ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  BERKİT HÜKÜMET EKONOMİK TEDBİRLERİ ACİL OLARAK GENİŞLETMELİ
Tarih : 29.03.2020  |  763 defa okundu..
ELEKTİRİK VE DOĞAL FATURALARI BORÇLARI DOLAYISI İLE KESİLMEMELİ

Çanakkale Tüketici Koruma Derneği Şube başkanı Ali Rıza Berkit tüketicileri uyardı. Coronavirüs salgını nedeni ile ilk olarak 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza, ardından da salgının yayılmaması için “Evde Kal” sloganı ile vatandaşları büyük bir bölümünün de evde kaldığına dikkat çekerek “ Evde kalınması nedeni ile internet üzerinden satışlarda ciddi derecede arttı. Ancak bu konuda yapılan uzaktan alışverişlerde son günlerde önemli derecede şikayet alıyoruz” dedi. Berkit açıklamasında “Hükümetin aldığı karar doğrultusunda 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların virüsten korunmak için ve ardından da tüm vatandaşların uyguladığı “evde kal” hareketi ile mesafeli satış yani internet ve televizyondan satışlarda arttı. Bu tür mesafeli alışverişlerde ülkemizde maalesef yıllardan beri bazı firmalar insanları verdikleri ürün haricinde ürün göndererek yanıltarak satış yapıyorlar. Hatta tüketiciyi aldatarak satış yapıyor. Bu anlamda da son günlerde ciddi şikayetler var. biz tüketici koruma derneği olarak internetlerden satışlarda kurumsal marka ve internet sitelerinden alışveriş yapmalarını öneriyorduk. Ancak gelinen süreçte bazı kurumsal internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin o internet sitesi içinde dükkan açarak kurulsal firma adı altında satış yapması nedeni ile ciddi tüketici Şikayetleri doğduğu gözleniyor. Tüketiciler bilinen güvenilir olduğu düşünülen internet sitelerinden ve markalarından alışveriş yaptıklarında ürünlerin zamanında gelmediği gelen ürünlerin ise istenilen ürün olmadığın gelen bazı ürünlerin replika denilen sahte ürünler olduğu, yönünde şikayetler geliyor. Bu konu ile ilgili yasa çok açık. Mağdur olan tüketiciler 10 bin 380 TL’ ye kadar olan uyuşmazlıklarda Tüketici hakem heyetlerine başvuru yapabilirler. Mesefeli satışlarda tüketicinin 14 gün içerisinde hiçbir neden göstermeden cayma hakkı var. ama maalesef ülkemizde çok yoğun bir şekilde yaşanan “ürün satın aldıktan sonra muhatap ve bir adres bulamama” sorunu var. Hatta tv’den satış yapılan ürünlerde sadece sipariş numarasının olduğu bir adres bilgisinin olmadığı görülüyor.

ELEKTİRİK VE DOĞAL FATURALARI BORÇLARI DOLAYISI İLE KESİLMEMELİ

Berkit bu zor süreçte ciddi geliri kaybına uğrayan sanayici, esnaf ve vatandaşların elektrik ve doğalgaz borçlarını ödeyememesinden dolayı bir kesintinin yapılmaması gerektiğinin hatta Coronavirüs salgını nedeni ile alınan tedbirlerin sona ermesine kadar geçecek süre içerisinde elektrik faturalarında sayaç okuma bedeli ve KDV gibi ekstra miktarların, doğalgaz faturalarında da KDV miktarlarının alınmaması gerektiğini ifade ederek “ Biz tüketici koruma derneği olarak bu Coronavirüs salgının başladığından buyana tüketici adına beklentilerimiz ve önerilerimiz, temel tüketim maddesi olan doğalgaz ve elektrikte faturalardan KDV, ÖTV ve sayaç okuma bedellerinin silinmesiydi. Dünyada Coronavirüs ile ilgili diğer ülkelerin ekonomi ile ilgili aldığı kararları hep birlikte görüyoruz. Ülkelerin bu süreçte vatandaşlarına çok ciddi destekleri var. Biz taleplerimizin uygulanması ve bu süreç içinde elektrik ve doğalgaz fatura bedellerinin ötelenmesini istiyoruz. Hükümetin Ramazan bayramı öncesinde emeklilere vereceği bayram ödemesini nisan ayının başında verecek olması önemli bir adım. Ama insanların bu uzun süreçte rahatlatacak bir çalışma değil. Diğer ülkelere baktığımızda vatandaşlarının temel ihtiyaçları konusunda hiçbir sıkıntının çıkarılmadığını görüyoruz. Çünkü tüketicilerin bu çok önemli süreçte ciddi mağduriyetleri var, çalışamıyor, üretemiyor bu nedenle gelirleri yok. Bu süreçte ödenmemiş elektrik ve doğal gaz borçlarından kaynaklı bir kesintinin olmaması gerekiyor. Bununla ilgilide önümüzdeki günlerde hükümetten yine bir ekonomik paket bekliyoruz. Bu konu ile ilgili fatura bedellerinin alınmaması ve bunun devlet tarafından karşılanması gibi bir kararda alınması lazım çünkü 3 ay sonra vatandaş bu faturaların tamamını tek seferde ödeyemez. Bu ilgili kurumlar mesaj göndererek faturalarınızı internetten ödeyin diyor. Ama zaten parası olmayan vatandaşlar, çalışmadıkları için gelir elde edemeyen vatandaşlar nasıl ödeyecek internetten faturaları. Bu durumu kolaylaştıracak kararlar alınmalı.” dedi.

GIDA SIKINTISI İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ

Berkit, Coronavirüsü salgını nedeni ile tarımsal üretimin çok ciddi derecede sekteye uğradığını ifade ederek, virüs sonrasında tarımsal üretim azlığı nedeni ile bir kıtlığın oluşmaması için şimdiden düzenli üretim hamlesi yapılmasını gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi. “ Bu süreçte bir başka endişe verici konu. Coronavirüs ile uğraşırken çok ciddi başka bir tehlike belirdi. Ancak önlem alınırsa bu durum açılabilir. Biz tarım ürünlerini ital eden bir ülke olduk ve ciddi tarım ürünü ithal ediyoruz. Baştan beri bu durumu eleştiriyorduk. Önümüzdeki günlerde bu iş sadece Türkiye’ yi değil bütün dünyayı sıkıntı içine sokacak. Üretici çifciler sıkıntıda üretim azalacak. Biz Türkiye olarak paramız olsa bile gıda italatı yapamayacağız. Mart ayı bitiyor Nisan ve Mayıs aylarında ülkemizin dört mevsim olması, iklim durumunun uygun olması bazı önemli tarım ürünlerinin dikim zamanı. Nedir bunlar fasulye, domates patlıcan biber. Bence hükümetin bir tarımsal üretim seferberliği ilan etmesi ve çiftçileri bu seferberlik ile üretmeye teşvik etmesi gerekir. KDV’siz, ÖTV’siz mazot vererek bu önemli süreci çok hızlı bir şekilde çiftçilerin üretim yapması teşvik edilmeli. Yoksa Coronavirüsten beş altı ay sonra kıtlık ve gıda yetersizliği sıkıntısı il karşı karşıya kalabiliriz. Tarımsal üretimi teşvik edecek acil bir üretim seferberliği başlatılmalı.”

BANKALAR KREDİ ÖTELEMESİ İÇİN FAİZ ALMAMALI

Coronavirüs salgını ekonomik tedbirleri kapsamında kamu bankaları başta olmak üzere birçok bankanın ticari ve bireysel kredileri ötelediğini ancak vatandaşların internetten yaptıkları 3 ay öteleme başvurusunda 3 aylık ek faiz istendiğine dikkat çekerek “ Bu uygulamayı doğru bulmuyorum. Bankaların bir kısmı fırsat gördükleri bu durumdan faydalanmak istiyor. Bir vatandaş şikayete geldi. Bit temel gıda yardımı ile ilgili kampanya başlatılan bir hesaba 30 TL yardım parası göndermiş ve banka bu paranın 7.5 lirasını EFT ücreti olarak kesmiş. Bugünlerde toplumsal bir dayanışma içinde olmamanız lazım. Bu yardım konusu da toplumsal bir dayanışmanın ürünü. Bu hareketi yapan bankaları kınıyorum. Bu ülkede birlikte yaşıyoruz. Tüketici varsa bankalar ayakta kalır. Bu toplumsal dayanışmayı hep birlikte götürmemiz lazım. Vatandaşa tüketiciye daha saygılı olmalı. Bakıyorum da tüketici kredisi faiz oranlarında bir değişiklikte yok. Hükümetin bu konularda bir karar alıp yürürlüğe sokması gerekiyor.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1031)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20749)   Bu Ay (58297)   Toplam : (1459429)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım