ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KARATA KARAR HASTALARI RAHATLATTI
Tarih : 16.01.2020  |  854 defa okundu..
KARATA KARAR HASTALARI RAHATLATTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile biri lösemi, 4'ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını ifade etmiş Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ ta yapılan düzenlemeyle geri ödeme listesine 1 lösemi, 4 epilepsi ilacı, 1 kalp ilacı, 1 kemoterapi ilacı, 1 Wilson hastalığı, 1 kas gevşetici eklenmişti.

İLAÇLARIN GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINMASI HASTALARI RAHATLATTI

36. Bölge Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karata Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı 9 önemli ilacın geri ödeme listesine alınması ile ilgili yaptığı açıklamada “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarının ardından Bu ilaçların sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırma ve geri ödeme listesine alınma işlemleri yapıldı. İlaçlar ruhsatlandırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından ecza depolarına sevki yapılacaktır. Biz Eczacılar olarak ile biri lösemi, 4'ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı daha geri ödeme listesine alınmasını çok olumlu karşıladık. Geri ödeme listesine alınan bu ilaçlar ülkemizde olmadığı için yurt dışından getirtiliyordu. Dolayısıyla hasta bu ilaçlara ulaşmakta sıkıntı çekiyor zorlanıyordu. Şimdi bu karar ile birlikte hasta bu ilaçlara eczanelerden ulaşılabilecek. Daha önceki sistemde hasta hem bu ilaçlara ulaşamıyordu hem de ilaçların parasını eczaneye ödüyor daha sonraki süreçte SGK’ ya başvurarak ilaçların parasını talep edip ve ilaçlara ödediği parayı geri alabiliyordu. Bu ilaçların geri ödeme listesine alınmasının ardından hasta bu ilaçları hem eczanede bulabilecek ve bu ilaçların ücret ödemeden alabilecek. Biz eczacılar olarak bu tür geri ödeme listesinde olmayan ve hasta için önemli olan ilaçlarında geri ödeme sistemine alınmasını, hastaların kendileri için bu çok önemli ilaçlara ulaşmaların kolaylaşmasını istiyoruz. Bu Karar Hastaları Bu Önemli ilaçlara ulaşması konusunda rahatlattı.

İLAÇI HASTALARA ULAŞTIRMAK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ

Biz eczacılar bütün gün Eczanelerimizde bekliyoruz, sıramız geldiğinde nöbet tutuyoruz neden bunları yapıyoruz birincisi hastaların taleplerini zamanında karşılanmak için ikincisi ise bizler aynı zamanda ticarethaneyiz ve eczanelerimizi ayakta tutmak için sermayemizi kullanıyoruz. Biz eczacılar bunun karşılığında ilacı satıp eczanemizi  döndürmek istiyoruz. Son günlerde inanılmaz bir grip salgını var ben Pazar günü nöbetçi eczaneydim, elimizdeki grip ilacından daha fazla hasta talebi olunca sıkıntı oluyor. Bir grip ilacından örnek verecek olursak sağlık bakanlığı bu ilacın ortalama yıllık tüketimini hesaplıyor, ancak bir grip salgını olunca tüm planlar alt üst oluyor. Bu sefer tabi ki ilacın tedarikinde sıkıntı oluyor. Hastalarda ilacı bulamayınca kapı kapı tüm eczaneleri geziyorlar. Bizler eczacılar olarak rafımızda bulunmayan ilacı en yakın ecza deposundan 10 dakika içinde alıp hastaya ulaştırmak için çaba harcıyoruz.

 

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1002)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20720)   Bu Ay (58268)   Toplam : (1459400)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım