ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  SOYKAN VERGİ REFORMU İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPARIZ
Tarih : 03.03.2020  |  732 defa okundu..
1-7 MART MUHASEBE HAFTASI NEDENİYLE CUMHURİYET MEYDANINDA TÖREN DÜZENLENDİ

1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan “Muhasebe Haftası” Nedeni ile Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetimi Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Törene Çanakkale merkezde görev yapan muhasebeciler ve Mali müşavirler katıldı. Tören Atatürk Heykeline Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Soykan tarafından Çelenk sunulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemi muhasebeci ve mali müşavirlerin sorunları ile ilgili konuşma yapan Oda başkanı Soykan konuşmasına İblid’ te hain saldırı nedeni ile şehit olan Allah’tan Rahmet ailelerine ise başsağlığı dileyerek başladı. Ardından Muhasebe ve mali müşavirliğin önemin anlaşılması için her yıl 1-7 Mart arası Muhasebe haftası olarak kutlandığını ifade ederek “13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasamıza  istinaden, 111 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermekte buna bağlı olarak ta 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.  “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu olmuştur. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır. Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz.” dedi.

VERGİ SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ HER TÜRLÜ KATKIYI SUNARIZ

Yeni vergi reformları ile ilgili çalışmalarda üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini de ifade  eden Soykan “ İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin, çok önemli sorunları da bulunmaktadır. Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız ve çözülmesini talep ettiğimiz biriken çok sayıda sorunumuz bulunuyor, bu sorun ve sıkıntıların, diyalogla ve iş birliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz. Bizim taleplerimiz, asla mesleki bir çıkar elde etme talebi değildir. TÜRMOB ve Odalarımız ülkemizde muhasebe mesleğinin yapılabilir olması ve bundan tüm kesimlerin katma değer elde etmesinin mücadelesini vermektedir ve vermeye devam edecektir. Ülkemizin, şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda yapılacak, kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi ve sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olma gayretinde olmaya devam edeceğiz. Bu türden reform çalışmaları, bir taraftan vergi sisteminin etkinliğini artırırken diğer taraftan da ülkemize gelmek isteyen yabancı yatırımcıların vergi kaynaklı kaygılarının bertaraf edilmesine katkı sağlayacaktır. Biz, mali müşavirler, ülkemizin, Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi gibi uluslararası değerlendirmelerde daha yüksek sıralamalarda yer almasına imkan sağlayacak her türlü çalışmanın en büyük yardımcısı ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu türden çalışmaların sorunsuz ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda ilgili idarelere katkı sunmaya devam edeceğiz. Vergi sisteminin iyileştirilmesi konusunda yapılacak her türlü reforma da katkı sunacağız. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve iş birliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır.” dedi.

Soykan konuşmasını Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kurumunun varlığına inanan Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katarak geliştireceğiz, yarınlarımızı  umutla şekillendireceğiz. Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız. Bu inançla tüm Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımın 1-7 Mart  Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için refah dolu  daha aydınlık günler diliyorum.” diyerek sonlandırdı. Konuşmanın ardından törene katılan Muhasebeciler ve Mali müşavirler ile Oda Yönetimi hatıra fotoğrafı çektirdi.


░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (411)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20129)   Bu Ay (57677)   Toplam : (1458809)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım