ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÜNAL ESNAF, GERİ ÖDEMESİZ NAKİT DESTEĞİ YADA KREDİ İSTİYOR
Tarih : 04.04.2020  |  751 defa okundu..
İŞLER TAMAMEN DURDU, ESNAF ZOR DURUMDA

Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan son dönemde esnafa çıkan destek paketinde yer alan krediler konusunda sıkıntı yaşandığının altını çizdi. Esnafların sık sık kendisini aradığını ve bu destek kredilerinden hem şartlar hem de oluşacak şartlar nedeni ile faydalanamadıklarını ifade ettiklerini söyleyen Özcan “ esnaflarımız destek paketinde yer alan kredilerden faydalanamadıklarının, zaten daha önce Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden çektikleri kredileri ödemekte güçlük çektiklerini, destek kredisini çektikleri taktirde ödemelerinin mümkün olmadığını söylüyorlar. “dedi. Coronavirüs salgınından sonraki dönemde de vatandaşların yinede tedbirlerini üst düzeyde tutacaklarından emin olduğunun altını çizen Özcan,”bu salgın bitse de vatandaşlar önlemleri devam ettirecekler ki bu gayet normal. Bu nedenle de esnaflar bence 2020’nin sonuna kadar bekledikleri işleri yapmalarının mümkün görmüyorum” dedi.telefonlarının susmadığını tekrar tekrar ifade eden Özcan esnaf kesin ve net bir şekilde 3 aylık süreçte kendini geçindirebilecek geri ödemesiz nakit desteği yada hibe kredi bekliyor” dedi. Özcan yaptığı değerlendirmede şunları söyledi.. 

İŞLER TAMAMEN DURDU, ESNAF ZOR DURUMDA

“ Kısa çalışma ödeneği ile ilgili detaylar belli oldu. Yanında işçi çalıştıranların ne kadar süre ile sigorta primi ödemesi gerektiği, bu süreç içerisinde işçi çıkarılmaması gerektiği ile ilgili belgeleri online sistem il yapabiliyorlar. Bununla ilgili işkur yapacağı denetim ve inceleme sonrasında, askeri ücretin yüzde 60’ı kadar yanında işçi çalıştıranlara işçi başına bir teşviki var. Burada esnaf ve sanatkar ile ilgili durumu ifade edecek olursak, yanında işçi çalıştıran çok büyük şirketler gibi değiliz. Kısa çalışma ödeneği konusunda esnaflarımıza gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Yanında işçi çalıştıran esnafımız varsa devletin belirlemiş olduğu kriterlere uygun olan işletmeler kısa çalışma ödeneğine başvuru yapacaklar. Şu an  esnafın SGK primleri, Bağkur primleri ile esnaf kefalet Kooperatifinden çektiği kredilerin geri ödemeleri faizsiz şekilde 3 ay ertelendi. Örnek veriyorum  3 ay SGK primi ve Bağkur primi tahakkuk ettirilmeyecek. Bu ertelemeler Nisan Mayıs ve Haziran aylarını kapsıyor. Bu 3 aylık dönem sonrası da 6 aylık boşluktan sonra primler ödenecek. Esnaf ve sanatkarın beklentisi ne, tüm tabanımızın isteği ne, sıkıntısı ne, şu an itibari ile işletmelerin yüzde 90’sanı kapalı. İçişleri bakanlığı tarafından Coronavirüs salgınının yayılmaması için alınan tedbirler nedeni ile kapalı olan işletmelerin yanında bide “ Evde kal “çağrısı il dışarıda insanların olmaması sirkülasyon olmaması bu nedenlerde alışveriş olmaması sebebi ile kendiliğinden kapanan işletmeler var. Şimdi bu tedbirler kapsamında alınan kararlar pazarcı esnafını bile etkiliyor. Sebze ve meyve dışında pazarlarda tezgah açmama yasağı var. Yanlnızca pazardan geçinen esnaf ve sanatkar var. Bunun yanında okullar eğitim öğretime ara verdi. Okullar ile ilgili şehir işi ilçeler arası ulaşım tedbirleri de alındı. Bu tedbirler ile ilgilide şoför esnafının da işleri durdu. Kısacası tüm işler durdu.

ESNAFi GERİ ÖDEMESİZ NAKİT YADA KREDİ DESTEĞİ İSTİYOR 

Bu durumda esnaf ne istiyor, esnaf şunu diyor. Esnaf Kefalet Kefalet Kooperatifleri ve Halk Bankası tarafından  25 bin TL’ ye kadar, esnaflara Esnaf Kredi Kooperatifi tarafından 3 ay geri ödemesiz, Halk Bankası tarafından 6 ay geri ödemesiz bir kredi yapılandırması var. Bu kredilerin esnaf tarafından çekilebilmesi içinde bir takım şartlar var. Esnaf diyelim ki bu destekten faydalansın, ancak esnaf “ Bu kredi desteğinden faydalansak ne olur başkanım, bizim zaten Esnaf Kredi Kefalet kooperatifine ve bankalara normal kredi ödemelerimiz var. biz  şuan normal çektiğimiz kredilerimizi ödemekte sıkıntı yaşıyoruz.  Bu 3 ay sonra, 6 ay sonra  ödemesi başlayacak destek kredisini çekersek bu krediyi nasıl ödeyeceğiz” diyorlar. Bu konu ile ilgili esnafın istediği net ve açık bir durum var. açık açık tüm esnafların bize söylediği, “devlet bize yardım etsin” diyorlar. Zaten Bağkur primini bile ödeyemeyen esnaf nakit olarak yardım bekliyor. Bir başka konu ise 3 ay sonra 6 ay sonra işler nasıl olacak. Coronavirüs ile ilgili alınan önlemler ile vatandaşlar biraz rahatlasa bile, virüs salgınından sonra diyelim ki kahvehaneler açıldı, diyelim ki lokantalar açıldı. Esnaf Sanatkarlar Odaları birlik Başkanı olarak iddia ediyorum esnafların beklediği  işleri 2020 sonuna kadar bulmaları mümkün değil. Halk ne kadar Coronavirüs tehlikesi geçti dense de elinden geldiği kadar kalabalık yerlere gitmeyecek. Bu refleks gayet doğal hepimizin yapısında var. Yine söylüyorum açık ve net, iş yeri kapanan esnaf ve sanatkarlar ile ilgili devletimiz nasıl 2 milyon kişiye ihtiyacı var deyip maddi destek sağlıyor ise bizim kapanan işletmelerimize belli bir miktar esnaf başına 3 aylık süreç ile ilgili aylık nakit yardımı yapmalı. Yada bununla ilgili daha önceki dönemlerde KOSGEB tarafından 20, 25 bin TL’ ye kadar karşılıksız hibe krediler verildi. Şu anda da esnaf bunu bekliyor. Bu hibe kredinin limiti ne olur o ayrı bir konu. Ama esnaf 3 aylık zaman içerisinde esnafın kirasını karşılayabilecek, kendi ev masraflarını karşılayabilecek geri ödemesiz nakit yardımı bekliyor. Tüm esnaflarımızın beklentisi bu. Telefonlarımız susmuyor. Anlatıyoruz esnaflarımıza diyoruz ki mesleki kuruluşlar olarak biz yetkililere arz merciyiyiz. Bizim odalar ve birlik olarak yetkimiz belli. Ama esnaf diyor ki” kardeşim devlet para vermese bağlı bulunduğumuz ve üyesi olduğumuz odalar bize para versin” diyorlar. Odaların parası yok. Esnaf odalarının parası olsun da o para esnaflarımıza feda olsun.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1115)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20833)   Bu Ay (58381)   Toplam : (1459513)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım