ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  TUZLU SU İLE GARGARANIN MUHTEŞEM FAYDALARI
Tarih : 08.02.2020  |  932 defa okundu..
BASİT AMA ETKİLİ YÖNTEM: TUZLU SU GARGARASI

BURUN VE BOĞAZ RAHATLIĞI İÇİN TUZLU SU GARGARASI

AKCİĞER HASTALARI BUGÜNLERDE DIŞARI ÇIKMAMALI

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Mirici, her gün bir bardak tuzlu su gargarasının burun ve boğaz bölgesini rahatlatıp grip oranını azaltacağını ve daha rahat bir uyku sağlayacağını belirtti.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği KOAH Çalışma Gurubu Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, burun ve boğaz bölgesinde meydana gelen balgam ve akıntıların nefes almayı güçlendirdiğini, beraberinde birçok hastalığına yol açtığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini aktardı.

ÇÖZÜM: TUZLU SU GARGARASI

Prof. Dr. Mirici, günde bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suya karıştırılacak bir çay kaşığı silme tuzun eritilmesiyle yapılan gargaranın çok faydalı olduğunu kaydetti. Uygulamanın, karışımın buruna koklar gibi çekilip, ağzınız gerisinden çıkmasını sağlamak ve ağza geleni tükürmek yoluyla yapılacağı belirtildi. Bir bardak tuzlu su gargarasının sabah kalkar kalkmaz ve gece yatmadan bir saat evvel yapılması tavsiye edildi. Prof. Dr. Mirici, açıklamasında az tuzlu suyun etkili olmayacağını, çok tuzlu suyun ise boğazı tahriş edeceğini belirterek tuz ile ilgili hassasiyeti olan bebek ve yaşlı gibi kesimlerin eczanelerde hazırlanmış hazır sıvılardan da faydalanabileceğini aktardı.

PROF. DR. MİRİCİ: BU GARGARA YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirici yaptığı açıklamada “Gribin yoğun olduğu zamanlarda her hangi bir şikâyetimiz olmasa da tuzlu su ile yapacağımız temizlik grip oranı azaltır. Hergün

yapılacak bu uygulama nefes alışverişinin rahatlamasına katkı sunuyor. Nefesten kaynaklı rahatsızlıkların önlenmesinde etkili oluyor. Yanısıra daha rahat uyumaya faydalıdır. Kronik sinüzit, kronik bronşit ve KOAH hastalıklarında devamlı önerdiğimiz bir uygulamadır.” dedi.

“AKCİĞER HASTALARI BUGÜNLERDE DIŞARI ÇIKMASIN”

Yurdu etkisi altına alan ani hava sıcaklığı düşüşleri ile ilgili de bir değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Arzu Mirici, bu havaların akciğer hastalarını olumsuz etkilediğini belirterek, nefes darlığı, balgam birikmesi ve öksürük artışlarının bu havalarda daha çok olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mirici, “Bugünlerde dışarı çıkılmamalıdır. Sobayla ısınan hanelerde belirli sürelerde günlük olarak oda havalandırılmalı ve bu esnada hasta odadan dışarı çıkarılmalıdır.” dedi. Hastaların tedaviyi aksatmaması ve rahatsızlık durumlarında hekimlere başvurulması önerildi.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (789)   Dün: (12121)   Bu Hafta : (21096)   Bu Ay (57970)   Toplam : (1451590)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım