ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  URAL DAN: BASINA VE KAMUOYUNA;
Tarih : 01.04.2020  |  799 defa okundu..
URAL DAN: BASINA VE KAMUOYUNA;

Ülkemizin ve bütün dünyanın başına adeta bela olan Corona Virüsü dünyanın büyük bir bölümünde hızla can almaya devam ederken, ülkemizde siyasal iktidarın etkili tedbirleri bir türlü devreye sokamaması , insanlarımızın psikolojileri üzerinde olumsuz etki yapmasına neden olmaya başlamıştır.
Covit-19 Salgınının ülkemize en az zararı vermesi için, 18 Mart 2020 ve 25 Mart 2020 tarihinde açıklanan EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİ ve EKONOMİK DESTEK PAKETİ programında hiç yer verilmeyen ve ülkemiz açısından hayati önem taşıyan TARIM sektöründeki sorunlar her geçen gün derinleşerek büyümeye devam etmektedir.
Çankaya köşkünde yapılan , Corona ile mücadele zirvesinden sonra Cumhurbaşkanının açıkladığı tedbirlerin geneli , sermayenin desteklenmesine yönelik tedbirlerdir. Yani devleti yöneten iktidar , virüse karşı devletin desteğine ihtiyaç duyan dar gelirli , emekli ,geliri olmayan işsizler ve çiftçileri değil , sermayeyi koruyacak tedbirler almayı ve teşvikler vermeyi kararlaştırmıştır. Bununla da yetinmeyerek Biz Bize Yeteriz deyip vatandaşa İBAN numarası verip yardım toplama talebinde bulunmuştur.
Koronavirüs ile mücadele için açıklanan 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Paketinde çiftçilerimiz için alınan hiçbir tedbir yoktur. Üreticiler yok sayılmıştır.
Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl örgütü olarak Tarımsal alanda bir takım kararların acil olarak alınmaması halinde, bir çok ürünün ekim dönemine girdiğimiz şu günlerde ,üretimin düşeceğini , tarımsal ürün ve gıdalarda kıtlık riskinin artacağını belirmek istiyoruz. Tarımsal alanda hizmet veren üreticilerimizin , devlet tarafından koronavirüsünün ekonomide yarattığı olumsuz etkilerinden korunması gerektiğini ve tarıma yönelik acilen alınması gereken bazı önlemleri kamuoyu ile paylaşmak ve iktidarı uyarmak bir zorunluluk haline gelmiştir.
-Nisan ve Mayıs ayları tarımda ekim aylarıdır. Fideliklerin dağıtımı sağlanmaz ,salgın nedeni ile çiftçi araziye çıkmaz , mevsimlik işçiler çalışamaz ise , kısa bir süre sonra marketlerdeki raflar boşalır , dışa bağımlılık artar ve sonucunda Kıtlık ile karşı karşıya kalırız.
-Tarımsal alanda tarımsal planlama yapılmalı ve üretim seferberliğinin derhal başlatılması gerekmektedir.
-2020 Yılının çiftçi desteklemeleri yıl sonuna kadar ödenmelidir.
-Çiftçilerin Ziraat bankası, özel banka ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yeniden yapılandırılmalı ve 2020 yılı için faiz alınmamalıdır.
-Çiftçilerin Bağ-kur ve SSK borçları 2020 yılının hasat sezonu sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmelidir.
-Buğday alım fiyatı ve alım garantisi verilerek şimdiden açıklanmalıdır.
-Üretim girdilerini oluşturan, gübre , tohum , ilaç , yem , mazot , elektrik gibi girdilerin maliyetleri düşürülmeli ve destek verilmelidir. KDV indirimi dahil üreticiyi ve üretimi rahatlatıcı önlemler bir an evvel alınmalıdır.
-Tarımda önemli bir iş gücü konumunda bulunan geçici ve mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına kalıcı çözümler üretilmelidir.
-Geliri olmayan Orman köylülerine ve diğer köylülere her ay düzenli bir destek ödemesi yapılmalıdır.
-Fide üretiminde % 8 – 18 oranında uygulanan KDV oranları sıfırlanmalıdır.
-Halkın gıda ihtiyaçlarını karşılayan gıda işletmelerinde çalışan işçilerin iş güvencesi sağlanmalıdır.
-Ekilmeyen tarım arazilerinin tekrar ekilmesi sağlanmalıdır.
-Ülkemiz genelinde yaşanan kuraklık nedeni ile bilinçsiz su kullanımının önüne geçilmelidir.
-Tarımda üreticilik yapanlar hakkında başlatılan icra davaları durdurulmalıdır.
Unutulmamalıdır ki Virüs insanı öldürür , ama açlık ise insanlığı öldürür.
Koronavirüs ile mücadele eden bütün ülkeler halkına yönelik destek paketleri açıklarken, ülkemizi yöneten siyasal iktidar ise halktan para toplamaya çalışmaktadır.
Siyasal iktidarı ,tarımda yaşanacak olumsuzlukları ortadan kaldırmak için , bir an evvel tek taraflı olarak sermayeyi korumaya yönelik aldığı önlemleri bırakıp , yukarıda açıkladığımız tarımda acil olarak alınacak tedbirleri almaya davet ediyoruz. 01.04.2020

Metin Ümit URAL
Çanakkale CHP İl Başkanı

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1086)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20804)   Bu Ay (58352)   Toplam : (1459484)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım