ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÜNAL ESNAF ALINAN EKONOMİK TEDBİRLERİ YETERSİZ BULUYOR
Tarih : 24.03.2020  |  749 defa okundu..
ESNAF KESİMİ DESTEK PAKETİNDEN MEMNUN DEĞİL

Coronavirüs tüm dünyada yayılmaya ve ölümlere neden olmaya devam ederken Türkiye’ de de vaka ve ölüm sayısı hızla  artıyor. Coronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan işyerlerini kapama kararı 1 haftadan buyana uygulanmaya devam ederken, Coronavirüs salgını nedeni ile alınan kararlardan etkilenen kesimlerin zararı ı azaltacak destek paketi de açıklandı. Ancak açıklanan destek paketi özellikle küçük esnafı memnun etmedi. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan açıklanan destek paketinde küçük esnafı ilgilendirecek sadece 3 madde bunduğunu dikkat çekerek şunları söyledi. “ Şunu net ve açık olarak söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 21 Maddelik destek paketini açıklamadan önce biz Esnaf Odaları temsilcileri olarak, Coronavirüs salgını sürecinin bugün ve bugünden sonraki dönemlere uzayacağını tahmin ediyorduk. Bu süreçle ilgili taleplerimize de beş  Bakanlığa net ve açık bir şekilde ilettik. Biz esnaf teşkilatı olarak merakla 21 maddelik bu destek paketinin açıklanmasını bekledik. Destek paketi açıklandı. Bu destek paketinde bizim esnaf ve sanatkarımız için ne var . 21 maddeye bakıldığı zaman çok işçi çalıştıran, büyük işletmelere yönelik alınan tedbirler ağırlıklı maddeler var. Evet bu maddelerinde olması gerekiyor mu tabiî ki olması gerekiyor. Ama bizim esnaf ve sanatkarımızı ilgilendirecek ve onların yararlanabileceği 3 madde var. 1. Madde çalışanları sigorta primlerinin 6 ay ertelenmesi. Bunun içinde esnafın yani işletmecinin Bağkur primleri var mı yok mu bu bilgiyi bekliyoruz.2. madde Halk Bankasından esnaflarımızın çektiği kredilerin geri ödemesinin 3 ay ötelenmesi. 3. Madde Coronavirüs salgını önlemleri kapsamında iş yeri kapatılan esnaf ve sanatkarın yanında çalışanların maaşları ile ilgili ödemelerine İşkur tarafından verilen  destek. Bu desteğin başvurularının nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. Şimdi 6 ay SSK primlerimiz ötelendi. Peki altı ay sonra esnaf ve sanatkar bu primleri peşin mi ödeyecek . 6 aydır primini zaten ödeyemeyen esnaf  biriken bu primlerini nasıl ödeyecek. Esnaf ve sanatkarların çektiği kredilerin geri ödemesi 3 ay ertelendi. Peki 3 aylık ertelenen kredileri esnaf ve sanatkar hepsini tek seferde mi ödeyecek .”

TALEPLERİMİZ AÇIK VE NET

“Bizim esnaf ve sanatkarların temsilcisi olarak talebimiz net ve açık. Hazine ve Maliye bakanlığı bir torba paket hazırlığında olduğunu biliyoruz. Bize verilen bilgi bu. Tüm bu ayrıntılar bu torba paketinin içinde olacağı ifade edildi. Biz esnaf ve sanatkarlarımız adına şunu bekliyoruz. Kim ne derse desin, ilk önce talep etmiştik esnaf teşkilatı olarak devlete ve belediyeye ait olan işletmelerdeki esnafın kira ödemelerinin ötelenmesi, evet bu karar çıktı. 3 ay boyunca bu esnaflarımız ödemeyecek ve herhangi bir kira artışı yapılmayacak. Aynı şekilde devletimizin özel teşebbüs ve şahıslardan iş yeri kiralayan esnafımız içinde bu uygulamanın yürürlüye sokulmasını istiyoruz. Esnaflar tarafından Elektirik, doğalgaz ve suyun, borcundan ötürü kesilmemesi  talebiz vardı, bu talebimiz su kısmı belediyeler tarafından halledildi. Ancak elektrik ve doğalgaz ile ilgili hiçbir gelişme yok. Cuma günü Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında Coronavirüs ile ilgili alınan tedbirler konusunda toplantımız vardı. Ben Esnaf Odaları Birlik başkanı olarak teklif ettim,  valimize “ Yerelde böyle bir karar alınmadı, yerelde siz kurul olarak ilgili doğalgaz ve elektrik hizmeti sağlayan firmalarına müracaat ederek Çanakkale’de en azından devlet bu konuda karar alıncaya kadar son ödeme tarihi geçen elektrik ve doğal gazların kesilmemesini talep edin” dedim. Valimiz Orhan Tavlı bu konuda söz verdi. Ama burada olması gereken ne devletimizin bu kararı alıp ilan etme lazım. Biz esnaf teşkilatları olarak bunları bekliyoruz. Vergi konusunda bu zor süreçte beyanname bile vermememiz lazım. Değil vergi ödemek, beyanname bile vermememiz lazım bu üç aylık dönemde. Artı Esnaf ve Sanatkarlarımız sadece Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden mi sadece kredi çekiyor. Özel bankalardan çekilen krediler ne olacak İşyeri Coronavirüs salgını tedbirleri kapsamında  kapanan olan esnaf ve sanatkar bu kredileri nasıl ödeyecek   Esnaf ve Sanatkarlarda bu süreci kolay atlatmıyor. Fransa Cumhurbaşkanı, ispanya başbakanı  açıklama yapıyor,  Diyorlar ki “ bu geçiş süresince yerel ve küçük esnafın vergi , elektrik, stopaj ne sıkıntısı var ise süreç geçinceye kadar bütün her şey devlet tarafından karşılanacak”.

ESNAF KESİMİ DESTEK PAKETİNDEN MEMNUN DEĞİL

 “Çok net ve açık ifade ettiğimiz konular ile ilgili tedbir alınacağına ben inanıyorum. 21 maddelik açıklana destek paketi ilk adımdı. Şimdi aradan 1 hafta geçti. Bu esnada sağlık ile ilgili yeni tedbirler var. İnanıyorum ki devlet’ te ilgili bakanlıklar’ da bu konular ile ilgili ek önlemler alacaklar. Sağlık bakanlığı nasıl sağlıkla ilgili tüm koordineyi eline aldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bizim talet ettiğimiz konular ile ilgili karar verebilecek, bağlı olduğumuz Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu konuda tek bir bakanlığı yetkilendirilmesi lazım. Esnaf ve Sanatkarlar ile ilgili alınacak kararları yetkilendirilen Bakanlık almalı. Ayrı ayrı bakanlıklar değil, yetki tek bakanlıkta olmalı. Bu süreç en az 2 ay daha sürecek. Burada çok önemli olan bir konu daha var. Nasıl halkın psikolojisi önemli ise Esnaf ve Sanatkarların  psikolojisi de önemli. Şu an esnaf ve sanatkarımız “ne olacak” bilmiyor. Esnafın durumu ne süreçte esnaflara yapılacak çok önemli destekler açıklanırsa esnafta rahatlayacak ve morali yükselecek.   Net ve açık söylüyorum, Esnaf ve sanatkar şu an itibari ile açıklanan destek paketinden kendini ilgilendiren 3 maddelik , dört maddelik, destekten memnun değil. 32 tane meslek odamız var. 32 tane meslek odamız açıklanman destek paketinden memnun değil, çünkü bu odalara bağlı Esnaf ve Sanatkar memnun değil. “     

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (303)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20021)   Bu Ay (57569)   Toplam : (1458701)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım