİZ ADALARDA YENİ GİRİŞİMCİLERLE BİR HESAP PEŞİNDE MİSİNİZCumhuriyet Halk Partisi Metin Ümit Ural, geçtiğimiz günlerde GESTAŞ tarafından gerçekleştirilen arabalı vapur ve yolcu sefer ücretlerine yapılan zamlar hakkında bir açıklamada bulundu.
CHP İl Başkanlığında CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, CHP İl Genel Meclis Üyeleri İsmail Gürse ve Ömer Ar ile İl ve İlçe yöneticileri ile partililer katıldı. Başkan Ural burada yaptığı açıklamada ; " Yapılan Zamlar, Köprü geçiş ücretlerine alt yapımı oluşturuyor, yoksa arka bahçe için kar peşinde misiniz Özellikle Adalar için, adalarda yaşayan insanımıza üretene, esnafa zulüm mü yaparak işini yürütmesinde işleri karışsın zorda kalsınlar, Adalarda yeni girişimcilerle bir  hesap peşinde misiniz GESTAŞ fiyatlarını köprü fiyatlarına yaklaştırarak karlı hale getirip Kamu malını özelleştirmek için mi bu zamları yapıyorsunuz" dedi. 
Geçtiğimiz günlerde GESTAŞ tarafından arabalı vapur ve yolcu tarifelerine bir ikinci zam daha yapıldı. Gerçekleşen bu zamlara ve sefer saatlerinde geçilen uygulamaya vatandaşlar büyük tepki gösterirken bir tepkide CHP'den geldi. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural tarafından yapılan açıklama şöyle ;


"GESTAŞ KİMİN ŞİRKETİ"
Çanakkale’mizde Boğaz geçişi ve 2 adamız, Bozcaada ve Gökçeada ulaşım zorunlulukla yapılıyor. Halkın sorunları diz boyu, insanımız mutsuz ödeme zorluğu çekiyor. GESTAŞ Ülkedeki zamlara uyarak yılın 2. fahiş zammını da yapmakta gecikmedi.
GESTAŞ kimin şirketi, ne zaman ve ne için kuruldu buna da hep birlikte şöyle bir bakalım. Şirket 2006 Yılında % 99,87’si İl Özel İdaresine ait, Çanakkale Bölgesindeki iskele ve Deniz ulaşımının özelleştirilmesi kararıyla Denizcilik işletmeleri ( TDİ ) ndan İl Özel İdaresine devir ile oluşturulmuştur. Şirket 2006 yılından bu yana Çanakkale'mizin yükünü çekmiş, Valilerin, iktidar mensuplarının sorunların çözüm şirketi olarak görev yapmıştır. Özellikle,  iktidarın arka bahçesi, İl Özel İdare üzerinden siyasi harcamaların, tören ve ağırlama giderlerinin çözüm merkezi olmuştur. Buna bağlı olarak ta, kendini yenilemek yerine eski, işletme maliyetli yüksek, masraflı gemilerin deposu haline gelmiş, getirilmiştir. 
Şimdilerde ise GESTAŞ, yıllarca Türkiye Deniz İşletmelerinin yaptığını bile yapamamakta ve halkımızı, insanımızı her türlü zorlukla karşı karşıya bırakmış durumdadır.  Feribot ücretlerine ( 2022 yılının 2. Zammıyla ) bir gece de % 42 - %117 arasında zam yapmıştır.


Sayın Naim Makas’a soruyorum, bu nedir halkımıza ne diyeceksiniz, yoksa GESTAŞ’la geçmeyin köprüden geçin mi diyeceksiniz 
Bozcaada'mızın sorunlarına gelirsek, Adamız yaşayanlarıyla, üreten çiftçisiyle, esnafıyla ve Turizmiyle önemli bir adamızdır. Yapılan zamlar ve alternatif geçiş çözümleri istememiz adadaki, tarımınavlun dolasıyla esnafı ve dolasıyla yaşamı zorlaştırıyor. Günübirlik gelip geçenler için adalar için adalıların çözüme ihtiyacı var, talep ediyorlar.
Gökçeada’mızın sorunlarına bakarsak,Burada deniz ulaşımı daha da zor. Ada’dan Çanakkale’ye gelen işini görüp dönmek isteyenler, yine Çanakkale’den Ada’ya gidip dönmek isteyenler işlerini aynı gün yapıp dönmemekten şikayetçi. Kış aylarında yapılamayan seferlerin, ada yaşamını zorlaştırması. Kabatepe’ye gelen yolcuların aktarım yapma sorunların düzelmesini ister Gökçeadalılar. Yine zamlı fiyatlardan şikâyetçi Gökçeadalılar.
İşte GESTAŞ, işte Adalıların halkın çözüm bekleyen sorunları. Halk zamları yüksek buluyor, seyahat etme haklarının Anayasal hak olduğunu ve devletçe desteklenmelerini istiyor deniz aşırı yaşayan Çanakkale halkı.
Şimdi bizim sorularımız olacak GESTAŞ’a, yöneticilerine ve AKP’nin İl Başkanı sayın Naim Makas’a ;
1. Yapılan Zamlar, Köprü geçiş ücretlerine alt yapımı oluşturuyor, yoksa arkabahçe için kar peşinde misiniz
2.  Köprüde garanti olan 45.000 Araç, rakamı 5.000’ de kaldığı için, GESTAŞ fiyatlarını arttırarak, GESTAŞ yerine Köprüye mi araç yönlendirmeyi hedefliyorsunuz
3. Özellikle Adalar için, adalarda yaşayan insanımıza üretene, esnafa zulüm mü yaparak işini yürütmesinde işleri karışsın zorda kalsınlar, Adalarda yeni girişimcilerle bir  hesap peşinde misiniz
4. Hiç iş bilmiyorsanız; sürekli geçiş kullanan yerleşik yolcu ve esnaf için süspanse ederek özel fiyatla kamu olarak halka hizmet etmeyi neden düşünmüyorsunuz
5. İstanbul ( İDO ) ve İzmir ( İZDENİZ ) gibi kamuya hizmet eden kuruluşlarla aranızda ne fark var! Yoksa siyasete arka bahçe olmak için mi Zamlar la halkı zora sokuyorsunuz.
6. Ve yine ;GESTAŞ fiyatlarını köprü fiyatlarına yaklaştırarak karlı hale getirip Kamu malını özelleştirmek için mi bu zamları yapıyorsunuz

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım