ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ÇTSO 2019 YILININ SON OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Tarih : 13.12.2019  |  804 defa okundu..
ÇTSO 2019 YILININ SON OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; “ÇANAKKALE İŞ İNSANLARI OLARAK BİR YILI DAHA TAMAMLAMAK ÜZEREYİZ. 2019 YILI İŞ HAYATLARIMIZDA BİZLERE YENİ TECRÜBELER KAZANDIRDI VE YENİ TASARRUF YÖNTEMLERİ ALMAYI ÖĞRETTİ.”


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ÇANAKKALE İŞ İNSANLARI OLARAK DAHA ÇOK ÇALIŞMALI DAHA FAZLA ÜRETMELİ VE BÖLGEMİZ İÇİN DAHA FAZLA KATMA DEĞER YARATMALIYIZ”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Aralık 2019 ayı olağan Meclis toplantısı 11 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; “Meclisimizin Değerli Üyeleri, Kıymetli misafirlerimiz, Sevgili Basın Mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyor, Meclisimizin bu yılki son oturumuna hoş geldiniz diyorum.

Ekonomik daralmalar beraberinde fırsatları da getirmekte, en azından işlerimize farklı bir bakış açısı ile yaklaşmamıza vesile olmaktadır. İşyerlerimizde uygulayacağımız verimlilik çalışmaları ile maliyetlerimizi düşürmeyi kurumsal yapımıza entegre etmek zorundayız. Bunu başaramazsak ne yaparsak yapalım ilerleme ve büyüme şansımız artık yok. Hizmet veya mal üretimi yapan firmalarımız ulusal veya uluslararası pazarlarda kendilerine alternatif pazarlar üretmek zorunda. Alternatif pazar üretemeyen ve sürekli monopol piyasalarda iş yapan firmalarımızın ne kadar büyük risk altında olduğunu hep beraber gördük ve yaşadık.

“ÜYELERİMİZ, DIŞ TİCARET FAALİYETLERİYLE İLGİLİ ODAMIZDAN DAHA FAZLA FAYDALANMALI”

Üyelerimizi özellikle uluslararası alternatif pazar araştırmalarında Odamız bünyesinde kurulan “Dış Ticaret ve İstihbarat” birimimizle görüşmesini öneriyorum. Bu birim, üyelerimizin dış ticaret konusunda tüm devlet destekleri ile dış ticaretle ilgili tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede hizmet vermeye başladı.

Bizler Çanakkale iş insanları olarak ileriye umutla bakmak ve alternatif çözümler üretmek zorundayız. Hepimiz iş yerlerimizde en az bir kişiyi istihdam ediyoruz. Sorumluluğumuz çok yükümüz fazla, ancak bizler zor durumlardan her zaman başarı ile çıkmayı bilmiş bir neslin torunlarıyız. Tek yapmamız gereken daha çok çalışmak, daha çok üretmektir.

Sayın Meclis üyelerimiz, 2020 yılının ülkemize, ilimize ve tüm iş insanlarımıza huzur, mutluluk ve başarılar getirmesini temenni ediyor, verimli ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Aralık ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyeleri, Kıymetli basın mensupları, 2019 yılı son toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum, hoş

geldiniz. Yönetim Kurulu olarak yoğun bir ayı geride bıraktık, kısaca başlıklar halinde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Son toplantımızdan bu yana 39 yeni üyemiz aramıza dahil olurken 13 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle üye sayımız 7509 oldu. Birçok etkinliğe salonlarımızda ev sahipliği yaptık. Bu etkinliklere davet edilen siyasilerimiz ve bürokratlarımızla etkinliklerden sonra bir kahve için de olsa Odamızda ağırlama imkanı bulduk. Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu Hanım ile 2 kere Odamızda geçtiğimiz ay toplanma imkanı bulduk.

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soykan Bey ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyarette bulundu. 2020 yılından itibaren e-faturaya geçmek zorunda olan üyelerimizi bilgilendirmek için toplantı yapacağız.

Üyelerimize daha fazla dokunmaya, özel günlerine yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. Bayramiç’de Kazdağ Demir İnşaat Ltd.Şti. açılışına katılım sağladık. 12 ve 13 Kasım 2019 tarihlerinde Akreditasyon Belge Yenileme Denetimimiz başarı ile gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk onun içerisindeyiz, kalite hizmet ve akreditasyon konusunda. Bu da bizi onurlandırdı. Huzurlarınızda personelimize ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum Odamız adına.

İl Jandarma Komutanımız Emrullah Büyük Bey Yönetim Kurulumuzu ziyaret etti. Kolin Otel’de İl Ekonomik Toplantısına katıldım. Sayın Valimiz Orhan Tavlı Başkanlığında gerçekleşti.

Bir teşekkür de Kadın Girişimciler Kurulumuza yapmak istiyorum. Önceki ay başlayıp, geçen ay da devam eden Anne Baba Okulu Eğitim Seminerlerinin her birine İcra Kurulu olarak maksimum seviyede katılmaya çalıştılar, Odamızı temsil ettiler. Yine Birce Hanım, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız TOBB’da düzenlenen Başkanlar toplantısında da Odamızı temsil etti.

Mesleki Yeterlilik Sınavlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. En son emlak danışmanlığı, çelik kaynakçı ve motorlu taşıtlar alanlarında sınav düzenledik. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı son düzenleme ile 117’den 143’e çıktı ve çoğu meslekte artık süreç başladı. Cezai yaptırımlara maruz kalmamak için üyelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Bir defa da ben kürsüden bunu dile getirmek istedim.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Proje Direktörleri Sayın Yusuf Melih Gülbaran ve Zahid Tuncel Odamızı ziyaret ettiler. O ziyaretler sohbet havasında geçti ama kesinlikle bu ziyaretin daha sonu açık ve ilimiz sorunları veya ilimizin gelişmesi için çok daha fazla vakitli toplantı talep ettim kendilerinden önümüzdeki günlerde bu toplantıyı yapma kararı aldık birlikte.

Biga Ticaret Borsası tarafından yapılacak olan Biga Zahireciler Sitesi temel atma töreni ile Biga TSO Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Törenine katılım sağladık. İnşallah 2020 yılında da biz de Odamız bünyesinde Çanakkale ekonomisine değer katanlar için böyle bir ödül töreni düzenlemeyi planlıyoruz.

Bu yıl bizim tertip ettiğimiz Voleybol Turnuvası başladı, basında ve sosyal medyadan takip etmişsinizdir. Odamız önderliğinde yapılıyor, Takımımız oynadığı ilk iki maçta da set vermeden öndeyiz arkadaşlar. Her birinizi bu maçlara seyirci olarak katılmaya bekliyoruz.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Evren Kızoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Odamızı ziyaret ettiler. Zaten kendisini tanıdığım Evren kardeşim ile çok sıcak ve samimi bir sohbet imkanı bulduk. Kesinle bizim de bir üslubumuz olan siyaset üstü bir yaklaşım ile, kente fayda sağlayacağına inandığımız her projede çalışma kararı aldık. Çanakkale hepimizin dedik, Çanakkale’de küçük anlamsız tartışmalara yer vermeden Çanakkale için proje üretme kararı aldık Evren kardeşimle.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Başkonsolosu ve Ticaret Ataşesi, daha sonra yeni atanan Ticaret Ataşesi’ni Odamızda ağırlamıştık. Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Georgia Soultanopolou’nun daveti üzerine Yönetim olarak 06 Aralık 2019 Cuma günü İstanbul’a gittik. Özel konutunda öğle yemeği yeme fırsatı bulduk. Gerçekten ilişki, konuşma ve diyalogun meyvelerini almaya başladık. Zaten buradaki ziyaretlerinde de Nisan ayının ilk haftasında bir Çanakkale Yunan iş insanlarının katılacağı bir forum düzenleme kararı aldık. Çanakkale derken 17 plakada 3 Ticaret Odamız, 2 Ticaret Borsamız var. 17 plaka ve Yunanistan ile ticaret köprülerinin daha da geliştirmek için yapacağımız şeylerin planlamasını yaptık ve çok güzel bir yemekti. Çok teşekkür ediyorum kendilerine.

Başkonsolos ziyaretinin ardından, Dardanel A.Ş.’nin Tarabya’daki Genel Merkez ofislerinde Yönetim Kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Mehmet Önen Bey’de bildiğiniz gibi Yönetim Kurulu Üyemiz. Bizi çok iyi şekilde ağırladı. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

11 Aralık Pazartesi günü ABD İstanbul Başkonsolosu Sayın Daria Darnell ve Ticaret Ataşesi Geoffrey Car Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Yeni göreve gelen Ülke temsilcilerinin ilk ziyaret ettikleri Odaların başında geliyoruz arkadaşlar. Bunun değerini bilmemiz lazım, buna göre hareket etmemiz lazım. Gerçekten Çanakkale’nin marka değeri Dünya’dan görünümü çok farklı. Biz de buna göre davranıyoruz. Çok verimli iki Ülke yani özellikle ilimizin ticaret potansiyelini, üretim potansiyelini, kendilerine aktarmaya çalıştık.

Arkadaşlar gerçekten Yönetim Kurulu Başkanı olarak her platformda söylemekten gurur duyduğum burslarımızı devam ettiriyoruz. Bildiğiniz gibi ÇTSO İş Merkezi kira gelirlerimiz ve Odamızı temsilen görev aldığımız diğer kurumlardan bizlere ödenen huzur haklarının (Ezine OSB, GESTAŞ gibi) Odamıza yatırılması ile oluşturduğumuz kaynak ile burs ödemelerimiz devam ediyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılında bursiyer öğrencilerimizin sayısı 101 oldu. Bu değerlendirmeyi Meclisimizin belirlediği kriterler çerçevesinde yaptık. Ben kendim kontrol ettim. Gerçekten personelimize de çok teşekkür ediyorum, her kriteri tek tek değerlendiriyorlar. Gerçekten layıkıyla yapıyoruz hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Emniyet Müdürümüz Sayın Faruk Karaduman Odamıza iade-i ziyarette bulundu.

“ÇTSO KONGRE VE FUAR MERKEZİNİ BÖLGEMİZİN DESTEK MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Müdürümüzün ziyareti ardından Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç Bey ile de küçük bir toplantı yaptık. Bildiğiniz gibi geçmişte ayrı bir yerde duran Organize Sanayi Yönetim Kurulunu alt katta bir yer tahsis ederek burada daha verimli ve daha rahat çalışmak için yer tahsis etmiştik. Aynı şey Güney Marmara Kalkınma Ajansı için de geçerli, bu teklifi yaptım. Hatta ve hatta Jülide Hanım ile, Bülent Bey ile ve Sayın Valim ile KOSGEB ve TKDK ile Odamız bünyesinde yer ayırıp onlarında buraya gelmesini sağlarsak hem amacına ulaşan bir şey olur, hem de iş insanımız, yatırımcımız Odamızın

kapısından içeriye girdiği an çok daha verimli, her yere ulaşabilir. Çünkü aynı çatı altında olmanın verimini şuanda Organize Sanayi’nn Yönetimiyle yaşıyoruz. Bunu GMKA, KOSGEB, TKDK ile de yaparsak çok daha iyi olur.

Sayın Meclis Üyeleri, Biliyorsunuz Aralık ayı aynı zamanda Bütçe ayı. Aralık ayı ilk Yönetim toplantımızda karara bağladığımız 2020 Bütçemizi mevzuat gereği önce Meclis Başkanımıza sunduk, kendisi de Hesap İnceleme Komisyonumuza havale etti ve onlar da incelediler, raporlarını bugün sunacaklar.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; kamu kaynaklarını azami tasarruf ile hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerimizden taviz vermeden kullanmaya özen gösteriyoruz. Giderlerimizin önemli kısmını personel giderlerimiz ve zaruri diğer giderlerimiz oluşturuyor. 2019 Kasım sonu itibariyle gider bütçemizin % 61,82’sini kullanmış durumdayız. Gelirlerimizi artırmak gibi bir çabamız da yok. Pek çok Odanın tarifesinin altında tuttuğumuz yeni tarifemizde yine pek çok Odanın ciddi ücretler aldığı çok hizmetten ücret almıyoruz. Bu açıklama yapma gereğini neden hissettim Geçen gün WhatsApp grubumuzda bir Meclis üyesi arkadaşımızın sorunları vardı. Arkadaşlar bu soruların sorulacağı yerler burası Meclis. Bu tamamen maktu alınan bir para. Yani Esnaf Odası yüz yirmi lira alıyormuş. Ticaret Sanayi üç bin lira alıyormuş. Bu bizim belirlediğimiz veya bizim kasamıza kalan bir para değil ve burada konuşulması gereken bir para. Kesinlikle bütçe oluştururken Sema Hanıma da o talimatı verdim. Diğer Odalarla ne durumdayız, ne yapıyoruz diye bir araştıralım dedim. Biz beş yıldır hiçbir evraktan ücret almıyoruz. Yani bazı şeyler çok gibi gözüküyor ama hiçbir şeyde de fazla aldığımız bir şey yok. Beş yıldır hiçbir evraktan ücret almıyoruz. Şimdi isim vermeyeyim fotokopiden bile para alan Odalar var. Onun için bu tür şeylerin burada konuşulması ve birbirimizi ikna yoluna gidilerek konuşulmasının faydası var. Hani burası Meclis hepimiz seçilmek için, hepimiz Komitelerde meslektaşlarımıza, komşularımıza gittik. Şimdi geldim imza attım gittim. Var gözüküyorsun ama Mecliste yoksun WhatsApp bunun yeri değil arkadaşlar. Burada çıkalım her şeyi konuşalım.

12-18 Aralık 2019 tarihlerinde kutlanan “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” münasebeti ile öncelikle “tutum” kelimesinden yola çıkarak tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ve israftan kaçınmalıyız diyor, tüm yatırımcılarımızı, yerli malı üreten üreticilerimizi tebrik ediyor ve bu haftanın önemine binaen “Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.” şeklindeki çocukluğumuzun sloganı ile yeni yılınızı kutlamak istiyorum.

2020 yılının tüm üyelerimize önce sağlık, esenlik ile birlikte hayırlı kazançlar, bolluk bereket getirmesi dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum.” diyerek Aralık ayı olağan Meclis toplantısı konuşmasını tamamladı.

ÇTSO Aralık ayı olağan Meclis toplantısı açılış konuşmalarının ardından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2019 Kasım ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve 2019 Kasım ayı mizanının tetkik ve onayı, Yönetim Kurulunun Bütçe aktarma talebi ile ilgili yazının Meclis onayına sunulması, Yönetim Kurulu Sayman Üye Özgür Ekşi tarafından 2020 Yılı Bütçe taslağı sunumu, Hesap İnceleme Komisyonu üyesi Batuhan Eyit tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Yılı Tarifesi ve Bütçesi ile ilgili raporunun okunması, 2020 Yılı Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Tarifesi ile Hizmet Ücretleri Tarifesinin tetkik ve onayı, 2020 Yılı Bütçesinin tetkik ve onayı ile Azami Fiyat Tarife taleplerinin okunması ve onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesiyle tamamlandı.

 

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1109)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20827)   Bu Ay (58375)   Toplam : (1459507)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım