ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÇELİK CORONAVİRÜS CİDDİ ORANDA REZARVASYON İPTALLERİNE NEDEN OLDU
Tarih : 12.03.2020  |  683 defa okundu..
ÇOK YÜKSEK ORANDA REZERVASYON İPTALLERİ VAR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve son olarak da Türkiye’ de  görülen Coronavirüs’ün turizmi olumsuz etkilediğini belirten TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Ahmet Çelik “Coronavirüs tehdidi turizmde ciddi kayıpların yaşanmasına sebep veriyor” dedi. Coronovirüs salgınının turizme etkilerini değerlendiren Çelik  “ Öncelikle aklın yolu birdir. Mantıklı hareket etmemiz gerekiyor. Son beş yıldır dünya’nın ve Türkiye’nin başına gelenler ortada. Kesinlikle Cehaletin en önemli sorun olduğunu düşünüyorum. Öncelikle çoçuklarımıza, kendi ailemize, öncelikle evde kendi özelimize Coronavirüse karşı eğitim konusunda, ne yapmamız gerektiği konusunda kesinlikle çok bilinçli olmamız gerekir. Hijyene çok ağırlık vermemiz gerekiyor. Bununda ailede, özelde başladığını düşünüyorum ben. Ellerimizi sık sık yıkamaktan tutunda c vitamini tüketmeye kadar, elimizden geleninin fazlasını yaparsak kendi özelimizde, Çanakkale’ de ve tüm Türkiye’ de  bu anlamda Coronovirüs’ ünün yayılmaması için bir duruş sergilemiş oluruz.tabi Coronavirüs Çin’de çıkarak Dünyaya yayılmasından sonra  Türkiye’de de dün akşam Sağlık Bakanının açıklamaları ile Türkiye’ de de Coronavirüs taşıyan bir erkek hasta olduğu ortaya çıktı. Bizim en önemli temennimiz ve beklentimiz havaların kısa süre içerisinde ısınacak olması. Birçok bilim adamının 20 derece üzerinde Coronavirüs’ ün hayatta kalamayacağının belirtilmesinden ötürü dört gözle baharın, yazın gelmesini bekliyoruz. Tabi bu beklentiler gerçekleri değiştirmiyor.

ÇOK YÜKSEK ORANDA REZERVASYON İPTALLERİ VAR

Gerçek anlamda rakamlar ile konuşmak gerekirse Türkiye’ den dışarıya seyahat eden Türk müşterilerimizin Avrupa’ ya, Asya’ ya, Rusya’ ya doğu ve güneye olan seyahatlerinde  % 90’ a varan Türkiye çapında iptaller var şuan. Geçtiğimiz 2 ay içerisinde ise dışarıdan hava, kara ve deniz yolu ile Türkiye’ ye gelen yabancı turist sayısında da maalesef %70 ‘ e varan bir azalma var. Türkiye Coronavirüs’ ün en son görüldüğü   ülkelerden birisi oldu. Biz Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği olarak turlarını iptal etmek isteyen müşterilerimizin bir aya kadar olan ücretleri zaten ödüyorduk, iptal ücret iadesini de 15 gün içerisinde yapmak mecburiyetindeyiz. Ve bu iptal ücret iadesi konusunda kanun ne diyorsa o kurallara göre ödüyoruz. Coronavirüs nedeni ile uçak seferleri iptal edilmesi nedeni ile ulaşılamayan, gidilemeyen, mesela İtalya yada Çin gibi  seyahatlerinde iptal nedeni ile ücret iadelerini yapıyoruz.

<v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect">

TURİZMCİLER OLARAK DEVLETTEN BEKLENTİLERİMİZ VAR

Bizim turizmciler olarak mevcut durum nedeni ile beklentilerimiz, yerli turistlerin dış ülkelere gidemeyeceği için iç pazarın bizim için önemli can yeleklerimizden birisi olmasını bekliyoruz Çanakkale’ de ve Türkiye genelinde. Fakat içinde bulunduğumuz durumda insanların yurt içi ile ilgili seyahat ve tatillerinde de temkinli olacağını tahmin ediyoruz. Bu bağlamda seyahat ve tatillerin kısıtlanacağını düşünüyorum. Aslında 2020 yılına çok iyi başlamıştık. 2019 yılındaki rezervasyon verilerin üzerine koyarak  gideceğimizi düşünüyorduk. Fakat bu istediğimiz gibi olmadı maalesef. Bu anlamda dün turizm istişare kurulunda turizm bakanımıza da sunduğumuz gibi turizm sektörü olarak beklentilerimiz var devletten. SGK ödemeleri ile ilgili, KGF kredilendirilmeleri ile ilgili yeni fon yeni kaynak aktarımları ile ilgili. Bunu bekleyip kültür turizm bakanlığının nasıl geri dönüş yapacağını göreceğiz.

ÇANAKKALELİ TURİZMCİLER OTEL İŞLETMELERİ ÖNLEM ALSINLAR

Çanakkale bölgesinde şehir olarak, maalesef önümüzdeki dönemin var olan seyahat edebilme ve tatil yapabilme gün sayısı itibarı ile çokta olumlu olmadığını düşünüyorum. Abi biz beklentimizi yinede sıfırlamadık. Gelibolu yarım adasının her yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilerin ziyaret ettirilmesi konusunda Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının alacağı karar önemli. 18 Mart’tan itibaren, 18 Hazirana kadar okul turlarının bölgemize yoğun bir şekilde olduğunu biliyoruz. Tabi bu yoğunluğunda azalmasını bekliyoruz. Bu anlamda sektörün hem TÜRSAB üyesi acente sahibi arkadaşlarımızın, otel işletmecilerimizin bu durum ile ilgili önlem almasında fayda var. Bu sezonun en azından beklediğimiz gibi geçmeyeceğini maalesef kesin. Planımızı programımızı yaptığınız gibi ön rezervasyonlardaki veya depozitomuzu aldığımız, ön rezervasyonlarını aldığımız birçok organizasyon müşteri kazançlarının şu an kayıplara döndüğünü görüyoruz. Son beş yılda başımıza gelenler biliniyor. Açıkçası kendi içimizde bu gibi gelişme ve olaylara hazırlıklı olduğumuzu, elimizden gelenin fazlasını yaparak, çok fazla çalışarak, bu olayları  gögüslemeye çalıştık ama bu sefer konu sağlıkla ilgili bir konu olduğu için insanların hassasiyeti üst seviyede. Havaların ısınması ile umarım Coronavirüs yayılma hızı azalır. En azından büyük beklentilerimiz yok ama en azından masraflarımızı karşılayacak bir sezon geçirmek istiyoruz. Bu anlamda da Çanakkale halkının yapabilecekleri en ufak seyahati konusunda acentelerı tercih etmelerini ve bu anlamda destek olmalarını kendilerinden bekliyoruz. Umarım kısa zamanda nisan yada mayıs ortasına kadar bu durum ile ilgili olumlu gelişmeler olurda en azından kayıplarımız bir nebze olsun azalır. Biz turizmciler için çok zor bir dönem. Çünkü seyahat acentelerinin çok önemli Çanakkale turizmi Çanakkale’ nin bacasız bir sanayisi konumunda. Turizmin Çanakkale’ de çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu biliyoruz. 40’ a yakın alt sektörü etkiliyoruz. Çanakkale esnafımız turizm üzerinden ciddi bir kazanç sağlıyor. Yine hep birlikte hareket ederek bu kötü dönemi de geçireceğimizi düşünüyoruz.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (304)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20022)   Bu Ay (57570)   Toplam : (1458702)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım