ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KAYA " VİRÜS' TEN KORUNMAK KADAR, PLANLI TARIM ÜRETİMİDE ÇOK ÖNEMLİ"
Tarih : 26.03.2020  |  831 defa okundu..
" YENİDEN KENDİ KENDİMİZİ BESLEYEBİLEN BİR ÜLKE HALİNE GELMELİYİZ"

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya Coronavirüs salgının tüm iş kollarını olumsuz etkilediğini, salgının daha fazla yayılması ihtimaline karşıda özellikle tarımsal ve hayvansal üretimin çok önemli olacağına dikkat çekti. Kaya Coronavirüsten korunmak kadar planlı tarımsal ve hayvansal üretiminde çok önemli olduğu vurgulayarak "Kendi kendimize yeten, kendi kendimizi besleyebilen, kendi ihtiyaçlarımızı kendi üreticimizden karşılayabilen üretim modeline geçmemiz gerektiği şu günlerde, bunun için gerekli adımların atılması ve bu durumlarda bu virüsten korunmak kadar planlı üretime devam etmekte çok önemlidir. Her türlü senaryoya karşı üreticimizi hazır tutmak, oluşabilecek kötü senaryoları en aza indirecektir. Bizim mutlaka dikim planlaması yapıp yurttaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak şekilde bundan sonra dikimi olacak ürünlerde bir planlama gerekmektedir. İlerleyen günlerde olası ihracat ve ithalatın olmayacağını düşünülerek ürettiğimiz fazla malın elimizde kalması veya bizde üretilmeyen malın dışarıdan alamama gibi durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bu iki sorunla hem üretici hem de tüketici mağdur olmaması için kendi ihtiyacımızı karşılayacak, kendi kendimize yetecek ürün modeline üzerinde şimdiden planlama yapmamız gerekmektedir. Bu sebepten kendi kendimize yetebilecek üretim yapmak zorundayız. Üretim planlaması yaptırılması için geç kalınmış bir durum yoktur. Ama mutlaka bu noktada bir çalışma yapılması üretici ve tüketici için, ülkemiz için çok kıymetlidir." dedi.

Kaya açıklamasının devamında şunları söyledi. "Kalkınma ve gereklilikleri göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir tüketim ve üretim çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Üretim ve tüketim bir döngü içindedir. Çünkü bir üründe üreticiyiz ama diğer ürünlerde tüketici olduğumuzu biliyoruz. Üretimde kendi bildiğimiz kurallardan daha çok, mantıklı bir şekilde, sorunsuzca üretim yapmak daha kıymetlidir. 2017 Yılında havza bazlı üretime geçilmiştir. Üretici, üretim planlaması yaparken, ülke ihtiyacımıza göre dikim yapması da yarınlar için yine çok önemlidir. İhtiyaca göre üretim yapmak hem ülke ekonomisine hem de üreticinin kazanmasını sağlayacaktır."

ÇİFTÇİYİ ARAZİDE TUTMAK GEREKİYOR

Kaya çiftçiyi üretin yaptıkları arazide tutmanın ve üretin yapmaya devam etmelerinin sağlanmasında önemli olduğuna dikkat çekerek "Üreticilerimizi, virüsten korumak kadar, üretim için arazide tutmak, yarınlarımız için istediğimiz gıdalara ulaşabilmek için çok kıymetlidir. İçinde bulunmuş olduğumuz durum üreticiyi hem ruhsal hem de ekonomik olarak etkilemektedir. Önemli olan bu ikisini bir arada yapabilmektir. Üretim zorlu ve uzun bir süreç. Bu süreçte kendimizi, ailemizi, çevremizi ve işçileri korumamız gerekiyor. Üretim kadar, üretimi gerçekleştirecek olan işçinin nasıl çalıştırılacağı, mevsimlik olarak çalıştıranların işçilerin barınma durumundan tutun, yemesine içmesine, çalışma şartlarına, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına kadar, her ayrıntı ayrı ayrı planlanmalı ve üreticiye, üretimde uyacağı kurallar en ince ayrıntısına kadar aktarılmalıdır. Hasat sonrası müşteriye nasıl sunulacağına kadar her konuda bilgilendirilmelidir. Toplumun her kesiminin bir talebi var. Bizim talebimiz üretmek, ülkemizi ve yurttaşlarımızı kimseye muhtaç bırakmamak üzerinedir." dedi.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (995)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21302)   Bu Ay (58176)   Toplam : (1451796)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım