+90 539 342 6363
 
   

  YEREL BASIN’DA, 18 MART ZAFERİ’ NİN TARİHİ MANŞETLERİ

Tarih : 19.03.2022  |  95 defa okundu..
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri kapsamında Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ortaklığında düzenlenen manşetleri “Dünden Bugüne Yerel Basında 18 Mart Deniz Zaferi” Sergisi kapılarını açtı.Toplumsal hafıza niteliğini taşıyan Yerel Basında geçmişten bugüne  zaferin nasıl kutlandığı ile ilgili yapılan haberler atılan manşetlerin yer aldığı sergiye ilgi de yoğun oldu.


Her biri bir eser niteliği taşıyan Yazılı basın, bir toplumun tarihine ışık tutuyor.  Yerel Basının bu hafızayı gelecek nesillere aktarması için büyük önem taşıyor.  Basının bu özelliğine dikkat çekmek ve Çanakkale Deniz Zaferinin geçmişten bu güne nasıl kutlandığını,  gelecek nesillere aktarabilmesi için Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ve  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, ortaklığında manşetleri ‘Dünden Bugüne Yerel Basında 18 Mart Deniz Zaferi’  Sergisi düzenlendi.  Neredeyse yüz yıllık serlerin de yer aldığı serginin açılışına Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Basın İlan Kurumu Balıkesir Bölge Müdürü Gökhan Eren,  Baro Başkanı Av. Soner Aydın, İletişim Başkanlığı Çanakkale İl Müdürü Ali Güzel,  davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Troya Park AVM’de gerçekleştirilen serginin açılışının ardın Vali İlhami Aktaş, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı ile beraberindeki protokol üyeleri sergi hakkında bilgi aldılar.  Yapılan sergi ile ilgili bir açıklama yapan Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Hafize Akıncı “Türk tarihine bir destan olarak yazılan, Çanakkale Ruhunun doğduğu bu topraklarda,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Gazeteciler Cemiyeti olarak, bu zafere ışık tutan gazetelerin geçmişten günümüze zaferle ilgili Yerel gazeteler tarafından atılan tüm manşetleri ‘Dünden Bugüne Yerel Basında 18 Mart Deniz Zaferi’  Sergisinde bir araya getirdik.  Neredeyse yüz yıllık gazetelerin de aralarında bulunduğu  sergimizde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ile ilgili yerel gazetelerin yaptığı haberler, attığı manşetler yer alıyor. Sergimizde yerel basında çıkan zafer kutlamaları ve hangi yılda zaferin nasıl kutladığı ile ilgili ziyaretçileri bir yolculuğa çıkardık.  Geçmişten günümüze kadar Çanakkale’de zafer kutlanırken neler olmuş, neler yaşanmış hepsi bu sergimizde yer alıyor” dedi.
GELECEĞİN ZAFERLERİNİ YAZACAK ÖĞRENCİLER DE SERGİDE TARİHE TANIK OLDU


Serginin ev sahibi olan bir başka kesi mise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik Bölümünü okuyan ve geleceğin  18 Mart Deniz zaferlerini yazacak olan öğrenciler de sergide yer aldı.  Bir muhabir gibi sergiyi takip eden ve  fotoğraflayan öğrenciler hem geçmişte zaferlerin nasıl kutlandığını hem de  tarihe ışık tutan haberlerin nasıl yapıldığına tanık oldular.


İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım