ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  ANADOLU VE MÜZİĞİN TARİHİ KONUŞULDU
Tarih : 04.12.2019  |  795 defa okundu..
ANADOLU VE MÜZİĞİN TARİHİ KONUŞULDU

Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programında Cevat İnce’nin bu haftaki konuğu “Anadolu’nun Müzik Tarihi Neolitik Çağ’dan Bizans’a” kitabının yazarı Meral Sayın oldu. İnsan yaşamının ayrılmaz bir parçası olan müziğin serüveni ve aynı zamanda Anadolu ve Mezopotamya’daki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkan müzik aletlerinin konuşulduğu etkinliğe ilgililer katıldı.


Meral Sayın ilk bölümde Anadolu ve Mezopotomya uygarlıklarında müziğin gündelik yaşamdaki yerinden bahsetti. Sümerlerin müzik literatürüne büyük katkıları olduğunu dile getirerek tabletler üzerine işlenen notalardan örnekler sundu. Ayrıca Irak, İran, Suriye ve Anadolu’da yapılan kazılarda Arp ve Lir’in Anadolu kökenli olduğunu; bunlarla birlikte müziğin haberleşmede, ölü kültlerinde ve kral karşılamalarında kullanıldığına dikkat çekti. Asurluların kadın müzisyenlere gösterdiği önemi vurgulayan Sayın, ilk ilkel bağlama olan Lut’un Akadlar tarafından yapıldığını söyledi.

Sunumun sonuna doğru müziğin tedavi yöntemi olarak da kullanıldığını örnekler üzerinden açıklayan Sayın, Astephionlarda yapılan örneklere yer vermiş ve bunun Selçuklu ve Osmanlı’da devam ettiğini yine örneklerle açıkladı. Program soru-cevap kısmından sonra Cevat İnce’nin kapanış konuşması ve hediye takdimiyle sona erdi.

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (322)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20040)   Bu Ay (57588)   Toplam : (1458720)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım